Szczelina odbytu: objawy, przyczyny, operacja i leczenie

Objawy i leczenie szczeliny odbytu

Szczelina odbytu – strukturalne naruszenie integralności odbytu i błony śluzowej. Wada zwykle dotyka tylnej lub przedniej ściany kanału odbytu. Długość pęknięcia jest dość mała, najczęściej nie przekracza dwóch centymetrów. Wydaje się, że rozmiar jest niewielki, ale nie należy lekceważyć choroby, może prowadzić do poważnych komplikacji, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Powody

Coloproctolodzy wymieniają kilka przyczyn powstawania szczelin odbytu:

 1. Uszkodzenie mechaniczne. Charakteryzuje się trudnymi ruchami jelit spowodowanymi uporczywym zaparciem, gdy stolec jest zbyt zagęszczony i nie może swobodnie przechodzić przez zwieracz odbytu. Ponadto, aby sprowokować pęknięcie śluzu, jest w stanie odbytniczy stosunek płciowy lub obcy przedmiot znajdujący się w odbytnicy.
 2. Hemoroidy. W wyniku tej choroby hemoroidy są zranione podczas ruchu jelit, zastój krwi, zaburzenia w procesie krążenia prowadzą do tworzenia się skrzepów krwi i osłabienia ścian odbytu, co przyczynia się do pękania;
 3. Choroby przewodu pokarmowego, którym towarzyszą procesy zapalne.O wiele częściej osoby z zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub zapaleniem żołądka są podatne na pękanie, z zaburzeniami funkcji trawiennej w postaci biegunki lub zaparć, ponieważ drażni ona błonę śluzową i powoduje erozję bakterii.
 4. Ciąża i ogólny proces. W czasie ciąży błona śluzowa otrzymuje niedostateczne składniki odżywcze, ponieważ macica prawie stale wywiera nacisk na okolice krocza, co prowadzi do łagodnego urazu odbytnicy.
 5. Nadmierne obciążenia.
 6. Pasywny styl życia, zwłaszcza będąc w pozycji siedzącej.
 7. Przeciwskurczowe ataki w odbytnicy. Patologicznie zwiększony ton, który trwa zbyt długo, powoduje pogorszenie dopływu krwi do odbytnicy i uszkodzenie procesów nerwowych.
 8. Zanik mięśni miednicy;
 9. Nadużywanie środków przeczyszczających.

W dzieciństwie tworzenie się szczeliny odbytu jest zwykle związane z robaczycą. Uszkodzenia jaja osadzają się w fałdach odbytu, powodując dyskomfort, swędzenie, obrzęk i stan zapalny. Drapanie odbytu prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej, a defekacja może pogorszyć sytuację i pogłębiać tę szczelinę.

Objawy

Istnieje wiele objawów, które pomogą określić obecność pęknięć w odbycie:

"Hemoroidy nie są zdaniem, nie spiesz się do operacji!"

Nawet "zaniedbane" hemoroidy można wyleczyć w domu, bez operacji i szpitali. Tylko nie zapomnij złożyć raz dziennie …

>

 • Ból w kanale odbytu, który pojawia się, gdy kał wychodzi i trwa jakiś czas później, jest głównym objawem utworzonej szczeliny odbytu. Natura bólu jest intensywna i pulsująca. W przewlekłej chorobie ból jest mniej ostry, ale bardziej długotrwały w przyrodzie, może być wywołany długim siedzeniem.
 • Krwawienie z odbytu charakteryzuje oba etapy choroby. Krew zwykle płynie trochę, wyróżnia się szkarłatnym kolorem.
 • Trudność w opróżnianiu jelit. Zespół intensywnego bólu nie pozwala osobie odpocząć i pozbyć się kału, nawet jeśli nie są one zbyt ubite. Ból może powodować odruch mięśniowy odbytu. Jeśli złamanie nie zostanie wyleczone w krótkim czasie, wówczas osoba nieświadomie zaczyna się rozwijać patologiczny strach przed aktem defekacji, co dodatkowo pogarsza sytuację przez występowanie przewlekłych zaparć.Gdy choroba jest zaniedbywana, masy kałowe mogą wychodzić z domieszką ropy.

Bolesność tego stanu wpływa na ogólne samopoczucie osoby, wywołując drażliwość i bezsenność.

Rodzaje pęknięć

Istnieją przewlekłe i ostre rodzaje szczelin odbytu. Gdy choroba przechodzi w ostrym stadium, złamanie ma postać pęknięcia liniowego, a gdy jest przewlekłe, przypomina głębokie owrzodzenie. Ostry jest stan, w którym pęknięcie nie znika w ciągu półtora miesiąca. Jeśli po tym czasie nie można go pozbyć, choroba zostanie przeklasyfikowana jako przewlekła.

Również pęknięcia warunkowe można podzielić na:

 • przód – pojawiają się bliżej krocza;
 • z powrotem – znajdują się z tyłu, łukowatego, ściany kanału odbytu.

Diagnostyka

Aby ustalić diagnozę, specjalista czasami wymaga kontroli wzrokowej pacjenta. Jeśli pęknięcie znajduje się wewnątrz odbytu, to Proktolog użyje metody palpacyjnej do wykrycia wady. Aby to zrobić, lekarz założy sterylne rękawiczki medyczne, mazi palcem wazelinę i wprowadzi ją przez zwieracz odbytu do odbytu.Te manipulacje pomogą określić rozmiar choroby, długość i głębokość pękania.

Aby zidentyfikować problemy ukryte w dalszej odległości od odbytu, co pozwala na sprawdzenie palca, użyj specjalnego urządzenia, zwanego sigmoidoskopem. Dzięki niemu można zdiagnozować hemoroidy, a także przetoki i bruzdy.

Inna metoda – anoskopowa – pomaga zidentyfikować patologie w najdalszych częściach odbytnicy.

Do powstawania pęknięć odbytu należą ludzie cierpiący na określone choroby, które poważnie wpływają na ludzki układ odpornościowy:

 1. Choroba Crohna;
 2. gruźlica;
 3. kiła;
 4. Pomoce;
 5. HIV

Nosiciele tych chorób muszą być koniecznie poinformowani przez proktologa przed rozpoczęciem badania.

Leczenie

Terapia szczelin odbytu jest złożona. To i leczenie uzależnień od narkotyków do stosowania miejscowego i przestrzeganie specjalnej diety terapeutycznej oraz chirurgiczne metody radzenia sobie z chorobą, jeśli istnieją ku temu odpowiednie wskazania.

Cel interwencji terapeutycznych:

 • uwolnienie pacjenta od cierpienia z powodu silnego bólu;
 • rozwiązywanie problemów układu trawiennego, w tym przewlekłe zaparcia lub częste biegunki;
 • usunięcie zapalenia i regenerację błony śluzowej odbytnicy;
 • leczenie chorób, które nie są bezpośrednio związane z problemem, ale towarzyszą mu.

Czy leczenie jest możliwe bez operacji?

Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu takich grup leków:

 1. przeciwzapalne – mogą to być doodbytnicze czopki lub kremy;
 2. środki przeciwbólowe w postaci maści lub żeli;
 3. antyseptyczne mikrobioloty;
 4. miejscowe środki znieczulające łagodzą skurcz mięśni zwieracza;
 5. przeciwskurczowe są stosowane w tym samym celu.

Ponadto, aby poprawić stan pacjenta przepisane ciepłe kąpiele siedzące z dodatkiem wywarów ziół. Aby ułatwić akt defekacji i regeneracji śluzówki zastosuj świece glicerynowe.

Najczęściej lek determinuje dodatnią dynamikę w rozwoju choroby i pozwala na uratowanie pacjenta od nieprzyjemnych objawów bez uciekania się do zabiegu chirurgicznego. Tylko w szczególnie ciężkich przypadkach bez zabiegów chirurgicznych nie można tego zrobić. W szczególności lekarz może nakazać pacjentowi usunięcie złamania.

Wycięcie

Aby wykonać tę procedurę, pacjent w znieczuleniu ogólnym przecina zwieracz i wycina szczelinę, następnie rana zostaje zszyta.Aby odzyskać nadal w miesiąc po zabiegu operacyjnym przeprowadzana jest terapia przeciwzapalna. Pacjentowi przepisuje się obowiązkową dietę, aby uformować miękki stolec i uniknąć zaparcia.

Rozumiemy ludzi, którzy z własnych powodów nie chodzą do lekarzy. Dlatego opracowaliśmy rozwiązanie, które:

Na 1 kurs eliminuje hemoroidy i nie pozwala mu wrócić

Proctosolin – rewolucja w leczeniu hemoroidów co na zawsze zmieniło pracę proktologów i życie pacjentów

Przejdź na oficjalną stronę producenta >>>

W łagodnym przebiegu choroby można zastosować minimalnie inwazyjną operację, która pozwala zminimalizować obszar interwencji chirurgicznej i zmniejszyć stopień uszkodzenia tkanek. Wśród takich metod wyróżnia się kriodestrukcję, w której na lokalnie dotknięty obszar patologii wpływają niskie temperatury lub operacja za pomocą lasera chirurgicznego.

Kiedy jest wymagana operacja?

Jeśli choroba utrzymuje się, a stan wady błony śluzowej jest tylko zaostrzony, konieczne jest wyznaczenie operacji.

Wskazaniami do zabiegu może być:

 • brak gojenia przez długi czas;
 • obecność bólu, niezwiązanego z aktem defekacji;
 • krwawiące rany.

Operacja

Chirurgiczna laserowa chirurgia półprzewodnikowa jest wykonywana w celu usunięcia szczeliny odbytu. Przed operacją wykonuje się miejscowe znieczulenie. Następnie specjalne lustro delikatnie wprowadza się do kanału odbytu pacjenta, a miejsce interwencji chirurgicznej traktuje się antyseptycznie tamponem.

Następnie przytrzymaj chwyt klipu pęknięcia, a laser przeprowadzi bezpośrednie wycięcie. Gdy spazmolityczne skurcze mięśni zwieracza wywołują sfinkterotomię.

Nacięcie tkanki mięśniowej zmniejsza stres związany z pęknięciem i rozluźnia zwieracz. Po zakończeniu operacji tampon zaimpregnowany środkami antyseptycznymi zostaje wstawiony do tylnego kanału.

Leczenie środkami dezynfekcyjnymi odbywa się po każdej czynności usuwania mas kałowych, jednocześnie kontrolując obraz jedzenia i stolca pacjenta.

Zalety tej metody leczenia to:

 1. krótki czas trwania samej operacji;
 2. zminimalizowany uraz tkanki;
 3. mała utrata krwi;
 4. niewielki poziom bólu;
 5. brak obrzęku;
 6. przywrócenie zdrowia i zdolności do pracy w bardzo krótkim czasie;
 7. zmniejszenie ryzyka powikłań lub nawrotów choroby;

Stan pacjenta stabilizuje się i stopniowo poprawia się już następnego dnia po operacji. Całkowite wyleczenie i wyleczenie miejsca operacji zajmuje miesiąc.

Dieta

W celu normalizacji stanu i funkcjonalności narządów układu pokarmowego, pacjentowi przepisuje się przyleganie do określonej diety mleczno-warzywnej. Powinna naprawić krzesło, złagodzić zaparcia, wyeliminować biegunkę.

Surowe warzywa i owoce są bogate w błonnik, który ma korzystny wpływ na ruchliwość jelit, umożliwia organizmowi szybkie i bezbolesne pozbycie się przetworzonych substancji w postaci kału.

Produkty mleczne charakteryzują się wysoką zawartością korzystnych bakterii mlekowych, które pomagają przywrócić mikroflorę i przywrócić normalne funkcjonowanie jelit.

Zaleca się wyłączenie z diety:

 • pikantny
 • marynowane;
 • słony;
 • smażone
 • mąka;
 • napoje alkoholowe.

Jednak spożywanie tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, w przeciwieństwie do wielu innych diet terapeutycznych, w tym przypadku nie jest zalecane. Ponadto uważa się, że zwolennicy diety "odchudzonej" prowokują występowanie pęknięć w kanale odbytu.

Menu śniadaniowe powinno zawierać sałatki warzywne z dressingiem oleju roślinnego. Przyczyni się to do aktywacji przewodu żołądkowo-jelitowego, rozwiąże problem zaparcia i zmiękczy defekację.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: