Do jakiego lekarza leczyć zaparcia: kto traktuje dorosłego i dziecko, jeśli występuje opóźnienie w krześle?

Problem coprostasis. Do którego lekarza leczyć zaparcia?

Zaparcia, zwłaszcza przy regularnych nawrotach, często sygnalizują choroby przewodu pokarmowego i utrudniają prowadzenie pełnego życia. Ważne jest, aby wiedzieć, do którego lekarza należy się zwrócić, jeśli stagnacja kału towarzyszy bólowi brzucha i ogólnemu pogorszeniu stanu.

Jeśli zaparcia nie zatrzymają się przez dłuższy czas, rozwija się odurzenie organizmu: szkodliwe substancje dostają się do krwi przez ściany jelit i zakażają narządy wewnętrzne, zakłócając ich pracę.

Jaki lekarz leczy zaparcia?

Najpierw musisz zwrócić się do terapeuty. i opisują szczegółowo wszystkie objawy i skargi dotyczące przygotowania właściwej historii choroby. Będąc szeroko wykwalifikowanym specjalistą, terapeuta przepisze podstawowe testy i egzaminy, a następnie prześle do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu zaparć.

Świadomi pacjentów Istnieją dwie specjalizacje medyczne, które leczą jelito:

 • Gastroenterolog – Specjalista zajmujący się identyfikacją i leczeniem chorób przewodu żołądkowo-jelitowego: nieżytem żołądka, wrzodami żołądka i jelitami.
 • Proctologist zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób jelit i odbytu – hemoroidy, zapalenie okrężnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna, szczeliny odbytu.

Rada Zaleca się rozpoczęcie leczenia gastroenterologiem, ponieważ przyczyną zaparcia może nie zawsze być choroba jelit, a gastroenterologia ma szerszy profil i odpowiednio pomoże w dokładniejszym zdiagnozowaniu przyczyn zatrzymania mas kałowych w organizmie.

Kiedy trzeba skonsultować się z gastroenterologiem?

Jeśli zaparcia są rzadkim zjawiskiem i są sprowokowane przez nadmierne stosowanie fast foodów, brak zdrowej i zdrowej żywności w diecie oraz siedzący tryb życia, problem rozwiązuje się, zmieniając dietę i wprowadzając gimnastykę lub umiarkowane ćwiczenia do codziennej rutyny.

Powinno być to możliwe Raczej skonsultuj się z lekarzem w celu diagnozy i leczenia, z objawami:

 1. nudności, wymioty;
 2. zawroty głowy, zmęczenie;
 3. pojawienie się krwi z odbytnicy lub mas kałowych;
 4. regularne zaparcie, naprzemienne biegunki;
 5. ból w jamie brzusznej i pod żebrami.

Objawy te mogą wskazywać na poważną zmianę w organizmie i rozwój chorób przewodu żołądkowo-jelitowego. Również krew w kale może sygnalizować obecność guza w jelicie.

Jeśli w tym samym czasie z zaparciami występują dwa lub więcej z tych objawów, nie należy odkładać wizyty u specjalisty gastroenterologa.

Badanie i wyznaczenie lekarza w recepcji

Przede wszystkim W recepcji lekarz prowadzący bada testy laboratoryjne i słucha skarg pacjenta. Dowiaduje się o częstotliwości i czasie trwania zaparć, prosi o szczegółowe opisanie swoich nawyków żywieniowych i codziennej rutyny.

Przy okazji: Nie powinieneś milczeć na temat chorób przewlekłych i złych nawyków podczas wizyty u gastroenterologa. Ważne jest, aby lekarze znali jakiekolwiek szczegóły w celu postawienia prawidłowej diagnozy i przepisania właściwego sposobu leczenia zaparć.

Przyczyny pojawienia się stagnacji kału są duże, więc musisz być uczciwy wobec swojego lekarza, aby ustalić przyczynę zaparcia.

Lista podstawowych badań do odbioru gastroenterologa:

 • ogólne i biochemiczne badania krwi;
 • analiza moczu;
 • ogólny stolec i badanie krwi utajonej.

Podczas przyjmowania lekarz może przeprowadzić badanie doodbytnicze. Używając oleju i sterylnych rękawiczek, lekarz bada zwieracza odbytu i określa obecność pęknięć odbytu lub guzków, które mogą powodować zaparcia i pojawienie się krwi podczas defekacji.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a wszystkie nieprzyjemne odczucia są minimalizowane, jeśli podczas zabiegu spróbujesz się zrelaksować.

Aby wyjaśnić diagnozę, gastroenterolog może wydać skierowanie do kolonoskopii, procedura, w trakcie której odbytnica jest badana za pomocą specjalnej sondy. Kolonoskopia jest taka sama jak w przypadku przeszczepu esophagogastroduenoskopii, bardziej popularna jest nazwa gastroskopii.

Lekarz widzi na monitorze stan jelit, powoli przesuwając sondę przez jelito. Ta metoda diagnozy jest najbardziej pouczająca w gastroenterologii i pomaga wykluczyć taką chorobę, jak rak jelita.

Niektórzy lekarze w rozpoznaniu choroby stosują badanie rentgenowskie jelita – irygoskopię, ale ze względu na fakt, że kolonoskopia jest metodą bardziej informatywną, zdjęcia rentgenowskie nie są zbyt popularne wśród gastroenterologów.

Po ustaleniu diagnozy, gastroenterolog zaleci leczenie farmakologiczne, które złagodzi problem zaparcia, przepisuje dietę leczniczą i aktywność fizyczną, odpowiadającą stanowi ciała pacjenta.

Wskazania do konsultacji proktologa

Ponieważ proktolog traktuje odbytnicę i odbyt bezpośrednio, pacjenci są kierowani do niego w przypadku diagnostyki następujących chorób:

 1. szczeliny odbytu;
 2. polipy odbytnicy;
 3. hemoroidy;
 4. różne nowotwory.

Recepcja w gabinecie proktologa odbywa się według tego samego scenariusza, co przyjęcie gastroenterologa. Pacjent jest dokładnie proszony o skargi, proktolog używa cyfrowego badania doodbytniczego w celu określenia uszkodzenia ścian okrężnicy.

Zgodnie z wynikami badania zalecono leczenie zachowawcze.

Do kogo się zwrócić, jeśli opóźnienie fotela u dziecka?

Jeśli zaparcia u dzieci, przyczyny mają tendencję do różnic. W zależności od wieku, problemy z fotelem mogą wynikać z następujących warunków:

 • Niemowlęta do roku najczęściej zaparcie jest spowodowane niedojrzałością organizmu i towarzyszy mu zwiększone wytwarzanie gazu. Ten stan nazywa się kolką.

  Najczęściej wizyta u pediatry jest wystarczająca, aby pomóc matce karmiącej w dostosowaniu diety lub pobraniu mieszaniny terapeutycznej bogatej w pożyteczne bakterie, które po uwolnieniu do jelita dziecka skutecznie radzą sobie z gazem i zaparciami.

 • Dzieci w wieku od roku do 8 lat cierpią na zaparcia spowodowane niedożywieniem, brak produktów spożywczych zawierających błonnik.

  Jedną z przyczyn zaparć może być stres u dziecka, na przykład podczas wchodzenia do przedszkola lub pierwszej klasy.

  W tym przypadku, oprócz konsultacji z pediatrą i gastroenterologiem, dziecko musi zostać pokazane dziecku psychologowi, pomoże dziecku poradzić sobie z problemami adaptacyjnymi.

 • Nastolatkowie Główną przyczyną zaparć jest nadwyżka w diecie z mąki, produktów pikantnych i szkodliwych: hamburgery, pizza, chipsy, napoje gazowane.

  Jeśli nie ma innych nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle brzucha, wymioty i nudności, dziecko otrzymuje specjalną dietę z wysoką zawartością fermentowanych produktów mlecznych i błonnika.

  W przypadku problemów z zaparciem u ucznia, musisz skontaktować się z gastroenterologiem, który pomoże ustalić przyczynę jego pojawienia się.

Uwaga! Zalecenia i leczenie przepisane przez gastroenterologa są ważne do naśladowania aż do całkowitego wyleczenia chorób przewodu żołądkowo-jelitowego. Nie wystarczy tylko przejść kontrolę i diagnozę.

Pomyślne wyjście z zaparcia wiąże się z udziałem pacjenta w procesie:

 1. przestrzeganie diety;
 2. wydajność ładowania;
 3. przedefiniowanie twojego stylu życia.

Dzięki wzajemnej współpracy lekarza-pacjenta zaparcia można szybko i trwale wyeliminować.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: