Pęknięcia na księdzu u dziecka - Hemoroidy

Pęknięcia na dnie dziecka

Dzieci często rozwijają patologię, taką jak pęknięcia w odbycie. Wynika to z faktu, że dzieci nie uformowały jeszcze w pełni przewodu pokarmowego, który jest łatwo narażony na różne urazy. Inną nazwą tej choroby jest szczelina odbytu.

Co to jest

Pęknięcia odbytu u dzieci są szczególnymi łzami w błonie śluzowej wyściełającej odbyt od wewnątrz, a także w skórze w pobliżu odbytu. Choroba u dzieci jest szczególnie rozpowszechniona w wieku przedszkolnym, a zarówno chłopcy jak i dziewczęta chorują. U dziecka choroba może się rozpocząć od bardzo małego odkształcenia, które stopniowo powiększa się. W tym przypadku pęknięcie rośnie nie tylko pod względem długości, ale również znacznie się pogłębia, niekiedy oddziałując na tkankę o 1,5-2 cm.

Na wczesnym etapie, w niemowlęciu lub dziecku w wieku przedszkolnym, szczelina odbytu jest małą szczeliną o miękkich krawędziach i jasnoczerwonym dnie. Jeśli leczenie nie rozpocznie się w czasie, pęknięcie stopniowo przekształca się w owalną erozję ze poszarpanymi krawędziami. Szczelina odbytu może przekształcić się w wrzód, a następnie choroba ma charakter chroniczny i sporadyczne zaostrzenia.

Dlaczego choroba rozwija się

Przyczyny rozwoju szczeliny odbytu u dzieci w odbycie są podobne do czynników, które powodują podobną chorobę u dorosłych:

 • przewlekłe zaparcia;
 • urazy jelita z kałem;
 • niewłaściwe procedury higieniczne (szczególnie często u niemowląt);
 • zapalenie błony śluzowej na tle wszelkich dodatkowych chorób.

Najczęściej przyczyną zaparć u dzieci jest nieodpowiednia dieta. Jeśli u dzieci wystąpią zatorów w jelitach, konieczne jest dodanie do ich diety błonnika o grubej naturze, pokarmy potasowe i zwiększenie objętości spożywanego płynu. W rzadkich przypadkach u dzieci występuje nietolerancja laktozy. W tym przypadku podrażnienie błony śluzowej jelit i procesy zapalne są przyczyną powstania szczeliny odbytu.

Zakażenie robakami lub innymi pasożytami, a także niektóre wady wrodzone są dodatkowymi czynnikami, które mogą wyjaśnić rozwój szczeliny odbytu u dziecka. W takim przypadku mechanizm uszkodzenia jest prosty: powstaje nie tylko zaparcie, ale również błona śluzowa staje się mniej odporna na uszkodzenia.

Rozwój pęknięć u noworodków występuje najczęściej właśnie z powodu wrodzonych wad.

Leczenie pęknięć zaleca się rozpocząć po zidentyfikowaniu i wyeliminowaniu głównej przyczyny choroby.

Pierwsze znaki

Dziecko jest dość łatwo zauważyć pierwsze objawy choroby:

 • niepokój, płaczliwość, która jest szczególnie charakterystyczna dla niemowląt;
 • dziecko boi się iść do toalety, można płakać, jeśli lub przed aktem defekacji;
 • w kale dzieci można zauważyć domieszkę krwi;
 • jeśli sprawdzasz odbyt, możesz zauważyć stan zapalny wzdłuż krawędzi.

Choroba może rozpocząć się od ostrych ataków bólu, które są głównym objawem i rozwijają się stopniowo.

W tym przypadku, konsultacje z lekarzem, gdy przepisywane jest leczenie, niektórzy rodzice mogą z całą pewnością powiedzieć, kiedy zauważyli pierwsze oznaki choroby, a niektórym trudno jest odpowiedzieć na to pytanie.

Ból, związany z aktem defekacji, może być intensywny i stały, i może pojawić się tylko w procesie wysiłku. W każdym razie pojawienie się dyskomfortu szybko wywołuje u dziecka lęk przed naturalnym procesem wypróżniania, przez co zaczyna tłumić chęć opróżnienia jelita.

W wyniku takiego tłumienia kału w odbytnicy staje się coraz bardziej gęsty i coraz bardziej uszkadza błony śluzowe, co pogarsza przebieg choroby. W ten sposób powstaje błędne koło.

Czasami powodem do niepokoju nie jest ból, ale krew w odchodach dziecka.

Komplikacje

Leczenie szczeliny odbytu u dzieci należy rozpocząć nie tylko z powodu dyskomfortu odczuwanego przez dziecko, ale także w celu zapobiegania rozwojowi powikłań.

Jeśli nie leczysz choroby, rozwiniesz:

 • pektenoza;
 • przetoki
 • powikłania infekcyjne;
 • zaparcia są pogarszane.

Pektenoza zastępuje komórki mięśniowe w odbycie komórkami włóknistymi. Takie uszczelnienie nie może być już leczone, ale w międzyczasie nie pozwala na rozciągnięcie odbytu.

O wiele łatwiej jest rozpocząć leczenie z powodu pęknięcia odbytu w czasie, niż doprowadzić do komplikacji.

Metody leczenia

Istnieje kilka sposobów leczenia pęknięć u dzieci, ale na początek rodzice zawsze powinni przestrzegać ogólnych wytycznych. Jeśli taka konserwatywna terapia nie przyniesie efektu, należy przystąpić do stosowania leków i innych metod.

Zalecenia ogólne

Istnieje wiele zaleceń, które pomogą właściwie leczyć dziecko:

 • leczenie szczelin odbytu rozpoczyna się od eliminacji głównych patologii;
 • organizuj dla dziecka staranną dietę i jedzenie przez wiele godzin, ale nie wtedy, kiedy chcesz – pomoże to w prawidłowym funkcjonowaniu jelit;
 • leczenie obejmuje różnorodne pokarmy dla dzieci różne produkty roślinne;
 • wszystkie pikantne, przesolone, smażone potrawy są całkowicie wyłączone z menu;
 • Zabieg będzie szybszy, jeśli w menu dla dzieci znajdą się kefir i kwaśne mleko;
 • nie zapomnij o higienie, uważnie monitoruj proces zmywania;
 • jeśli pęknięcie już się uformowało, zaleca się rozpoczęcie leczenia za pomocą kremu dla dzieci, który nakłada się dwa razy dziennie na obszar odbytu;
 • jeśli skóra jest w stanie zapalnym, można leczyć stan zapalny za pomocą maści antybiotykowych, ale przedtem należy skonsultować się z lekarzem;
 • w celu zwalczania infekcji można spłukać niemowlę infuzjami z rumianku;

Leczenie farmakologiczne

Możliwe jest również leczenie pęknięć w odbycie dziecka za pomocą leków. Lekiem z wyboru są świece rokitnika, jako najbardziej nieszkodliwe w tej grupie.Niemowlę w wieku do jednego roku otrzymuje pół świecy dwa razy dziennie, dzieciom po roku życia pokazuje się jedną świecę dwa razy dziennie.

Jeśli u dziecka wystąpią zaparcia, zwykle podejmuje się następujące czynności:

 • reżim picia wzmaga;
 • Duphalac jest wyznaczony;
 • jedzenie jest dostosowane.

Jeśli zaparcie dziecka ma charakter neurotyczny, wówczas konieczna jest konsultacja z neurologiem, który wybierze optymalny przebieg leczenia patologii.

Inne opcje leczenia

O nowoczesnych metodach leczenia szczelin odbytu w filmie:

Jeśli dziecko cierpi na częste biegunki, które wpływają na błony śluzowe jelit, tak destrukcyjnie jak zaparcia, wtedy nitrofurany są przepisywane, aby pomóc w oczyszczeniu światła jelita. Po przebiegu nitrofuranów zakłada się miesięczne spożycie eubiotics.

Aby poprawić procesy regeneracji, można miejscowo stosować maść, na przykład Lewomekol lub Oflokain. Stosowanie tych leków należy rozpocząć pod nadzorem lekarza, ponieważ Levomekol może, przy długotrwałym stosowaniu w dużych dawkach, powodować spadek liczby białych krwinek. Oflokaina jest antybiotykiem, więc samo-oznaczenie nie jest zalecane.

Jeśli zauważysz oznaki szczeliny odbytu u dziecka, powinieneś zasięgnąć profesjonalnej pomocy ze strony specjalisty medycznego.

W ten sposób będzie można nie tylko wybrać najbardziej odpowiednie leczenie, ale także uniknąć powikłań, które mogą powstać w wyniku ignorowania choroby.

Co zrobić, gdy dziecko ma pęknięcie odbytu? W końcu zdrowie dziecka jest najważniejsze dla każdej matki. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób leczenie szczeliny odbytu występuje u dzieci.

Stan zdrowia dziecka jest bardzo ważny dla rodziców. Jeśli dziecko czuje się źle lub jego nastrój jest ciągle zły, to jest powód, aby zastanowić się, czy wszystko jest w porządku.

Szczelina odbytu (szczelina odbytu) to defekt błony śluzowej w kanale odbytu. Zjawisko to występuje bardzo często u osób dorosłych, rzadziej u dzieci i nie zależy od płci. Ale jeśli mimo wszystko dziecko cierpi na to zaburzenie, to w zasadzie w wieku przedszkolnym z powodów wyjaśniających, które zostaną wskazane poniżej.

Tak więc, jeśli taki problem pojawił się u dziecka, bardzo ważne jest rozpoczęcie niezbędnego leczenia, ale najpierw należy zrozumieć powody tego.

Mogą występować dwie przyczyny szczeliny odbytu. Pierwsza jest predysponująca, a druga produkuje. Warto rozważyć oba z nich, aby zrozumieć, jakie leczenie powinno być przepisane.

Jeśli więc w odbycie dziecka występują pęknięcia, lekarz powinien przepisać leczenie, a także ustalić przyczyny ich wystąpienia. Jeśli dziecko ma zapalenie odbytu lub cierpi na uporczywą biegunkę, jest to predysponująca przyczyna pęknięcia odbytu. W tym przypadku błona śluzowa jest rozdarta.

Przyczyną pęknięcia odbytu jest często zaparcie lub przejście przez kanał odbytu bardzo twardego i gęstego stolca. Bardzo rzadko zdarza się, aby szczeliny odbytu powodowały normalne drapanie. Może to być spowodowane jakąkolwiek infekcją lub robakami. Niektóre dzieci we wczesnym dzieciństwie mają skłonność do zaparć. Wynika to z niewłaściwego odżywiania lub z uzależnienia organizmu od pewnych pokarmów. W każdym razie nie jest to dobry znak.

Wszelkie pęknięcia odbytu u dzieci, których leczenie wymaga szczególnej uwagi, nie powstają same z siebie. Początkowo pęknięcie ma niewielki rozmiar, ale może wzrosnąć i osiągnąć jeden centymetr. Będzie to już dobrze namacalne.

Im większe pęknięcie, tym silniejszy ból.Kiedy szczelina odbytu jest mała, przypomina małą szczelinę, która ma lekkie zaczerwienienie. Warto również pamiętać, że przy stałym wyjściu z kału pęknięcie goi się trudniej. Wiadomo, że najmniejsze pęknięcie zajmuje około sześciu godzin.

Szczeliny odbytu są chorobą, która początkowo może pozostać niezauważona, ponieważ jest słaba. Rodzice mogą od razu rozpoznać chorobę, ponieważ dziecko idzie do przedszkola i tak dalej. Bardzo niewielu rodziców może określić dokładny czas pęknięć u dziecka w odbycie. Ale jeśli szczelina odbytu jest już dokładnie określona u dziecka, musisz natychmiast pokazać ją lekarzowi.

Ból może być inny. Na przykład niektóre dzieci mogą praktycznie nic nie czuć, ale odczuwają jedynie dyskomfort podczas kału. Jak poważny jest ten ból, zależy również od wielkości samej pęknięcia. Instynktownie dziecko będzie się bać bardzo mocno, a nawet pójdzie do toalety. Potrafi długo siedzieć na kociołku i na koniec zostawić wszystko w sobie.

Ale to jest bardzo złe, ponieważ im więcej dziecko trzyma kał, tym gęstsza staje się jego masa.W rezultacie chęć będzie nadal prowadzić do tej samej puli, ale będzie jeszcze bardziej bolesna, a pęknięcie może być jeszcze większe.

Zawsze możesz zauważyć tę chorobę przez zewnętrzne oznaki dobrostanu dziecka. Zaczyna spać gorzej i siedzi w toalecie przez długi czas. Bardzo wyraźnie rozpoznaje pęknięcie w odbytnicy u dziecka, które pomaga w obecności krwi w kale. To często przeraża rodziców, ale nie ma w tym nic złego. Nie jest to oznaką poważnego zaburzenia, ale musi być również leczone.

Warto pamiętać, że leczenie szczeliny odbytu u dzieci jest ważną procedurą. Sam w sobie rzadko zdarza się u dzieci, ponieważ mogą okresowo drapać miejsce lub prowokować skaleczenia. Nie jest łatwo zauważyć takie pęknięcie, biorąc pod uwagę, że jeśli to boli, nie można go poddać kontroli, a z tego powodu nawet lekarz może tego po prostu nie zauważyć.

Ale kiedy w odbycie pojawia się pęknięcie, tylko lekarz może powiedzieć, jak leczyć dziecko. Przede wszystkim musisz usunąć ból. Następnie musisz znormalizować krzesło, a tym samym pęknięcie zacznie się leczyć, a nie ciągle pękać.

Jak wspomniano powyżej, szczelina odbytu nie jest uzdrawiana przez stałą zatyczkę w kanale odbytu i dlatego konieczne jest jej usunięcie. Pomoże w tej specjalnej diecie. Konieczne jest uważne monitorowanie odżywiania dziecka.Jego dieta powinna być dużo wody i produktów mlecznych, a także dużo warzyw i owoców.

Od ciężkiego pożywienia trzeba całkowicie zrezygnować, a następnie stopniowo go dawać, ale jednocześnie rozpoczynać od małych porcji i dokładnie monitorować krzesło dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś spróbować dać te produkty, które sprawiają, że krzesło jest miękkie.

Możesz również zrobić lewatywę dla dziecka. To oczywiście może być nieprzyjemne, ale całkiem skuteczne. W lewatywach woda powinna mieć temperaturę podobną do ciała dziecka. Woda w nim musi być czysta, aby nie doszło do infekcji. Bardziej szczegółowo o lewatywach lekarz prowadzący powie.

Konieczne jest również wykonywanie specjalnych kąpieli i ustawianie świec. Nie jest konieczne przepisywanie leczenia dziecku, ponieważ może ono wywołać ból i pogorszyć sytuację. Ale lekarz dokładnie wie, od czego zacząć leczenie, ledwo widząc rozmiar szczeliny odbytu. Czasami dziecko jest przepisywane antybiotykom lub specjalnym lekom, które łagodzą ból, przyspieszają gojenie i pomagają dziecku dobrze spać.

Jest też jeden bardzo interesujący i niezwykły środek ludowy. To jest olej z rokitnika zwyczajnego. Przed pójściem spać trzeba posmarować przejście odbytu dziecka niewielką ilością oleju z rokitnika zwyczajnego.Rokitnik ma działanie lecznicze, jest również zalecany do cięć lub zadrapań.

Jeśli pęknięcie jest duże i nie przechodzi, możesz również użyć popularnych receptur na leczenie hemoroidów. Jednak najlepiej jest zapytać lekarza, ponieważ niektóre recepty na takie leki mogą powodować podrażnienie, alergie lub ból u dziecka. W każdym razie najlepiej jest zapytać lekarza o wszystko. Jeśli trzymasz się odpowiedniego leczenia, szczelina odbytu szybko się zagoi w ciągu kilku tygodni.

Po leczeniu szczeliny odbytu u dziecka rokowanie jest bardzo dobre. Wszystko szybko się leczy, a komplikacje się nie pojawiają. Najważniejsze, aby monitorować odżywianie dziecka, aby problem się nie powtórzył.

Piszę o naszym leczeniu, mamy mocne świece, nie wszyscy decydują się oddać swoje dziecko.
1) 1 dzień dziecko przespało się z Nurofenem, inaczej on tylko krzyczał.
2) 7 dni lub świece Anestezin Anestezol o połowę lub jedną trzecią (I pierwsze 3 dni połowę dało), 1-2 razy dziennie. Bardzo nam pomógł tygodniowy kurs.
Ten przeznaczony dla dorosłych świece, oni ze znieczuleniem, ale lekarze wykorzystywać je w leczeniu dzieci w ostrej fazie. Ufam naszemu chirurgowi, więc postaw.Ustawiamy przed krzesłem. Tylko syn nie koka w domu, cierpiał na ulicy. Ustawiłem więc godzinę przed spacerem. Tk walk 2, okazało się, że 2 połówki w ciągu pierwszych 3-5 dni. Syn miał wówczas 2,7.
3) W tym samym czasie świece z obelpiha, ale moje dziecko nienawidzi świec. Właśnie posmarowałam olej z rokitnika. Bardzo mi się podobało, tylko pranie nie zmywa. Przez tydzień smarowałem olejem.
4) Są świece homeopatyczne, zapomniałem ich imienia. Mają analogię do Natalsid. Ale są bez znieczulenia, więc dobrze jest umieścić je już w procesie gojenia po ostrym okresie.
5) Gastroenterolog przepisał świeczki Buscopan, oni także łagodzą ból i skurcz, ale oni nie poszli z nami. Daliśmy koprografię, KLA, OAM, wykonaliśmy ultrasonografię brzuszną. Syn miał załamanie diety, niewielki wzrost trzustki. Niedługo znowu pójdzie do lekarza.
Po 3-dniowym zaparciu pojawił się trzask w jego ciele, krzesło stanowiło ogromną bryłę twardej podpartej w łazience. Oglądamy teraz krzesło, więcej suszonych śliwek, mniej chleba, makaron. Pierogi, naleśniki są wykluczone, słodki jest ograniczony, ale nigdy go nie jedliśmy. Nawet syn prawie nie je ryżu, on, tak jak ja, go zapina. Oznacza to, że nadal mamy dietę.
Jedno wielkie zaparcie, 2 pęknięcia i kapoty … syn nie ryczy się do toalety (ma już 2,10), tylko w majtkach lub pieluchach.Wszędzie nie ma w domu. Pewnego dnia idziemy do psychologa, ale neurolog powiedział, że dziecko powinno zapomnieć o bólu. I pamięta ból, nawet lekarz powiedział, że ksiądz jest chory. Dostaliśmy czas na 3,5, może wiosną i latem, i wszystko będzie dobrze.
Okazało się, że jest to dla nas duży problem, dlatego tak ostro napisałem.

Przyczyny choroby

Szczelina odbytu u dzieci występuje na tle określonego problemu. Zaburzenie krzesła prowadzi do urazu delikatnej błony śluzowej. Częste piercing spowodowane różnymi przyczynami (dysbioza, choroby zakaźne, zapalenie odbytu), któremu towarzyszy obrzęk tkanki odbytnicy. Powierzchnia obszaru odbytu ulega zapaleniu i staje się podatna na naprężenia mechaniczne. Przewlekłe zaparcia ma również negatywny wpływ na tkankę rektalną. Twarde stolce podczas zaniku uszkadzają powierzchnię błony śluzowej.

Pęknięcie odbytu u dziecka jest spowodowane przez kilka dodatkowych czynników:

 • drapiąc odbyt. Świąd często jest spowodowany przez enterobiozę – uszkodzenie ciała dziecka przez owsiki;
 • wpływ na odbyt podczas badania lekarskiego.Lekkomyślny ruch lekarza powoduje obrażenia;
 • mechaniczne uszkodzenie odbytnicy. Rodzice nieumyślnie używają termometru, lewatywy i innych urządzeń, aby stymulować wypróżnienia.

Oznaki choroby

Objawy u dzieci, wskazujące na problem:

 • płacz podczas kału, skarżąc się na silny ból;
 • krew w kale (objawiające się kropelki, smugi);
 • dziecko często ściera odbyt.

Nieostrożne stosowanie lewatywy może uszkodzić i stymulować rozwój szczeliny odbytu.

Złamanie odbytnicy u dziecka powoduje wiele cierpienia. Dziecko panicznie boi się usiąść na garnku lub toalecie. Jest to częste zjawisko, gdy występuje sztuczne opóźnienie w defekacji. W konsekwencji stolec jest zagęszczony, jego ruch staje się niemożliwy lub trudny. Prowadzi to do pogorszenia stanu małego pacjenta.

Jeśli na początku pęknięcia w odbycie były powierzchowne, to w wyniku takich czynników powstają głębokie uszkodzenia (1,5 cm długości). Skutkiem pogarszania się stanu błony śluzowej jest zwiększony ból, skurcz zwieracza. W tym przypadku leczenie szczeliny odbytnicy staje się długie.

Łzy błony śluzowej odbytu u niemowląt

Szczelina odbytu u niemowląt powstaje z tych samych powodów, co u starszych dzieci. Objawy choroby u noworodków:

 • płacz podczas ruchów jelit;
 • obecność gęstego stolca z pasmami krwi;
 • niepokój dziecka, zły sen;
 • obecność uszkodzenia obszaru odbytu podczas oględzin.

Jeśli zidentyfikujesz objawy lękowe, powinieneś skontaktować się z pediatrą. On zbada dziecko, w razie potrzeby, zwróć się do innych specjalistów i powiedz, jak leczyć tę chorobę. W przypadku braku poważnych patologii pęknięcie odbytu u niemowlęcia znika w ciągu kilku dni, jeśli przestrzegane są zalecenia lekarzy.

Jeśli podejrzewasz szczelinę odbytu, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Diagnoza choroby

Wykrywanie zmian w odbytnicy nie jest trudne. Często wystarczy kontrola wizualna. Lekarz, za pomocą palców, odsuwa zwieracz od siebie. Szczeliny odbytu u dzieci zlokalizowane są na jednej ze ścian odbytnicy. Badania palców są czasem praktykowane w celu wykrycia głębokich urazów. Nie stosuje się go w przypadku ostrego procesu z silnym bólem.Jeśli to konieczne, badanie palców powołuje się po ustąpieniu objawów choroby.

Często lekarze przepisują test stolca. Umożliwia wykrycie obecności procesów zapalnych w jelicie, określenie stanu mikroflory, diagnozowanie inwazji robaków. Testowi przypisuje się także utajone krwawienie, które występuje w górnych jelitach. W przypadku chorób towarzyszących wskazane są rektoskopia, anoskopia i irygoskopia.

Zalecenia ogólne

Możliwe jest usunięcie bruzd w odbytnicy u dzieci podlegających następującym zaleceniom:

 • organizować jedzenie, odpowiednie do wieku dziecka. Powinien jeść często w małych porcjach. W menu zaleca się dużo warzyw, owoców, produktów mlecznych;
 • podnieś ostre, wędzone jedzenie z diety dziecka. Zaleca się ograniczenie w jak największym stopniu stosowania słodyczy, białego chleba, bułek;
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza, aby wyeliminować przyczyny uszkodzenia błony śluzowej;
 • zwiększyć ilość zużytego płynu. Dziecko nie jest pożądane, aby podawać soki lub słodkie kompoty. Woda do picia lub butelkowana nadaje się do picia;
 • po opróżnieniu jelit zachęca się do oczyszczenia odbytu. Po zabiegach higienicznych zaleca się przetwarzanie odbytu za pomocą kremu dla dzieci. To nawilży skórę, zapobiegnie pękaniu.

Podczas leczenia należy ściśle przestrzegać diety

Świece

Wyeliminuj uszkodzenia błony śluzowej odbytu u dziecka za pomocą narzędzi aptecznych. Łatwo jest pozbyć się problemu, stosując leki przepisane przez lekarza. Popularne leki do usuwania pęknięć odbytu u dzieci:

 • świece rokitnika. Ma działanie leczące rany, eliminuje stany zapalne, krwawienie. Dla niemowląt zaleca się stosowanie połowy czopka. Świeca jest cięta wzdłużnie i wkładana do odbytu;
 • świece glicerynowe. Służy do eliminacji zaparć, zmiękczania kału. Komponenty oznaczają wchodzenie do odbytnicy, rozpuszczanie, otulenie błony śluzowej. Zapobiega to późniejszemu urazowi, przyspiesza gojenie uszkodzeń odbytu;
 • świece z nagietkiem. Są one stosowane w celu wyeliminowania ognisk zapalenia, złagodzenia bólu, wyeliminowania patogennej mikroflory;
 • "Relief".Do 12 lat jest wyznaczany zgodnie ze ścisłymi wskazówkami. Zawiera olej z wątroby rekina. Czopki dają efekt przeciwzapalny, są używane do przyspieszania gojenia błony śluzowej, mają działanie immunomodulujące;
 • Alginatol. Stosowany w pediatrii w leczeniu pacjentów w różnym wieku (w tym do roku). Służy do eliminacji stanu zapalnego, przyspieszenia regeneracji komórek, zatrzymania krwawienia. Przed użyciem "Alginatolu" zaleca się wszczepienie lewatywy oczyszczającej;
 • "Aurobin". Pozwala leczyć szczeliny odbytu u dzieci starszych niż 1 rok. Zawiera w składzie środków przeciwbólowych, redukuje ból. Po użyciu czopków następuje eliminacja ognisk zapalnych, swędzenia;
 • Salofalk. W pediatrii, stosowany od 6 roku życia. Jest to środek przeciwzapalny, który nie zawiera hormonów.

Nie zaleca się nakładania na skórę dłużej niż miesiąc, aby zapobiec procesom zanikowym.

Leczenie maści

Leczenie szczeliny odbytu u dzieci następuje z użyciem czynników miejscowych, które nie mają negatywnego wpływu na organizm jako całość. Doskonałe wyniki pokazują stosowanie maści terapeutycznych.Zaleca się ich nakładanie na powierzchnię odbytu i wstrzykiwanie do środka. Delikatna konsystencja, przyjemna konsystencja nie będą dawały dziecku dodatkowego dyskomfortu. Zaleca się stosowanie maści po wypróżnieniu. Wtedy jest najlepszy wynik.

Jeśli zdiagnozowana zostanie szczelina odbytu u dziecka, należy przepisać maści terapeutyczne:

 • Nitrogliceryna. Używany w celu wyeliminowania skurczu zwieracza. Składniki maści przenikają do naczyń krwionośnych, prowadząc do ich rozszerzania. Jeśli jest regularnie stosowany do obszaru odbytnicy, można wyeliminować ból, aby przyspieszyć gojenie się ran;
 • "Ultraprokt". Mianowany wyłącznie przez pediatrę. Jest stosowany w celu wyeliminowania stanu zapalnego, pomaga zmniejszyć ból, zmniejszyć swędzenie;
 • "Levomekol". Zawiera chloramfenikol, który niszczy większość bakterii. Jest stosowany w celu przyspieszenia gojenia się ran, aby zapobiec infekcjom tkanek.

Medycyna ludowa

Szczelina odbytnicy u dziecka znika, jeśli tradycyjne leki są stosowane w połączeniu z preparatami farmaceutycznymi. Pozytywny wynik daje użycie mikropłynów. Zaleca się przygotowanie naparu z rumianku, serii, nagietka, kory dębu.Niewielką ilość płynu o niskim stężeniu wstrzykuje się do jelita. Napary ziołowe przyspieszają regenerację, ponieważ eliminują patogenną mikroflorę, łagodzą stany zapalne.

Aby wyeliminować skurcz zwieracza, który powoduje silny ból, pokazano tace z nadmanganianem potasu. Jasnoróżowy roztwór usuwa zwiększoną obrzęk, poprawia krążenie krwi w tkankach.

W każdym razie, niż leczyć dziecko, pediatra poprosi o pomoc. Lekarz jest w stanie ocenić ogólny stan organizmu dziecka, co wpływa na uzyskanie pozytywnego wyniku po zastosowaniu środków farmaceutycznych lub leków ludowych.

Szczelina odbytu (szczelina odbytu) nazywana jest defektem błony śluzowej kanału odbytu. U dzieci szczeliny odbytu występują stosunkowo rzadko, głównie w wieku przedszkolnym, jednakowo często występują u chłopców i dziewcząt.

Etiologia i patogeneza szczelin odbytu. Przyczyny pęknięcia dzielą się na predysponujące i produkujące. Pierwszą z nich jest biegunka, zapalenie odbytu itp., W którym błonka śluzowa kanału odbytu puchnie, staje się obrzękliwa i ektopowa. Bezpośrednią przyczyną pęknięcia błony śluzowej jest najczęściej przejście przez kanał odbytu gęstego stolca.Rzadziej dochodzi do zarysowania spowodowanego świądem w odbycie u owsików, jak również szorstkim działaniem mechanicznym (nieostrożne badanie instrumentalne, zranienie twardą lewą końcówką itp.) Może prowadzić do powstania pęknięcia.

Początkowo pęknięcie może być powierzchowne i nieistotne, osiągając długość kilku milimetrów. Później, zwłaszcza u dzieci z tendencją do zaparć, powstaje coraz więcej łez, pęknięcie pogłębia się i dochodzi do 1-1,5 cm. Wraz ze wzrostem pęknięcia, ból w odbycie wzrasta, pojawia się odruch zwieracza, który z kolei zwiększa się ból i zapobiega gojeniu wady.

Początkowo pęknięcie ma kształt przypominający szczelinę, miękkie krawędzie i czerwone dno, umieszczone promieniowo. Jej dno to zwieracz mięśni odbytu. Jeśli nie ma racjonalnego traktowania, pęknięcie staje się owalne, dno i krawędzie pokryte są granulkami z włóknistą powłoką. Ostra szczelina staje się przewlekła (nie goi się wrzód); proces jest neurodystroficzny.

Klinika i diagnostyka szczeliny odbytu.Pęknięcia są zlokalizowane w większości przypadków na tylnym półkolu kanału odbytu, odpowiednio, o godzinie 6 na tarczy. Połączenie dwóch pęknięć zlokalizowanych na przedniej i tylnej ścianie kanału odbytu jest wyjątkowo rzadkie.

Początek choroby może być nagły, ostry, ale czasami pozostaje niezauważony. Głównym objawem jest ból odbytu. W niektórych przypadkach rodzice mogą nazywać czas pierwszego bólu, w innych – niemożliwe jest ustalenie go dokładnie, ponieważ dziecko uczęszczało do przedszkola, przedszkola.

Bóle wiążą się z aktem wypróżniania i mają inną ostrość i czas trwania: mogą pojawić się tylko podczas wypróżnienia i szybko, po kilku minutach, znikają; może czasem pojawić się wkrótce po wypróżnieniu, osiągnąć dużą siłę i trwać przez kilka godzin. W każdym razie dziecko zaczyna przerażać nadchodzącym aktem wypróżniania, ze strachu przed bólem, unika defekacji, siada na naczyniu przez długi czas bez wysiłku i wstaje, chociaż jelito nie jest opróżnione, to jest, tłumi chęć wypróżnienia. Opóźnienie stolca prowadzi do zagęszczenia kału, co z kolei przyczynia się do większego urazu złamania i pogłębia ból.Powstaje błędne koło. Dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione, nie śpi dobrze.

Wraz z obrazem opisanej powyżej choroby obserwuje się również łagodniejszy przebieg kliniczny. U około połowy dzieci zespół bólu jest umiarkowany, a rodzice są bardziej zaniepokojeni obecnością krwi w kale: zwykle pojawiają się smugi krwi na powierzchni kału lub kilka kropel na końcu wypróżnienia.

Rozpoznanie szczeliny odbytu opiera się na danych anamnestycznych, wynikach badania obszaru odbytu i badaniu odbytnicy cyfrowej.

Należy zauważyć, że jeśli podejrzewa się pęknięcie, instrumentalne badanie bez dobrego znieczulenia jest niedopuszczalne. Nawet badanie palców u większości dzieci jest bardzo bolesne i powoduje ostry protest. W tych warunkach lekarz może nie zauważyć pęknięcia i popełnić błąd w diagnozie.

Badanie odbytnicy rozpoczyna się od starannego rozmnażania pośladków i badania odbytu. Aby zobaczyć małe pęknięcie, konieczne jest prawidłowe i równomierne popychanie fałd odbytu na cały obwód kanału odbytu.Najlepiej zrobić to w pozycji pacjenta na plecach z nogami szeroko zgiętymi w stawie kolanowym, w dobrym świetle. Badanie palcem wykonuje się przez mazanie palcem wskazującym ciekłą parafiną lub, lepiej, maścią z miejscowymi lekami przeciwbólowymi; palec wkłada się do jelita, ściskając przeciwną ścianę kanału odbytu. W momencie zdejmowania palca, kiedy wydaje się, że błona śluzowa kanału odbytu się wyłączyła, pęknięcie jest widoczne zwłaszcza w postaci reliefu.

Leczenie szczelin odbytu u dzieci jest tylko zachowawcze i c. przede wszystkim ma na celu złagodzenie bólu i skurczu zwieracza, a następnie normalizację stolca i uzdrowienie samego pęknięcia.

Dziecko z tendencją do zaparć podczas defekacji najpierw wychodzi z gęstym kałem, który za każdym razem rozrywa pęknięcie i zapobiega gojeniu. Dlatego konieczne jest wyeliminowanie tego czynnika: przepisać dietę, która pomaga zmiękczyć kał (fermentowane produkty mleczne, owoce, warzywa itp.) Lub lewatywy, a także płynny olej wazelinowy, 1 łyżkę stołową 3 razy dziennie. Należy dążyć do tego, aby krzesło było codziennie, a konsystencja masy kału była miękka.

Przybliżony schemat leczenia jest następujący. Codziennie przez 5-7 dni dziecku podaje się oczyszczającą lewatywę z wodą o temperaturze pokojowej (300-400 ml). Po wypróżnieniu, przez 10-15 minut, zalecana jest kąpiel siadająca ze słabym roztworem nadmanganianu potasu (temperatura roztworu około 37 ° C). Obszar krocza jest suszony, a następnie 1/2 następnej kompozycji wstrzykuje się do kanału odbytu:

Rp .: Extr. Belladonnae 0.015
Xeroformi
Novocaini aa 0,1
Ale. Kakao 1.7
M. f. suppos.

Kąpiele lub prysznice na kroczu należy powtarzać do 3-4 razy dziennie: zmniejszają ból, zmniejszają skurcz zwieracza, oczyszczają skórę wokół odbytu i rany i stymulują nabłonek wady. W międzyczasie emulsje i balsamy są stosowane miejscowo: na przykład emulsja syntomycyny z nowozainą, winyliną itp. Przed pójściem spać powtórzyć kąpiel siedzącą i wstrzyknąć świecę powyższej kompozycji. 8-10 dni często wystarczy, aby wyleczyć pęknięcie.

Jeśli leczenie według wskazanego schematu nie przyniesie pożądanego efektu, uciekają się do iniekcji bezpośrednio pod złamaniem roztworu alkoholowo-noworawowego, hydrokortyzonem z nowokainą itp. Ich mechanizm działania polega na przerwaniu bolesnego odruchu, "neurotomii" chemicznej, jak również na poprawieniu dopływu krwi i naprawieniu rany .

Technika blokowania alkoholu przez Aminev. W krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym zwieracz rozszerza się palcami. Następnie, pod zewnętrznym końcem pęknięcia, wstrzykuje się cienką igłę 1-3 ml 0,25% roztworu nowokainy. Po pewnym czasie 1-1,5 ml 70% alkoholu wstrzykuje się przez tę samą igłę pod podstawą pęknięcia. Po 3-4 dniach powtórzyć wstrzyknięcie. Łącznie 2-3 zastrzyki na kurs.

Podobnie, hydrokortyzon wstrzykuje się pod pęknięciem: 15-20 mg w 2,5-3 ml 0,5-0,25% roztworu noworodiny (w jednej strzykawce).

Równolegle z iniekcjami kontynuuj leczenie miejscowe. Najszybsza epitelizacja, jak pokazują obserwacje, przyczynia się do stosowania oleju z rokitnika zwyczajnego.

Również do leczenia szczelin odbytu można stosować środki ludowe stosowane w celu pozbycia się hemoroidów. Ale należy to zrobić tylko po konsultacji z lekarzem.

Wyniki leczenia szczeliny odbytu są całkiem zadowalające. Ponieważ rodzice dość wcześnie szukają pomocy medycznej, szczeliny stosunkowo łatwo poddają się leczeniu zachowawczemu. Interwencja chirurgiczna może być wskazana w wyjątkowych przypadkach.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: