Wycięcie szczeliny odbytu - Hemoroidy

Wycięcie szczeliny odbytu

Ludzie cierpiący na hemoroidy mogą być w różnym wieku, choroba ta niekoniecznie dotyczy osób starszych, ponieważ młodzi ludzie cierpią ostatnio. Przyczyna powikłań z reguły jest związana z nieleczoną chorobą i zaczyna się pojawiać defekt błony jelitowej. Kiedy pojawia się szczelina odbytu, operacja w wielu przypadkach jest jedyną opcją leczenia.

Co to jest szczelina odbytu?

Szczelina w odbycie jest poważną chorobą, która powoduje wiele problemów dla pacjenta. Osoba stale doświadcza dyskomfortu, a podczas opróżniania jest również dużo bólu, wszystko to bardzo przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia. Sam szczelina stanowi pęknięcie, które wpływa nie tylko na odbyt, ale również na błony śluzowe jelita. Formy takich nieciągłości mogą być różne, najczęściej występuje owalny lub podłużny trójkąt. Jeśli chodzi o rozmiar, mogą nawet osiągnąć 3 centymetry. Nie jest konieczne wiązanie takich pęknięć z hemoroidami, ponieważ mogą one występować niezależnie i niezależnie od innych chorób jelit.

W rzeczywistości istnieje wiele przyczyn występowania pęknięć, dość trudno jest je wszystkie rozważyć, więc przyjrzyjmy się podstawowym założeniom:

 1. W przypadku długotrwałej biegunki lub zaparć może dojść do pęknięcia.
 2. Przewlekłe hemoroidy.
 3. Jedzenie pikantnych potraw przez długi czas lub picie alkoholu.
 4. Mechaniczne uszkodzenie jelit.
 5. Ciężka praca, podczas której musisz podnieść ładunek.
 6. Inne choroby przewodu żołądkowo-jelitowego.

Oczywiście, aby uniknąć problemów zdrowotnych jest całkiem realistyczny, ale do tego należy zachować ostrożność w sytuacjach opisanych powyżej, w każdym innym przypadku wymagana będzie operacja usunięcia szczeliny odbytu.

Oznaki choroby

W medycynie częściej rozważane są następujące przyczyny pęknięć w przejściu analnym:

 1. Długie hemoroidy, które pozostały bez należytej uwagi osoby chorej.
 2. Przewlekłe objawy zaparcia lub biegunki.
 3. Naprawiono styl życia, często pracownicy biurowi stale pracują przy komputerze, a ich stagnacja we krwi w miednicy.
 4. Zaburzenie na poziomie hormonalnym przejawia się u kobiet w ciąży.

Warto zauważyć, że zagrożeni są młodzi ludzie w wieku od 25 do 40 lat. Najczęściej pęknięcia odbytu występują u kobiet, rzadziej u mężczyzn i małych dzieci. Jak tylko zostanie przeprowadzone badanie lekarskie, lekarze zdiagnozują nie tylko szczelinę odbytu, ale także to, co mu towarzyszy, na przykład osoba mogła mieć zapalenie żołądka wcześniej.

Zabieg szczeliny odbytu wykonuje się nawet u dzieci, jeśli inne metody leczenia mogą być nieskuteczne.

Objawy choroby

Uszkodzenia odbytu towarzyszą pewne objawy kliniczne, których nie można zignorować:

 1. Podczas kału występuje silny ból.
 2. W obszarze odbytu pojawia się swędzenie i pieczenie.
 3. W kale można wziąć pod uwagę smugi krwi.
 4. Częste zaparcia.

Ze szczeliną w kanale odbytu osoba może bać się iść do toalety, a dziecko jest niegrzeczne, ponieważ jest dużo bólu. Przy pierwszych objawach zaleca się natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza, ponieważ dalsze leczenie może nie być możliwe bez operacji.

Jak zdiagnozować szczelinę odbytu

Jest wielu ludzi, którzy odkładają wizytę u lekarza, ponieważ obawiają się, że test będzie bolesny.Ale kiedy szczelina odbytu rośnie i powoduje dyskomfort, operacja jest nieunikniona, co oznacza, że ​​musi również nastąpić badanie przez specjalistę. Czasami, aby określić powagę całego problemu, wystarczy wizualne sprawdzenie lekarza, ale do pełnej diagnozy stosowane są inne metody badania:

 1. Badania palców.
 2. Anoskopia.
 3. Rectoromanoscopy.

Jeśli pacjent odczuwa silny ból, badanie przeprowadza się w znieczuleniu.

Przewlekła szczelina odbytu

Jeśli dana osoba nie idzie do lekarza przez długi czas, istnieje ryzyko, że dojdzie do przewlekłej szczeliny odbytu, operacja w tym przypadku będzie jedyną metodą leczenia. Faktem jest, że mała rana stopniowo zaczyna przekształcać się w dużą szczelinę, która leczy się wzdłuż krawędzi. Nie można pozbyć się takiego pęknięcia za pomocą leków, ponieważ tylko objawy są przytępione, ale problem nie znika całkowicie. Efekt działania leków przynosi chwilową ulgę, po której kolejne zaostrzenie zaczyna się z jeszcze większą siłą. Dokręcanie chirurgii w tym przypadku nie jest tego warte.

Interwencja chirurgiczna

Kiedy zachowawcze metody leczenia nie przynoszą ulgi, wówczas wykonywana jest operacja, aby wyciąć szczelinę odbytu. Z reguły do ​​wycięcia stosowane są dwie metody:

 1. Klasyczna operacja.
 2. Laserowa chirurgia.

Nie można powiedzieć, że te dwie metody są złożone, ponieważ z reguły operacja kończy się w zaledwie 20 minut, wiele zależy od stanu złamania i wieku, w którym jest pacjent. Aby odpowiednio przygotować się do operacji, należy zdać wszystkie testy przepisane przez lekarza, skonsultować się ze specjalistami, przestrzegać diety i monitorować higienę.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Jeśli szczelina odbytu jest leczona bez operacji, a wyniki takiej terapii przynoszą owoce, wówczas nie ma wskazań do interwencji chirurgicznej, ale w większości przypadków dzieje się tak na odwrót. Zachowawcze metody nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt, w ciągu dwóch tygodni od takiego leczenia pęknięcie może wzrosnąć, a ostra postać zacznie stopniowo przekształcać się w chroniczną.

Wycięcie szczeliny odbytu jest przepisywane przez lekarza, gdy pojawiają się powikłania, takie jak ropne stany zapalne.W żadnym przypadku nie należy wykonywać operacji, jeśli pacjent ma otwarte krwawienie, w którym to przypadku lekarz musi przepisać leczenie uzależnienia od narkotyków mające na celu zatrzymanie krwawienia, a następnie przeprowadzić operację. Nie zaleca się również wykonywania operacji, jeśli pacjent ma chorobę wirusową lub zakaźną, jest to spowodowane osłabieniem organizmu i odpornością.

Jak leczyć szczeliny odbytu

Sposób leczenia choroby zależy od tego, jak długo trwa i jakie metody są eliminowane. Jeśli problem występuje na wczesnym etapie, można zastosować tylko leczenie farmakologiczne. Aby rozpocząć, pacjent jest proszony o złagodzenie bólu i skurczów i podejmuje dalsze kroki w celu wyleczenia rany. Oczywiście w tym okresie pacjent będzie musiał zrezygnować z napojów gazowanych, alkoholu i potraw pikantnych. Aby pęknąć kanał odbytu szybciej się zagoił, zaleca się stosowanie specjalnych świec i maści.

Efekt takiego leczenia nie zawsze jest pozytywny, dlatego zaleca się wybór innej metody leczenia. Jeśli dojdzie do pęknięcia odbytu, chirurgia laserowa szybko usunie problem pacjenta.Ta metoda nazywana jest koagulacją i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu pęknięcie jest po prostu usuwane za pomocą promienia podczerwonego, a odzyskanie chorego zajmuje minimalną ilość czasu. Innym sposobem na pozbycie się szczeliny odbytu uważa się operację fal radiowych. Do czasu zajmuje to tylko 10 minut i ma wiele zalet w porównaniu z innymi metodami:

 1. Odzyskanie od działania fal radiowych trwa tylko kilka dni.
 2. Po wycięciu pozostaje mała, prawie niedostrzegalna blizna.
 3. Miękkie tkanki szybko się zagoją.

Metody działania

Jeśli pojawią się hemoroidy, szczelina odbytu, operacja jest doskonałą metodą, aby pozbyć się choroby raz na zawsze. Ale ważne jest, aby wiedzieć o rodzajach wycinania i zasadach operacji:

 1. Klasyczna operacja przeprowadzana jest nie od razu, ale etapami. Aby pacjent nie odczuwał bólu, otrzymuje zastrzyk w znieczuleniu, po czym koryguje się zwieracz odbytu, aby umożliwić masom kałowym swobodne poruszanie się w odbycie, a rana zagoi się normalnie. Następnie chirurg wyklucza krawędzie wokół złamania i usuwa granulki.Po tygodniu rana jest całkowicie zaciśnięta, ale jako efekt uboczny pacjent może czasami odczuwać ból w okolicy odbytu.
 2. Elektrokoagulacja to kolejna metoda radzenia sobie z szczeliną odbytu. Rana jest spalana przez prąd pod wpływem wysokich temperatur. Krwawienie podczas takiej operacji jest wykluczone.
 3. Koagulacja elektroradiacyjna jest najpopularniejszą metodą i jest przeprowadzana za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Dzięki tej metodzie nie ma krwi, a rana goi się szybko.
 4. Operację laserową wykonuje się za pomocą wiązki laserowej, która szybko usuwa złamanie, ale nie ma prawdopodobieństwa, że ​​szczelina odbytu nie pojawi się ponownie po operacji.

Tylko lekarz prowadzący będzie mógł wybrać odpowiednią metodę operacji, kto będzie działał w oparciu o wyniki badania jego pacjenta.

Rehabilitacja po operacji

Po zabiegu wycięcie szczeliny odbytu wymaga przebiegu rehabilitacji. Ważne jest, aby upewnić się, że stan zapalny nie występuje, dlatego konieczne jest monitorowanie higieny i mycie odbytu po każdym wypróżnieniu. W tym okresie czasu, aż osoba w pełni odzyska, zamiast papieru toaletowego, najodpowiedniej jest użyć zmywa z wywaru z ziół.Możesz pozbyć się bólu za pomocą środków przeciwbólowych. Aby rana szybko się zagoiła, należy pamiętać o właściwym stylu życia, nie zaleca się podnoszenia ciężarów i prowadzenia siedzącego trybu życia, a także dozwolone są lekkie ćwiczenia, które mają na celu poprawę krążenia krwi w miednicy.

W medycynie nie było przypadków związanych z powikłaniami wycięcia szczeliny odbytu, wszystko przebiegło szybko i skutecznie. Aby jak najszybciej odzyskać cierpliwość, należy przygotować się do operacji i postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi rehabilitacji.

Jak odzyskać szybko po operacji

Jeśli usunięto szczelinę odbytu, operacja za pomocą dowolnej metody wymaga rehabilitacji i odbudowy. Pacjent zaleca się nie tylko do monitorowania higieny, ale również do prawidłowego odżywiania, a także do przestrzegania zaleceń. Produkty mleczne nie powinny być spożywane, ponieważ mogą prowadzić do zaburzeń jelitowych, ale wolno jeść warzywa i owoce. Co do zasady, diety będą musiały być przestrzegane przez dwa miesiące, po których pacjent będzie mógł prowadzić normalne życie i nie odmawiać sobie niczego.

Ponadto, przez trzy miesiące pacjent nie musi podnosić ciężkich przedmiotów, lepiej jest poruszać się dalej, na przykład każdego wieczoru można spacerować po parku.

Wycięcie szczeliny odbytu

W przypadkach, w których medycyna zachowawcza nie pomaga, a choroba znajduje się w stadium przewlekłym, przeprowadza się operację usunięcia akupunktury.

Operację przeprowadza się także, jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi sukcesu w leczeniu 2 tygodni lub choroba jest skomplikowana przez ropne formacje.

Obecnie istnieje kilka rodzajów wycinania:

 • Klasyczny.
 • Minimalnie inwazyjny.

Operacje usunięcia szczelin odbytu nie są trudne, a ich czas trwania rzadko przekracza trzydzieści minut.

W zależności od stadium choroby, obecności chorób współistniejących i lokalizacji szczeliny odbytu, zabieg chirurgiczny można wykonać w szpitalu lub klinice.

Skomplikowana operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, prostym – w znieczuleniu miejscowym.

Przed operacją osoba musi przejść testy, przestrzegać diety, przeprowadzić staranne procedury higieniczne i lewatywy.

Klasyczna operacja

Aby uniknąć silnego bólu, wykonuje się znieczulenie ogólne. Następnie wykonuje się rozcięcie zwieraczy.

Chirurg wyciął skalpel skalpelem, usuwając ziarninę na dnie. W niektórych przypadkach zwieracz nie jest cięty. Po operacji rana nie jest zszyta, lecz pozostaje otwarta. W rezultacie powstaje rana pooperacyjna w miejscu szczeliny odbytu.

Przez około tydzień rana goi się, co będzie towarzyszyć ból. Wycinana szczelina odbytu leczy się całkowicie w 14 dni. Okres pooperacyjny wymaga starannego przestrzegania zasad higieny i specjalnej diety.

Metody małoinwazyjne

Leczenie pęknięć odbytu metodami minimalnie inwazyjnymi jest bardziej bezbolesne i praktyczne. Do wycięcia używają znieczulenia miejscowego. Powrót do zdrowia po zabiegu zajmuje około 10 dni.

Minimalnie inwazyjne metody obejmują:

  • Leczenie laserowe.
  • Usunięcie za pomocą aparatu chirurgicznego.
  • Elektrokoagulacja.

Leczenie laserowe jest wskazane przy braku spazmów zwieracza. Zabieg charakteryzuje się minimalnym urazem i krótkim czasem trwania. Jest przeprowadzany na zasadzie ambulatoryjnej.

Po zabiegu występuje niewielki obrzęk i ból. Uzdrowienie trwa około tygodnia. Powikłania i nawroty po tym sposobie usuwania pęknięć są niezwykle rzadkie.

Usuwanie Surgitronu odbywa się poprzez ekspozycję na dotknięte obszary fal radiowych o wysokiej częstotliwości, co prowadzi do ich topnienia. Wycięcie metodą fal radiowych ma kilka wad – utratę krwi i przedłużone gojenie się ran.

Elektrokoagulacja to operacja budżetowa, której celem jest przyżeganie szczelin odbytu prądem elektrycznym. Dzięki tej interwencji nie ma krwawienia, a kolejne blizny nie powstają. Wadą jest ból procedury. Rehabilitacja trwa 7 dni.

Cena

Tabela cen dla usuwania szczelin odbytu:

MetodaŚredni koszt, rub.
Laser15000
Klasyczna operacja4000 – 10000
SurgitronOd 13 000
ElektrokoagulacjaOd 5000

Dieta

Bardzo ważne jest monitorowanie prawidłowego ruchu jelit. Najlepszy ze wszystkich, stało się to rano.

W diecie musi być obecny:

 • Warzywa i owoce.
 • Fermentowane produkty mleczne.
 • Ryba, ptak.

Trzeciego dnia po operacji można jeść gotowane warzywa lub pieczone jabłka. Po 10 dniach można jeść świeże warzywa i owoce.Dwa miesiące po operacji, wędzone potrawy, marynaty, pikle, ostre potrawy są ściśle przeciwwskazane. Nie pij alkoholu i napojów gazowanych.

Rehabilitacja

Czas trwania okresu rehabilitacji najczęściej nie przekracza 2 tygodni.

Jeśli operacja została wykonana przy użyciu technik minimalnie inwazyjnych, gojenie się ran zajmuje około tygodnia..

Podczas rehabilitacji konieczne jest porzucenie stosowania lewatyw i lewoskrętnych. Pożądane jest zastąpienie papieru toaletowego gazikowymi serwetkami – i za każdym razem po sterylizowaniu należy umyć je wodą.

Nie jeździć na rowerze. Negatywnie na stan zdrowia może mieć wpływ jazda długoterminowa. W tym czasie wskazane jest, aby spędzić wolny czas na świeżym powietrzu.

Możliwe powikłania

W większości przypadków operacja wycięcia szczeliny odbytu nie powoduje powikłań. Jednak w niektórych przypadkach jest to możliwe:

 • Krwawienie.
 • Zespół ostrego bólu.
 • Procesy zapalne z powodu nieprzestrzegania zasad higieny.

Leczenie bez operacji

Leczenie pęknięć w ciągu 2 tygodni odbywa się za pomocą konserwatywnych metod leczenia, a jeśli nie dają wyniku pozytywnego, operacja jest wykonywana.To, czego należy używać w domu do leczenia pęknięć, zależy od stadium choroby i natury stanu zapalnego.

Najczęściej używane:

 • Wanny.
 • Mikrokornery.
 • Maści i kremy.
 • Świece.

Kąpiele na bazie ziół leczniczych lub roztworu soli należy wykonywać po każdym wypróżnieniu. Rumianek, nagietek, szałwia, kora dębu, krwawnik są od dawna używane do przygotowania wywarów do kąpieli.

Mikroukłady są konieczne, aby zapobiec zaparciom, które często wywołują szczeliny odbytu. Mikrobiliski olejowe, na przykład na bazie rokitnika zwyczajnego lub oleju lnianego, dają dobry wynik w tej chorobie. Można również wytwarzać mikroblany na podstawie wywarów ziołowych.

Skuteczny lek powinien łagodzić obrzęki, zmniejszać ból i aktywnie walczyć z patogennymi bakteriami.

Najlepsze maści lecznicze to:

 • Bepanten
 • Solcoseryl.
 • Proktozan.
 • Ultraprokt.

Doskonałym dodatkiem do maści są czopki:

 • Ulga.
 • Posteryzowane
 • Świece z olejem rokitnikowym.
 • Procto-glevenol.

Najlepiej używać narkotyków w nocy po wypróżnieniu. Tak więc składnik aktywny może być w pełni wchłaniany i mieć efekt terapeutyczny.

Zapobieganie

Aby uniknąć pęknięć odbytu i nawrotu choroby po operacji, bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na wszelkie zmiany w swoim zdrowiu.

Zapobieganie pęknięciom odbytu obejmuje:

 • Unikanie zaparcia lub odwrotnie częste biegunki.
 • Podczas pierwszego pojawienia się konieczne jest opróżnienie jelit.
 • Nie siedź w toalecie dłużej niż 3 minuty.
 • Po defekacji należy używać łaźni z zimną wodą.
 • Używaj tylko wysokiej jakości papieru toaletowego.
 • Unikaj silnego wysiłku fizycznego.
 • Zjedz w prawo.

Opinie pacjentów

Elena: "Zrobiłem operację w zwykły sposób w znieczuleniu ogólnym, po operacji nie było krwawienia, ale bolało jak normalna rana, nie było żadnych rozdzierających bólów nocnych, zaraz po kilku godzinach po operacji zacząłem chodzić, po kilku dniach poszedłem do pracy. W czasie wypróżniania kąpałem się z kory dębu i rumianku, kilka tygodni później odczułem dyskomfort, żałuję, że wcześniej nie miałem operacji.

Polina: "Rozcięli głęboką szczelinę odbytu w znieczuleniu ogólnym, nigdy nie doświadczyłem takiego bólu jak po znieczuleniu.Przez kilka dni boli mnie chodzić, siedzieć i robić cokolwiek. Ale potem szybko poszedłem na ratunek – i od kilku lat nie mam takich problemów. "

Irina: "Usunęli szczelinę odbytu u Surgitrona, zrobili to w znieczuleniu miejscowym, praktycznie nie odczuwałem bólu, doszedłem do siebie w ciągu tygodnia, po wycięciu użyłem maści Bepanten i kąpieli rumiankowych, jedyną wadą jest wysoki koszt".

Co to jest szczelina odbytu

Szczelina odbytu to niewielka, około 15-20 mm długość, pęknięcie błony śluzowej odbytnicy o kształcie elipsoidalnym lub liniowym. Pęknięcia znajdują się najczęściej na przedniej lub tylnej ścianie odbytnicy, ściany boczne są bardzo rzadko rany. Szerokość szczeliny odbytu rzadko przekracza 3 mm, a jej głębokość wynosi około 2 mm.

Szczelina odbytu jest trzecim najczęściej występującym problemem proktologicznym, ustępującym hemoroidom i zapaleniu paraprocytów. Według statystyk najczęściej patologię stwierdza się u kobiet, ale nie ma określonej granicy wiekowej dla tej choroby – pacjenci ze zdiagnozowaną szczeliną odbytu mają od 20 do 60 lat.

W proktologii istnieją dwie formy patologii – ostre i przewlekłe. W pierwszym przypadku naruszenie integralności błony śluzowej trwa 5-10 dni (z odpowiednim leczeniem zachowawczym), a drugie poważnie martwi pacjentów, a po zakończeniu kuracji zachowawczej może pojawić się ponownie. W przypadku przewlekłej szczeliny odbytu pacjenci przechodzą zabieg chirurgiczny w celu wycięcia szczeliny odbytu.

Przyczyny patologii

Istnieje kilka przyczyn choroby, a tylko jedno zjawisko odgrywa bardzo rzadką rolę w powstawaniu pęknięcia. W większości przypadków przyczyną patologii jest cały zespół naruszeń:

 • niewystarczające krążenie krwi w narządach miednicy, które prowadzą do zmian w stanie błony śluzowej;
 • uraz błony śluzowej odbytnicy;
 • błędy w żywieniu, prowadzące do systematycznego zaparcia;
 • hemoroidy i inne choroby jelit.

Objawy choroby

Objawowy obraz ostrej i przewlekłej postaci choroby obejmuje:

 • ostre bóle podczas ruchów jelit i po nim, przypominające uczucie gorącego metalu lub potłuczonego szkła;
 • swędzenie i pieczenie w odbycie, które najczęściej pojawiają się po kale i mogą trwać, zwiększając się do kilku godzin;
 • obecność krwi na kale, na papierze toaletowym i bieliźnie po stolcu;
 • w niektórych sytuacjach, w połączeniu z hemoroidami, może wystąpić dość wyraźne krwawienie z odbytnicy;
 • skurcz zwieracza, który pojawia się z powodu ostrego bólu, a jednocześnie pogarsza jego nasilenie.

Niemożliwe jest nie zauważyć pojawienia się wymienionych wyżej zjawisk, ale nie wszyscy potencjalni pacjenci proktologa spieszą się, aby odwiedzić lekarza. W związku z tym chciałbym zauważyć, że terminowa i dobrze dobrana terapia ostrej szczeliny odbytu może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo jej przejścia na przewlekłą. Aby osiągnąć skuteczność, terapię należy rozpocząć już w pierwszym tygodniu od momentu wystąpienia objawów pęknięcia.

Leczenie pęknięć w domu

Hospitalizacja nie jest wymagana w leczeniu ostrej szczeliny odbytu, ale nadal trzeba odwiedzić proktologa. Doradzi, które leki i środki są odpowiednie do eliminacji dyskomfortu, biorąc pod uwagę dostępne wskazania i przeciwwskazania.Zaleca się robić to, gdy podejrzewa się chorobę, to znaczy, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby – ból podczas kału, świądu, pieczenia i obecności krwi w kale.

Kompleks środków terapeutycznych, które można wdrożyć w domu, obejmuje:

 • higiena analna;
 • normalizacja stolca (zaparcia, a także biegunka, mogą dodatkowo uszkodzić błony śluzowe);
 • stosowanie zewnętrznych leków o złożonym działaniu w celu wyeliminowania bólu, skurczu i stanu zapalnego;
 • stosowanie leków doustnie w celu przywrócenia krążenia krwi w odbytnicy, przeciwskurczowe i przeciwbólowe;
 • w przypadku ostrego skurczu zwieracza i zespołu bólowego może być konieczna blokada i odspojenie adreparatu (to usuwa skurcz zwieracza, zmniejsza ból i poprawia dopływ krwi do tkanek);
 • stosowanie środków ludowych o działaniu przeciwzapalnym i leczniczym w formie siedzącej łaźni.

Jeśli wymienione metody nie przyczynią się do całkowitego wyeliminowania choroby w ciągu 3-5 tygodni, operacja może być konieczna do wycięcia szczeliny odbytu.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do chirurgicznego leczenia patologii jest brak efektu zastosowanej terapii zachowawczej. W większości przypadków usuwanie pęknięć odbywa się w przewlekłej postaci choroby.

Ponadto leczenie chirurgiczne może być również wymagane w przypadku ostrej szczeliny odbytu z powikłaniami, takimi jak zapalenie lub ropienie, jak również w tworzeniu "guzka wartowniczego", co wskazuje, że patologia stała się przewlekła.

Przeciwwskazanie do zabiegu jest poważnym stanem ogólnym pacjenta, współistniejącymi chorobami, które przekraczają ryzyko znieczulenia i ogólnie chirurgii, jak również specyficzne szczeliny odbytu (kiła, infekcje grzybicze, choroba Leśniowskiego-Crohna).

Przygotowanie do operacji

Przed usunięciem szczeliny odbytu zbierane są niezbędne dane: anamneza, testy laboratoryjne krwi, moczu i kału. Jest to konieczne, aby wykryć obecność chorób współistniejących i możliwych przeciwwskazań do stosowania leków lub metod leczenia.

Przed zabiegiem, jeśli nie występują wyraźne bolesne objawy, wskazane jest endoskopowe badanie odbytnicy – rektakomoskopia, kolonoskopia.Aby wykluczyć raka jelita u pacjentów w wieku powyżej 40 lat, należy przeprowadzić analizę immunochemiczną krwi utajonej w kale (na przykład test ColonView).

Przed operacją konieczne jest również przygotowanie okrężnicy. W tym celu zalecamy Fortrans, Lavacol. Możesz również użyć lewatywy oczyszczającej, takiej jak lewatywa Wedge. Zwykle stosuje się je wieczorem, dzień wcześniej i rano, 3 godziny przed operacją. Jeśli operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, to rano nie można pić ani jeść.

Jak usuwa się szczelinę odbytu

Istota operacji wycięcia szczeliny odbytu jest zredukowana do jej całkowitego usunięcia, a mianowicie wycięcia jej brzegów i granulacji w dolnej części pęknięcia. Można go przeprowadzić za pomocą kilku metod:

 • wycięcie szczeliny odbytu za pomocą lasera;
 • usunięcie szczeliny odbytu przez elektrokoagulację;
 • usunięcie pęknięcia za pomocą aparatu Surgitron (elektroradiowo-chirurgiczna koagulacja).

Usunięcie szczeliny odbytu trwa kilka minut i nie wymaga zszycia krawędzi rany. Operacja trwa około 30 – 40 minut, w obecności połączonej patologii – hemoroidy, przetoki odbytu, jest uzupełniona hemoroidemią lub wycięciem przetoki odbytnicy.Jeśli występuje wyraźny skurcz zwieracza, lekarz dodatkowo wykonuje sekcję jego włókien mięśniowych – sfinkterotomię. Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu miejscowym, a zatem pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu podczas operacji.

Wszystkie te metody umożliwiają chirurgiczne leczenie choroby w szpitalu, jak również skrócenie okresu pełnego powrotu błony śluzowej odbytnicy do 5 tygodni. Współczesne możliwości – wykorzystanie nowoczesnego sprzętu – elektrokoagulatora o wysokiej częstotliwości, lasera oraz zastosowanie połączonego znieczulenia pozwalają nam wykonywać takie operacje w warunkach ambulatoryjnych, bez hospitalizacji w szpitalu, tj. pacjent może opuścić klinikę godzinę po operacji.

Leczenie i zapobieganie po operacji

Po operacji konieczne jest przestrzeganie określonej diety z ograniczeniem grubej karmy, środki przeczyszczające są podparte w przypadku zaparć. Leczenie farmakologiczne uzupełniane jest przez przyjmowanie leków przeciwbólowych przez 2-3 dni, a także na maść przeciwzapalną i przeciwbakteryjną.

Aby uniknąć zranienia pooperacyjnej blizny i pojawienia się nowych szczelin odbytu, pacjentom zaleca się przestrzeganie następujących zasad:

 • obserwuj dietę;
 • Wzbogać dietę w produkty z włókien;
 • wykluczyć z menu alkoholowe, pikantne i wędzone potrawy;
 • wymień papier toaletowy, myjąc go ciepłą wodą;
 • codziennie przez pierwszy tydzień po operacji, weź siedzące tace z wywaru z ziół;
 • zmniejszenie ciężkiego wysiłku fizycznego do 2 miesięcy, ale z zachowaniem aktywności fizycznej.

Kiedy pojawia się ból, pacjent może przyjmować leki przeciwbólowe lub przeciwskurczowe zalecane przez lekarza.

Zapytaj specjalistę

Możesz dowiedzieć się więcej o operacji wycięcia szczeliny odbytu od naszego specjalisty – proktologa. Zadaj mu pytania dotyczące mechanizmu operacji, czasu jej trwania, wskazań, przeciwwskazań i innych punktów, wypełniając prosty formularz opinii lub zarejestruj się w celu konsultacji, dzwoniąc do odpowiedniej sekcji.

Szczelina odbytu – co to jest?

Pęknięcie to pęknięcie błony śluzowej odbytnicy.Rozwija się od częstych zaparć, urazu do odbytu, zapalnej choroby jelit. Szczelina odbytu to rana, która nie goi się przez długi czas, krwawi, bardzo boli. Jeśli ta rana nie zagoi się w ciągu sześciu miesięcy, brzegi stają się gęste. Przekształca się w wrzód. Na końcach pęknięć utworzyły się twarde łaty keratynizacji – guzki wartownicze. Ciągłe impulsy bólowe od pęknięcia prowadzą do skurczu zwieracza. Każda podróż do toalety staje się ciężkim posiłkiem dla pacjenta.

W tym przypadku proktolodzy oferują chirurgiczne leczenie tego wrzodu. O tym, kiedy lepiej jest wykonać tę operację, porozmawiajmy dalej.

Wskazania do leczenia chirurgicznego

Zachowawcze leczenie szczeliny odbytu odbywa się na początku choroby. Rana jest świeża, dobrze granulowana i hamowana, jeśli dasz jej niezbędne warunki. Ale w zaawansowanych przypadkach ta choroba jelita grubego nie reaguje na leczenie zachowawcze. Tak więc, główne wskazania do wycięcia pęknięć:

 1. Przejście choroby w fazie przewlekłej. Brzegi rany wyglądają gęsto, widoczne są "pagórki" obserwacyjne, blizny tworzą się wokół rany, wyraźny skurcz zwieracza.
 2. Ostre pęknięcie przy braku miejscowej reakcji na leczenie. Jest to dość rzadkie u pacjentów osłabionych i starszych.

Jeśli pęknięcie nie reaguje na terapię miejscową, powinieneś rozważyć swój styl życia. Normalizuj jedzenie, pij więcej wody, uważnie obserwuj higienę krocza – a wyniki nie będą na ciebie czekać. Operacja jest środkiem ekstremalnym.

 1. Szczelina odbytu komplikowana przez przetokę lub paraproctitis. Wtórne zakażenie często powoduje, że lekarz bierze skalpel. Powikłania bakteryjne rozwijają się ze złym leczeniem, słabymi ranami w toalecie i osłabioną odpornością pacjenta.

Przygotowanie do operacji

Chirurgiczne leczenie tego problemu można przeprowadzić w szpitalu i ambulatoryjnie. Nowoczesne technologie (zastosowanie koagulatora "Surgitron") umożliwiły ułatwienie realizacji tej interwencji i skrócenie czasu leczenia. Do znieczulenia najczęściej stosuje się znieczulenia miejscowe (Novocain, Lidocaine). W niektórych przypadkach leczenie odbywa się w znieczuleniu lub znieczuleniu przewodowym.

Wybór środków przeciwbólowych zależy od reakcji pacjenta na takie leki, a także od stopnia zaawansowania samego procesu.

Przed zabiegiem preparat zawiera ranę oczyszczającą rano przed operacją.Do samoczyszczenia jelit można użyć Fortrans. W dniu operacji i po jej zaleceniu należy przestrzegać ścisłej diety.

Przebieg operacji

Pacjent zostaje umieszczony w fotelu proktologicznym. Prowadzone jest przetwarzanie miejsca pracy przez środki antyseptyczne. Leczenie chirurgiczne rozpoczyna się od naciągnięcia zwieracza. Anus rozszerza się, aby zapewnić widoczność. Następnie rozpoczyna się drugi etap operacji – błona śluzowa odbytnicy zostaje wycięta trójkątem. Podstawa figury jest przekrzywiona w obszar skóry. Usunięto gęste, bliznowate tkanki. Rana nie jest zszyta.

W niektórych przypadkach chirurg jest zmuszony do przejścia przez włókna zwieracza odbytu. Dawkowanie nie prowadzi do komplikacji. Ale jeśli ten mięsień jest uszkodzony, pacjent rozwija nietrzymanie stolca i gazu.

Leczenie szczeliny odbytnicy tymi metodami przeprowadzono od początku XX wieku. Operacja

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: