Przewlekłe zaparcia: przyczyny, co zrobić z ciągłymi objawami u dorosłych i osób starszych, jak leczyć dziecko w wieku 2 lat i starsze, jakie środki przeczyszczające są brane?

Rozwiązywanie delikatnego problemu: jak leczyć przewlekłe zaparcia, jakie są jego przyczyny i jakie są objawy?

Przewlekłe zaparcie jest nieprzyjemną chorobą, co wskazuje, że jelita uległy uszkodzeniu i są dość poważne. Co więcej, taka choroba może występować u osób w różnym wieku z różnych przyczyn. Niewiele osób jest gotowych porozmawiać o tym delikatnym problemie, ale jeśli pamiętasz to z czasem, możesz uniknąć strasznych konsekwencji choroby.

Zwróć uwagę na szczegółowe informacje o chorobie: przyczyny, objawy, skuteczne leczenie.

Opis

Przewlekłe zaparcie jest połączeniem objawów, które są w jakiś sposób związane z zaburzeniami jelitowymi. Pod przewlekłą postacią zaparcia, eksperci najczęściej oznaczają rzadki ruch jelit (mniej niż 3 razy w tygodniu) lub trudności w procesie wypróżniania (ból, ciężkie przejście mas kałowych, niewielka ilość).

Jeśli chęć oczyszczenia jelit nie pojawia się więcej niż 5 dni, mówią o rozpoczęciu zaparcia, ale jeśli taki wzór jest obserwowany stale z pewną częstotliwością, możemy mówić o przewlekłej postaci choroby. Według ICD-10 przewlekłe zaparcia można zaklasyfikować pod kodem K-59 "Inne funkcjonalne zaburzenia jelitowe".

Główne odmiany

Znając rodzaj zaburzeń jelitowych, łatwiej będzie go wyleczyć. Dlatego ważne jest, aby mieć pojęcie o odmianach przewlekłego zaparcia:

 1. Zespół przewlekłych zaparć. Jest to trwałe naruszenie funkcji opróżniania jelit, trwające ponad 3 miesiące i objawiające się rzadkimi ruchami jelit (mniej niż 3 razy w tygodniu), niewielką ilością kału, uczuciem pełności jelit nawet po opróżnieniu jelit.
 2. Przewlekłe zaparcia idiopatyczne. Mówimy o spowolnieniu ruchu mas kałowych przez jelita, co może być spowodowane przez mechaniczne, metaboliczne, strukturalne i inne efekty na jelicie grubym.
 3. Przewlekłe atoniczne zaparcia. Atoniczne zaparcia w fazie przewlekłej charakteryzują się poważną dysfunkcją jelit i obecnością bolesnych zmian w odbycie: hemoroidami, pęknięciami, wysunięciem ścian jelit itp. Ponadto pacjent często ma odurzanie, zmniejsza odporność, itp.
 4. Przewlekłe zaparcia natury nerwowej. Występuje na podstawie stresu lub z powodu braku równowagi w pracy różnych części układu nerwowego.Obejmuje to również organiczne zniszczenie mózgu i rdzenia kręgowego.

Przyczyny

Przyczyną rozwoju przewlekłego zaparcia niekoniecznie musi być jakakolwiek patologia. W większości przypadków choroba rozwija się z jednego z następujących powodów:

 • Hipodynamia. Niestety siedzący tryb życia często prowadzi do tego, że ściany jelita nie są tak wydajne, a ruch kału spowalnia. Elastyczność mięśni brzucha zmniejsza się odpowiednio, defekacja staje się bardziej złożona.
 • Zła dieta i dieta. Podczas jedzenia dużej ilości fast foodów, a także jeśli dieta jest zdominowana przez produkty mięsne i mączne ze szkodą dla pokarmu roślinnego, możemy mówić o prawdopodobieństwie przewlekłego zaparcia.
 • Częsty stres. Zmniejszona stabilność emocjonalna i częste drgania nerwowe mogą "uderzyć" w każdy z układów ciała. Jelito może być "ofiarą".
 • Regularne przeprowadzki. Przy częstych, a w szczególności długich podróżach, harmonogram defekacji, do którego ciało jest wykorzystywane, jest stopniowo zakłócany. Z biegiem czasu może to przekształcić się w powolne przechodzenie masy kałowej przez jelita, a nawet później w zaparcia.
 • Za mało płynu. Co najmniej 1 litr wody należy spożywać codziennie, aby sprawność ruchowa jelita mogła prawidłowo funkcjonować.
 • Ciężki harmonogram prac. Przy częstym naruszaniu normalnego trybu dnia (co jest charakterystyczne dla osób pracujących w ciasnym lub napiętym harmonogramie), występują nieprawidłowości perystaltyki.
 • Przejawy zespołu jelita drażliwego. W niektórych przypadkach zaparcie może być jednym z objawów zespołu jelita drażliwego, gdy defekacja występuje często i w małych ilościach. Często dochodzi do biegunki, czasami naprzemiennie z zaparciami.
 • Niedrożność jelit. Jest to patologia, która powoduje trwałe zaparcia. Może to być spowodowane zwężeniem światła jelita z powodu zrostów, guzów, blizn i innych struktur w jelicie.
 • Strach przed defekacją. Jeśli są jakieś choroby, które komplikują proces defekacji (np. Hemoroidy), istnieje stan ciągłego strachu przed tym procesem. W wyniku tego często rozwija się przewlekłe zaparcie.
 • Zaburzenia neurologiczne. Naruszenie podstawowej funkcji jelit może wystąpić w rozwoju chorób związanych z wpływem na ludzki układ nerwowy.Należą do nich stwardnienie rozsiane, aganglioza i urazy rdzenia kręgowego.

Objawy z ciągłym objawem choroby

Typowym objawem przewlekłego zaparcia jest brak ruchu jelit przez więcej niż 3 dni w tygodniu i zdarza się to pacjentowi nie raz, ale regularnie. Inną ważną oznaką częstych zaparć jest wydalanie kału w niewielkiej ilości przy zachowaniu stałego odczuwania pełności jelita.

Inne objawy przewlekłego zaparcia obejmują:

 1. Nadmierne zagęszczenie kału.
 2. Pogorszenie się ruchliwości jelit.
 3. Zwiększona absorpcja płynu przez jelita.
 4. Rzadkie ruchy jelit (opróżnianie występuje z opóźnieniem wynoszącym co najmniej 2 dni).
 5. Wystarczająco suchy i gęsty kał, który podczas przechodzenia przez jelita często powoduje różne obrażenia.
 6. Potrzeba silnego popychania do wdrożenia defekacji.
 7. Mała ilość odchodów, która idzie na dzień.

Normalny jest stan, w którym ruch jelit występuje 1-2 razy dziennie lub 1 raz w ciągu 2 dni. Wszystko zależy od fizjologicznych cech danej osoby i warunków środowiskowych.

Pomoc Jeśli masz opóźnienie w kale, ale nie ma nieprzyjemnych wrażeń i nie ma żadnych patologicznych zanieczyszczeń w kale (ropa, krew, śluz) po ruchu jelit po tym opóźnieniu, a jego konsystencja jest normalna, możesz powiedzieć, że twoje zdrowie jest w porządku.

Diagnoza choroby

W celu wyznaczenia najbardziej skutecznego leczenia konieczne jest dokonanie dokładnej diagnozy i określenie choroby na wczesnym etapie. Aby to zrobić, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem. Będzie uważnie słuchał skarg, zwracając szczególną uwagę na informacje na temat częstości i rodzaju wypróżnień, obecności bólu, rodzaju odchodów itd. Do wyjaśnienia należy uwzględnić następujące czynniki: obecność stresującej sytuacji i leki o działaniu przeczyszczającym itp.

W polu badania wstępnego lekarz przeprowadzi badanie jelita za pomocą metody kolonoskopii, irygoskopii itp. Pozwoli to na identyfikację kamieni kałowych, uchyłków, megakolon, zwężenie światła okrężnicy i inne patologie w jelicie.

Różnice w traktowaniu dziecka i osoby starszej od dorosłego pacjenta

Jak leczyć zaparcia, które nie zostały jeszcze zaostrzone przez różne komplikacje? Możesz pomóc jelitom w jego pracy, biorąc okresowo leki, które stymulują wydzielanie mas kałowych.

Istnieje kilka rodzajów takich leków, ale powinny one być stosowane rozsądnie i, co najważniejsze, poprawnie.

 • W przypadku dziecka w wieku 1 lub 2 lat, w wieku do 7 lat i starszych, które często cierpią z powodu długotrwałego zaparcia, najbardziej łagodne, optymalne działania nie będą nadmiernie drażnić błony śluzowej jelit i nie będą zakłócać równowagi wody i soli, ponieważ organizm małych dzieci i osób w wieku tak silny jak dorośli i wymaga starannego leczenia.

  Należą do nich probiotyki – opóźnione środki przeczyszczające. Są złożonymi węglowodanami, które nie są w stanie przetworzyć żołądka, więc niezmiennie wchodzą do jelita, gdzie aktywnie stymulują wzrost korzystnej mikroflory.

 • Co zrobić, jeśli dorośli nie powstrzymają zaparcia? Dla pacjentów w wieku aktywnym odpowiednie są wypełniacze jelitowe, które łagodnie atakują jelita grubego, stymulując jego redukcję lub preparaty soli wodnej (niepożądane jest ich stosowanie przez ponad 3 miesiące, w przeciwnym razie nastąpi naruszenie równowagi wody i soli w organizmie) lub naturalne środki przeczyszczające, które działaj na jelita delikatnie i powoli.

Pomoc Pacjenci cierpiący na zespół jelita drażliwego, wypełniacze jelitowe są surowo przeciwwskazani.

Jak pozbyć się diety?

Ważne jest również stosowanie diety w celu wyeliminowania nieprzyjemnych objawów przewlekłego zaparcia. Przede wszystkim mówimy o wprowadzeniu do diety pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy: warzywa, owoce, chleb z czarnej otrąb. Pamiętaj, aby pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Powinieneś stworzyć przejrzysty harmonogram posiłków i ściśle go przestrzegać. Niepożądane jest przejadanie się: konieczne jest podzielenie posiłku na 4-5 podejść dziennie.

Konieczne jest usunięcie z diety produktów powodujących opóźnienie w kale w jelicie:

 • Mocna herbata.
 • Kakao
 • Wina naturalne (czerwone).
 • Silnie posiekane jedzenie.
 • Lepkie jedzenie (tłuczona owsianka, zupy śluzowe).

Jeśli długo zaparcia towarzyszą wzdęcia brzucha i częste gazy, powinny być wyłączone z diety produktów zawierających w swoim składzie dużą ilość włókna surowego: danie z kapusty, szczawiu, rośliny strączkowe, a niektóre soki (jabłko, winogron).

Co zrobić z częstym występowaniem zapalenia jelita grubego?

Przewlekłe zapalenie jelita grubego pojawia się w większości przypadków u młodych ludzi.Jest to proces zapalny błony śluzowej jelita grubego. Główną przyczyną jego wystąpienia jest spożywanie niezdrowego jedzenia i duża ilość alkoholu. Pojawienie się problemów z kałem jako dodatkowym symptomem (w szczególności zaparcie) wskazuje, że pacjent praktycznie nie jadł pokarmów zawierających błonnik, lub raczej często tłumił chęć oddawania kału.

Osobliwością przewlekłego zapalenia jelita grubego, któremu towarzyszy zaparcie, jest to, że pacjent ma nie tylko problemy z wypróżnianiem, ale także ma wyraźny zespół bólowy. Co zrobić, jeśli zaparcia utrzymują się przez długi czas? Leczenie tego problemu polega na wyznaczeniu dobrej diety, która obejmuje wykluczenie produktów, które przyczyniają się do tworzenia się gazów (rośliny strączkowe, ryż, grzyby, tłuste mięso, ziemniaki, twarde sery itp.). Produkty roślinne i zawierające dużo błonnika są zawarte w diecie.

Ponadto ważne jest przyjmowanie leków o działaniu spazmolitycznym, ponieważ pacjenci z przewlekłym zapaleniem okrężnicy na tle zaparcia często cierpią z powodu silnego bólu w okolicy jelit.

Jak mogłeś zobaczyć przewlekłe zaparcie – choroba uleczalna, która nie spowoduje poważnych uszkodzeń ciała przy szybkim wykryciu i właściwym leczeniu. Zadbaj o swoje ciało i oszczędzaj. Pobłogosław cię!

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: