Prostoskopia jelitowa: przygotowanie i przeprowadzenie zabiegu

Retonoskopia jelitowa: kto jest pokazywany i jak przygotować się do zabiegu?

Rektoskopia to technika endoskopowego badania diagnostycznego, która umożliwia wizualizację wewnętrznej powierzchni odbytnicy i dystalnej części sigmoidu, a także wykonanie, w razie potrzeby, próbkowania materiału w celu wykonania badania histologicznego i niektórych manipulacji terapeutycznych. Rektoskopię wykonuje się za pomocą rectoscope, który wprowadza się przez odbyt bezpośrednio do światła dystalnego jelita.

Jak układa się rektoskop

Proktoskop jest metalową rurą, która jest wyposażona w system oświetleniowy i optykę powiększającą. Długość robocza tego urządzenia może wynosić od 5 do 30 cm, a średnica metalowych rurek zawartych w zestawie proktoskopu wynosi od 10 do 20 mm. Układ optyczny proktoskopu pozwala na wizualną ocenę stanu błony śluzowej i wykrycie we właściwym czasie owrzodzeń, hemoroidów wewnętrznych, erozji i nowotworów.

Nowoczesne rektoskopy umożliwiają wyświetlanie otrzymanych informacji na ekranie, co umożliwia przeprowadzenie ankiety z udziałem kilku specjalistów.

Wskazania do rektoskopii

Rektoskopia przeznaczona jest przede wszystkim do diagnozowania patologii odbytnicy. Ponadto za pomocą rektoskopu można wykonać:

 1. pobranie materiału do badania histologicznego;
 2. elektrokoagulacja krwawiących naczyń;
 3. usunięcie małych łagodnych nowotworów;
 4. usuwanie ciał obcych.

Rectoscopy jest przepisywany do badania odbytnicy w przypadku pacjenta mającego objawy wskazujące na obecną patologię. Również to badanie jest prowadzone i dla celów profilaktycznych, aby wykluczyć złośliwe guzy odbytnicy u osób powyżej 40 lat.

Główne objawy obecności patologii odbytnicy to następujące objawy:

 • ból w okolicy odbytu;
 • krew w kale;
 • krwawe lub śluzowe wydzielina z odbytu;
 • krwawienie analalne;
 • odczuwanie ciał obcych w świetle odbytnicy;
 • uczucie nieodpowiedniego opróżniania po stolcu.

Przygotowanie do badania

Rectoscopy zapewnia całkowite oczyszczenie jelit przed jego wykonaniem i przestrzeganie specjalnej diety w ciągu 3-4 dni.

Nasi czytelnicy polecają! Aby skutecznie leczyć hemoroidy, nasi czytelnicy doradzają Proctolex.Ten naturalny środek, szybko eliminujący ból i swędzenie, wspomaga gojenie się szczelin odbytu i hemoroidów. Skład leku obejmuje tylko naturalne składniki o maksymalnej skuteczności. Narzędzie nie ma przeciwwskazań, skuteczność i bezpieczeństwo leku potwierdzają badania kliniczne w Instytucie Proktologii. Dowiedz się więcej … "

Funkcje zasilania

3-4 dni przed badaniem pacjent musi zacząć jeść tylko pokarm, który jest łatwo trawiony. Z diety należy wykluczyć produkty mączne, rośliny strączkowe, a także owoce i warzywa. Dzień przed manipulacją można jeść owsiankę, galaretkę, bulion, jajecznicę.

Wieczorem przed zabiegiem należy ograniczyć się do bulionu, wody niegazowanej lub słabej herbaty, bulionu, czystych soków. W wyznaczonym dniu rektoskopia wykonywana jest na czczo.

Oczyszczenie jelit

Wieczorem przed badaniem należy wykonać oczyszczającą lewatywę, aby usunąć pozostałości materii kałowej. Dozwolone jest stosowanie specjalnych preparatów zamiast wlewu oczyszczającego, takiego jak Duphalac, Fleet, Fortrans.Pół godziny przed badaniem wykonuje się 2-3 kolejne mikrouleje, aż dystalne jelita zostaną całkowicie usunięte.

Przeprowadzanie procedury

W badaniu rektoskopowym pacjent leży na stole obserwacyjnym na plecach, z kończynami dolnymi zgiętymi w stawie biodrowym i kolanowym lub w pozycji kolanowo-łokciowej, czyli opierając się na stawach łokciowych i kolanowych oraz zginając plecy w dolnej części pleców. Korzystając z elastycznego proctoskopu, można przeprowadzić manipulację w pozycji leżącej na boku.

Następnie do odbytnicy wstrzykuje się pewną ilość powietrza, aby wyprostować narząd. Następnie końcówka urządzenia jest rozmazana wazeliną i wprowadzana do odbytu. Obracając rurkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara i kontynuując doprowadzanie powietrza, proktoskop umieszcza się w świetle jelita.

Znieczulenie nie jest wymagane w tym badaniu. Jednak przy wprowadzaniu rurki urządzenia do jelita należy zachować szczególną ostrożność.

Przeciwwskazania

Badanie za pomocą proctoskopu nie jest zalecane lub odkładane w późniejszym terminie w następujących przypadkach:

 • zdekompensowana niewydolność serca lub płuc;
 • zwężenie odbytnicy;
 • zapalenie otrzewnej;
 • zaburzenia psychiczne;
 • termiczne lub chemiczne oparzenia jelita lub okolicy odbytu;
 • ostre procesy zapalne i infekcje jelitowe.

Małe operacje

Przy pomocy rektoskopii, w przypadku podejrzenia obecności nowotworu złośliwego, wykonuje się biopsję odbytu. Do biopsji małe szczypce są wkładane do specjalnego dodatkowego kanału urządzenia, za pomocą którego pobierana jest niewielka próbka tkanki do badania histologicznego.

Poprzez rektoskop można zatrzymać małe krwawienie, a także usunąć polipy. W tym celu pętla jest wprowadzana przez dodatkowy kanał, przez który podwiązane jest naczynie krwawiące lub polip jest usuwany.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: