Ostre hemoroidy: objawy, leczenie, jak złagodzić ostry ból, pierwsza pomoc

Ostre hemoroidy: objawy i leczenie, jak złagodzić ból i atak, co robić w domu

Ostre hemoroidy są dość powszechne. Zwykle choroba jest dotkliwa, jeśli wejdzie w stan przewlekły. Istnieją jednak przypadki, że naruszenie lub zakrzepica prowadzą do ciężkiej choroby.

W ostrych hemoroidach intensywność objawów klinicznych choroby wzrasta wielokrotnie. Czasami pacjent ma silny napadowy ból, który jest pogarszany przez wypróżnienia. Inne objawy wskazują również na nasilenie choroby.

Leczenie ostrych hemoroidów, z reguły, lek i objawowe. Gdy zaostrzenie choroby jest surowo zabronione, należy stosować się do operacyjnych metod leczenia, ponieważ mogą się pojawić powikłania.

Przyczyny zaostrzenia

Dlaczego rozpala się hemoroidy? Według statystyk choroba w 70% przypadków jest zaostrzona z powodu niezrównoważonego odżywiania. Jeśli pacjent spożywa alkohol, dużą ilość przypraw, marynowanych potraw, hemoroidy stają się zaognione i krwawią.

Szklanka pijanego alkoholu wystarczy, aby spowodować nasilenie się choroby. Wynika to z faktu, że alkohol etylowy rozszerza naczynia krwionośne, w wyniku czego może wystąpić krwawienie z odbytu.

Przyczyny zaostrzenia hemoroidów obejmują również:

 • Dysfunkcja jelit. Jeśli pacjent ma zaparcie, splot hemoroidalny ulega zapaleniu. W przypadku długotrwałego zaparcia istnieje ryzyko złamania hemoroidów.
 • Zwiększony wysiłek fizyczny lub podnoszenie ciężarów. Podczas podnoszenia ciężarów lub intensywnych obciążeń zwiększa się ciśnienie w okolicy narządów miednicy. W rezultacie hemoroidy stają się zaognione lub w ogóle wypadają.
 • Hipodynamia. Jak wiadomo, ostre i przewlekłe hemoroidy są nierozłącznymi pojęciami. Przy siedzącym trybie życia znacznie wzrasta ryzyko zaostrzenia choroby. Wynika to z faktu, że hipodynamia prowadzi do upośledzenia krążenia krwi w obszarze węzłów zapalnych.

Aby zapobiec rozwojowi ostrych hemoroidów pomoże fizykoterapia. Kiedy choroba przechodzi do stadium stabilnej remisji, zaleca się codzienną gimnastykę lub jogę.

Objawy i cechy choroby

Jakie są objawy zaostrzenia? Lekarze twierdzą, że objawy ostrych i przewlekłych hemoroidów są podobne. Ale w ostrym przebiegu choroby intensywność objawów klinicznych jest większa.

Zaostrzenie choroby wskazuje przede wszystkim ból w odbycie. Czasami są tak silne, że człowiek nie może się poruszać i siedzieć. Zespoły bólowe znacznie się nasilają w przypadku wypróżnień lub nagłych ruchów. Zdarzają się przypadki, że z powodu nieznośnego bólu pacjent nie może opróżnić jelit.

Więcej o ostrym przebiegu choroby wskazują następujące objawy:

 1. Konsolidacja hemoroidów. Po zbadaniu palca można stwierdzić, że węzeł zapalny staje się spuchnięty i gęsty. Kiedy wypadają hemoroidy, zauważalne jest, że węzeł ma niebieskawy kolor.
 2. Uczucie pieczenia i świąd odbytu.
 3. Zwiększona temperatura ciała. W ostrym przebiegu choroby temperatura może nawet wzrosnąć do 39-40 stopni. Wysoka temperatura ciała często staje się prekursorem rozwoju sepsy.
 4. Krwawienie z odbytu.

Jakie są cechy przebiegu ostrych hemoroidów? Wraz z ostrym rozwojem choroby zwiększa ryzyko naruszenia. Zwykle węzeł wypada z jelita i powoduje skurcz zwieracza. Nie można wyprostować hemoroidów do wewnątrz, ponieważ jego nogi są uciskane przez zwieracz.

W wyniku naruszeń często dochodzi do zakrzepicy.Wraz z nim krew zaczyna gęstnieć w zapalnym węźle. Jeśli czas nie zatrzyma zakrzepicy, wzrasta ryzyko rozwoju ropnego zapalenia paraprocytów.

Leczenie farmakologiczne choroby

Z ostrymi hemoroidami, co robić? Jeśli pojawią się objawy zaostrzenia, należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Lekarz powinien przeprowadzić kontrolę wzrokową, zidentyfikować komplikacje i wybrać taktykę leczenia. Jeśli atak hemoroidów towarzyszy szczypanie, wtedy pacjent musi używać zimnych okładów.

Godzinę później trzeba zastosować gorące kompresy. Zmiana temperatury pozwoli Ci rozluźnić zwieracz i odpowiednio wyleczyć szczypanie. W przypadku rozwoju zakrzepicy konieczne jest stosowanie takich leków jak:

 • Hepatrombin.
 • Troxevasin.
 • Troxerutin.

Jak szybko usunąć ból z hemoroidami? Aby wyeliminować stany zapalne i ból, należy zastosować doodbytnicze czopki lub maści. Proktosedil i Relief pomogą szybko poradzić sobie z zaostrzeniem. Preparaty zawierają składniki hormonalne, które mają wyraźny efekt przeciwobrzękowy i przeciwzapalny.

Aktywne składniki Proctosedil i Relief są szybko wchłaniane i wchodzą do krążenia ogólnoustrojowego w ciągu kilku minut.Jeśli pacjent postępuje z ostrymi zewnętrznymi hemoroidami, lepiej jest stosować maść Levomekol.

A co jeśli powyższe leki nie pomogą? W takim przypadku lekarze przepisują świece osobie z adrenaliną.

Nawet dla ulgi w ostrym ataku można użyć blokady novocainic w rejonie sacrum.

Leczenie chirurgiczne i dieta

Jak leczyć ostre hemoroidy w remisji? Czasami lekarze uciekają się do interwencji chirurgicznych. Z reguły przeprowadzana jest dezinicjalizacja. Ta operacja jest wykonywana w jednej sesji. Czas trwania operacji wynosi 30-60 minut.

Ta metoda leczenia chirurgicznego jest najbardziej skuteczna i bezbolesna. Istotną wadą dezartryzacji jest jej wysoki koszt (30-80 tysięcy rubli).

Hemoroidy można również leczyć:

 1. Podwiązanie z pierścieniami lateksowymi.
 2. Laseroterapia.
 3. Skleroterapia
 4. Kriodestrukcja.

Jeśli choroba osiąga 3-4 stopnie, wykonuje się hemoroidektomię lub operację Longo. Te zabiegi są bardziej radykalne i odpowiednio złożone.

Po zatrzymaniu zaostrzenia hemoroidów za pomocą leków lub zabiegu chirurgicznego zdecydowanie powinieneś przestrzegać specjalnej diety. Zapewnia podział posiłków. Oznacza to, że osoba musi jeść 5-6 razy dziennie, ale w bardzo małych porcjach.

Pamiętaj, aby przestrzegać reżimu picia. Tak więc, zaleca się spożywanie co najmniej 2 litrów oczyszczonej wody dziennie. Obowiązkowe jest wyłączenie z diety:

 • Kawa
 • Napoje energetyczne.
 • Alkohol
 • Przyprawy i przyprawy.
 • Tłuste jedzenie.
 • Fast food
 • Pickles.
 • Konserwy.
 • Słodycze i słodkie wypieki.

Dieta powinna składać się głównie z błonnika i białek. Te składniki odżywcze znajdują się w zbożach, makaronach, warzywach, owocach, produktach mlecznych, o niskiej zawartości tłuszczu, rybach i mięsie. Przestrzeganie zrównoważonej diety powinno trwać przez całe życie. W przeciwnym razie możliwy jest nawrót.

Suplementy diety pomogą chronić Cię przed ponownym zaostrzeniem. Takie leki są skuteczne i całkowicie bezpieczne. Najlepszym lekarstwem z tego segmentu jest chińska opaska przeciw hemoroidom.Lekarze twierdzą, że to narzędzie jest innowacyjne, ponieważ gdy jest używane, ryzyko ponownego zaostrzenia zmniejsza się średnio o 80-95%.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: