Szczelina odbytnicza: objawy i leczenie bez operacji, diagnostyki i środków zaradczych

Szczelina odbytnicza: objawy, rozpoznanie i leczenie

Złamanie odbytnicy – jedna z najczęstszych patologii jelita. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do powstawania pęknięć w błonie śluzowej odbytnicy.

Mogą to być różne patologie proktologiczne, w szczególności hemoroidy i choroba Leśniowskiego-Crohna. Również szczelina odbytnicy może być wynikiem długotrwałego zaparcia, skurczu zwieracza, porodu.

Aby pozbyć się wady za pomocą niektórych leków, tradycyjnej medycyny i diety. Jeśli nie ma efektu, pacjentowi przepisuje się radykalną operację, podczas której szczelinę odbytu wycina się skalpelem.

Przyczyny usterki

Szczelina odbytu – choroba, w której występuje liniowe, często eliptyczne, pęknięcie błony śluzowej odbytnicy. Jak wygląda wada proktologiczna można zobaczyć na zdjęciu po lewej stronie. Jakie są przyczyny szczeliny odbytnicy?

Najczęstsze jest długotrwałe zaparcie. Twarde stolce powodują uraz błony śluzowej jelita grubego, co prowadzi do powstawania wad. Ponadto, z uporczywym zaparciem, skurcze zwieracza, a to tylko pogarsza sytuację.

Oprócz długotrwałych zaparć istnieją inne powody pojawienia się pęknięć:

 • Ogólna aktywność i ciąża. Podczas porodu powiększona macica wywiera nacisk na odbytnicę, w wyniku czego można uciskać żyły hemoroidalne i tworzyć mikrodefekty na jelicie grubym. Poród wpływa również negatywnie na jelita. Podczas porodu wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej i skurcze zwieracza. Może to prowadzić do tworzenia szczelin odbytu.
 • Ciężka praca fizyczna związana ze stałym podnoszeniem ciężarów. Ale jest minus. Praca siedząca może również spowodować uszkodzenie błony śluzowej odbytnicy.
 • Uszkodzenia mechaniczne okrężnicy spowodowane seksem analnym lub innymi uszkodzeniami.
 • Nieodpowiednia higiena strefy odbytu i stosowanie szorstkiego papieru toaletowego. Lekarze twierdzą, że po każdym defekacji lepiej jest myć odbyt ciepłą wodą z mydłem, ponieważ papier toaletowy może uszkodzić błonę śluzową odbytnicy.
 • Inwazje robaków.
 • Używanie szkodliwych produktów, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu.
 • Choroby przewodu pokarmowego.Jeśli hemoroidy są zaognione w jelitach, często prowadzi to do pęknięć. Ale inne patologie, w szczególności zespół jelita drażliwego, zapalenie zwieracza, choroba Crohna, mogą prowadzić do zerwania błony śluzowej okrężnicy.

Nawet w obszarze odbytnicy może dojść do złamania z powodu biegunki.

Objawy patologii

Jakie oznaki szczeliny odbytnicy pozwalają zdiagnozować patologię w odpowiednim czasie? Często pierwsze objawy nie pojawiają się natychmiast. Czasami choroba przebiega bezobjawowo, ale takie przypadki są w praktyce rzadsze.

Charakterystyczne objawy szczeliny odbytu to swędzenie i pieczenie w kanale odbytu. Pojawiają się podczas defekacji i mogą stale niepokoić pacjenta. Co więcej, intensywność swędzenia i pieczenia będzie zależeć od wielkości złamań odbytnicy.

Innym charakterystycznym objawem pęknięcia odbytnicy jest ból odbytu. Jeśli patologia stała się przewlekła, zespół bólu stale pojawia się podczas ruchów jelit. Czasami ból jest tak wyraźny, że pacjent odczuwa lęk przed wypróżnianiem.

W okresie zaostrzenia nasila się nasilenie objawów klinicznych.Swędzenie i pieczenie stają się stałymi "towarzyszami" człowieka. Zespół bólowy wzrasta do tego stopnia, że ​​pacjentowi często trudno jest opróżnić jelita.

Ponadto, w ostrym przebiegu patologii możliwe krwawienie z odbytu. Jeśli uszkodzenie jest wystarczająco głębokie, pojawia się krwawienie z odbytu. Gdy leczenie nie odbywa się w odpowiednim czasie, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwistości.

Jeśli infekcja, w tym E. coli, dostanie się do szczeliny odbytu, stan pacjenta ulega pogorszeniu. W tym przypadku ropne zapalenia paraptetozy zaczynają gwałtownie się rozwijać.

Jeśli pojawi się to powikłanie, pojawi się ropne wydzielanie z kanału odbytu.

Leczenie farmakologiczne

Jak leczyć szczeliny odbytu w domu? Aby to zrobić, pacjentowi przepisuje się specjalistyczne leki. Niektóre leki wybierane są na podstawie wywiadu. Przed zaleceniem jakiegokolwiek leku pacjentowi zaleca się kompleksową diagnozę.

Z reguły pacjentowi przepisuje się anoskopię, irygoskopię, ogólną i biochemiczną analizę krwi. Diagnostykę można uzupełnić innymi środkami, jeżeli lekarz podejrzewa, że ​​szczeliny odbytu są spowodowane inwazją robaków pasożytniczych lub patologią przewodu żołądkowo-jelitowego.

Jak leczyć crack? Aby pozbyć się choroby są używane:

 1. Maści i czopki do użytku doodbytniczego. Z ich pomocą można całkowicie wyleczyć patologię. Wśród doodbytnicze czopki, maści i są najbardziej skuteczne usuwanie, Aurobin, Gepatrombinovaya krem, świece z metiluratsilom świece z rokitnika zwyczajnego olej, Proktozan neo. Kolejnym bardzo skutecznym lekiem z naturalnych składników jest krem-maść Proctolex.
 2. Środki przeciwbólowe Kiedy leczenie szczeliny odbytu uzupełnia się środki przeciwbólowe, w przypadkach, gdy tło wady pojawiają się nieznośny ból kanału odbytu. Jeśli patologii towarzyszy skurcz zwieracza, wówczas leczenie uzupełnia się za pomocą środków przeciwskurczowych.
 3. Leki przeczyszczające. Są przepisane tylko wtedy, gdy szczelinie odbytu towarzyszy długotrwałe zaparcie. Jeśli pacjent ma biegunkę, zamiast środków przeczyszczających przepisuje się prebiotyki lub enterosorbenty.

Terapię homeopatyczną uzupełnia specjalna dieta. Pacjentowi zaleca się porzucenie półproduktów, alkoholu, mocnej herbaty i kawy, tłustych potraw, smażonych potraw i przypraw.Celem diety jest normalizacja ruchliwości jelit, więc dieta składa się głównie z pokarmów zawierających dużo błonnika.

Obowiązkowym środkiem jest dostosowanie się do reżimu picia. Aby normalizować jelit, trzeba pić co najmniej 2 litry wody dziennie.

Ludowe i chirurgiczne leczenie pęknięć

Leczenie rektalnych szczelinowych środków ludowych nie pomoże całkowicie pozbyć się patologii. Absolutnie wszyscy proktolodzy to mówią. Jednak środki ludowej mogą być wykorzystywane do celów pomocniczych.

Wyeliminuj popękane odbytnicy pomoże glistnika. Sok z tej rośliny jest zalecany do smarowania odbytu. W celu rozpoczęcia procesu nabłonka wady w odbycie można zastosować kąpiele lecznicze z nadmanganianem potasu lub kory dębu.

Płyny z aloesu, okłady z lodu, świece do ziemniaków, czopki doodbytnicze z tłuszczu, okłady z rokitnika, dyni lub oleju lnianego również pomogą przyspieszyć proces gojenia w pęknięciach.

Jak leczyć bezpośrednie złamanie, jeśli środki ludowe, leki i inne środki terapeutyczne nie pomagają? W takim przypadku pacjentowi przydzielono leczenie chirurgiczne.Istnieje kilka rodzajów manipulacji, które pomogą pozbyć się wady raz na zawsze:

 • Leczenie szczeliny odbytu za pomocą lasera.
 • Kriodestrukcja
 • Wycięcie dotkniętego obszaru.

Wycięcie szczeliny odbytnicy jest najskuteczniejszą manipulacją. Ta operacja jest radykalna iw 95% przypadków pomaga raz na zawsze pozbyć się defektu błony śluzowej odbytnicy. Minusem wycięcia jest fakt, że po zabiegu pacjent będzie miał długą i często bolesną rehabilitację.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: