Leczenie hemoroidów podczas laktacji po urodzeniu - jak i co?

Metody leczenia hemoroidów podczas karmienia piersią

Hemoroidy – choroba, o której nie ma zwyczaju mówienia. Wiele kobiet po porodzie musi radzić sobie z tą patologią. Jednak w tym okresie większość matek karmi mleko niezależnie od siebie, co znacznie komplikuje terapię. W końcu leczenie hemoroidów podczas laktacji powinno być nie tylko skuteczne, ale także jak najbezpieczniejsze dla niemowlęcia.

Treść

 • Funkcje terapii
 • Zapobieganie hemoroidom
 • Wskazówki i porady

W ostatnich miesiącach ciąży obciążenie ciała kobiety znacząco wzrasta, ze względu na ściskanie narządów wewnętrznych przez rosnącą macicę. W wyniku tego obrzęki nóg, zaparcia, zgaga i przepływ krwi zostają zakłócone. Większość objawów ustępuje samoistnie po narodzinach dziecka. Jednak hemoroidy w wielu przypadkach tylko pogorszyły się.

Kobiety zauważają bolesne ruchy jelit, pojawianie się pasm krwi w kale. W takich przypadkach wymagana jest konsultacja specjalistyczna, kompleksowa diagnostyka i leczenie hemoroidów po porodzie w okresie laktacji.

Funkcje terapii

Skutecznie eliminują nieprzyjemne objawy, zatrzymują proces zapalny, normalizują przepływ krwi i pozwalają na kompleksowe leczenie.. Polega na połączeniu diety, gimnastyki, farmakoterapii, technik ludowych. W ciężkich i zaawansowanych przypadkach może być wymagana operacja.

Leczenie zachowawcze

Wiele osób interesuje się sposobem leczenia hemoroidów po porodzie w okresie laktacji. Rzeczywiście, w tym okresie zaleca się ograniczenie stosowania leków, ponieważ nawet lokalne leki mogą zostać wchłonięte do krwioobiegu, wejść do ciała dziecka z mlekiem matki.

Aby leczyć hemoroidy w okresie laktacji często korzystają z lokalnych funduszy, które są wybierane na podstawie lokalizacji hemoroidów. Przy wewnętrznej postaci choroby, która występuje u 70% pacjentów, zaleca się stosowanie czopków, w leczeniu zewnętrznych hemoroidów – maści. Większość preparatów miejscowych szybko eliminuje ból, swędzenie, jest łatwa w użyciu, bezpieczna dla matki i dziecka.

Jednak niektóre związki są w stanie wchłonąć do krwioobiegu przez błonę śluzową jelit, dzięki czemu mogą przenikać do mleka matki i ciała dziecka.Dlatego leczenie hemoroidów podczas laktacji wyklucza stosowanie czopków Anuzol i Bellatamine, stworzonych na bazie belladonny. W końcu ta substancja jest trucizną dla małego dziecka. Zaleca się również odmowę stosowania leków, które mogą niekorzystnie wpływać na laktację.

Jak leczyć hemoroidy podczas laktacji? Warto bardziej szczegółowo przyjrzeć się współczesnym lekom przeciw hemoroidalnym.

Flebotropny znaczy

Preparaty pozwalają na znormalizowanie napięcia żył, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, wyraźny efekt przeciwzapalny. Następujące leki są stosowane jako leki ogólnoustrojowe: Venoruton, Venza, Esculus Compositum.

Detralex również okazał się wysoce skutecznym lekiem na hemoroidy. Według międzynarodowego katalogu E-LACTANCIA, lek można stosować w okresie laktacji, ponieważ jego aktywne składniki nie wpływają niekorzystnie na dziecko. Jednak rosyjscy lekarze Detraleks nie przepisują matek karmiących, co wynika z braku wystarczających informacji na temat możliwości przenikania aktywnych składników do mleka matki.

VenorutonEsculus CompositumDetralex

Środki przeczyszczające

Leki mają na celu ułatwienie uwalniania mas kałowych, dlatego też zapobiegają nadmiernemu naprężeniu odbytnicy. Duphalac, Mukofalk, Forlax są szeroko stosowane. Leki te zwiększają objętość mas kałowych, powodując ich miękkość. Te środki przeczyszczające nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego, a zatem nie mają negatywnego wpływu na ciało kobiety i niemowlęcia.

DuphalacMukofalkForlax

Istnieją jednak skuteczne i bezpieczne czopki i maści, które mogą być używane podczas karmienia piersią:

 • Relief Advance. Lek jest produkowany w postaci maści i czopków do użytku doodbytniczego. Lek skutecznie eliminuje świąd i stany zapalne, pomaga zatrzymać krwawienie. Przebieg terapii wynosi 6-14 dni. Maksymalna dawka dzienna to 6 czopków. Przed użyciem leku należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ w wierszu Relif są fundusze, które są zabronione podczas laktacji.
 • Procto-glevenol. Główne składniki aktywne: triboneid i lidokaina. Lek charakteryzuje się wyraźnym venotonic, przeciwbólowe,działanie przeciwzapalne. Narzędzie jest produkowane w postaci czopków i kremu. Przebieg leczenia wynosi 10-14 dni.
 • Hepatrombin G. Lek na bazie heparyny wspomaga resorpcję skrzepów krwi, wczesne gojenie się pęknięć i redukcję stanu zapalnego. Lekarze nie zalecają stosowania leku w okresie laktacji dłużej niż 7 dni, co wiąże się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Zwykła Hepatrombin nie powinna być stosowana w leczeniu hemoroidów, ponieważ lek może wywoływać oparzenie w błonie śluzowej jelit.
 • Posteryzowane Lek oparty na hydrokortyzonie i unieczynnionych komórkach Escherichia coli ma działanie immunomodulujące, stymuluje procesy reparacyjne, zmniejsza nasilenie stanu zapalnego. Narzędzie jest zwykle dobrze tolerowane, prawie nie prowadzi do rozwoju efektów ubocznych. Leczenie trwa 10 dni, aby zapobiec nawrotom czopków w ciągu 3-4 tygodni.
 • Propolis nam. Lek opiera się na propolisie. Lek promuje gojenie pęknięć, łagodzi stany zapalne. Propolis należy stosować z ostrożnością, jeśli kobieta ma alergię na produkty pszczele w przeszłości.
 • Świece rokitnika.Lek stymuluje procesy naprawcze, przyczynia się do przywrócenia błony śluzowej jelita. Przebieg terapii wynosi średnio 2 tygodnie.

Zobacz także: Hemoroidy wychodzą po porodzie – co robić i jak szybko pozbyć się problemuRelief AdvanceProcto-glevenolHepatrombin GPosteryzowanePropolis DNLeki te są uważane za względnie bezpieczne dla karmiących matek i dzieci. W związku z tym do lekarza należy ustalenie sposobu leczenia hemoroidów po porodzie w okresie laktacji.

Dietetyczne jedzenie

Podczas leczenia hemoroidów duże znaczenie ma zapobieganie zaparciom. Stosowanie większości środków przeczyszczających jest zabronione dla karmiących matek. Dlatego normalizacja defekacji jest konieczna przy pomocy specjalnej diety, która przyda się kobietom i dzieciom.

Eksperci zalecają włączenie do diety produktów zawierających duże ilości błonnika. Jego włókna nie są trawione w jelitach, ale prowadzą do zwiększenia objętości mas kałowych, normalizacji perystaltyki narządów trawiennych.

Wyróżnia się następujące źródła światłowodu:

 • Owies, jęczmień, kasza gryczana;
 • Świeże warzywa (z wyjątkiem rzepy i szczawiu) i owoce;
 • Otręby pszenne;
 • Suszone morele i suszone śliwki.

Schemat picia ma ogromne znaczenie w zapobieganiu zaparciom. Wymaganą ilość wody można obliczyć na podstawie masy ciała: około 30 ml wody dziennie powinno być spożywane na 1 kg wagi. Zaleca się stosowanie czystej niegazowanej wody.

Ważne jest, aby całkowicie zrezygnować ze słodkich, wędzonych i słonych produktów spożywczych, przypraw, ryżu i semoliny, produktów mącznych, napojów gazowanych i napojów alkoholowych. Produkty te wywołują procesy fermentacji, powodują wzdęcia u matki i dziecka.

Przepisy tradycyjnej medycyny

Wielu lekarzy zaleca łączenie leczenia zachowawczego z metodami tradycyjnej medycyny. Pomoże to szybko zatrzymać nieprzyjemne objawy, zmniejszyć częstotliwość zaostrzeń. Poniższe receptury wyróżniają się wysoką wydajnością:

 • Owoce rokitnika powinny być mielone. Otrzymany sok zwilżony wymaz, który jest umieszczony w odbytnicy przez 20-30 minut. Procedurę należy powtarzać codziennie, aż do całkowitego wyeliminowania bólu.
 • Od oleju z rokitnika zwyczajnego lub propolisu, można skompresować zewnętrzne hemoroidy.
 • Aby złagodzić ból, obrzęk pomoże wstawić kostki lodu do odbytu.Jeśli zamiast przegotowanej wody użyć wywarów z rumianku i nagietka, lód będzie działał przeciwzapalnie.
 • Balsamy z surowych tartych ziemniaków pomogą zmniejszyć ból w przypadku zewnętrznych hemoroidów.

Recepty tradycyjnej medycyny pomagają zmniejszyć nasilenie objawów hemoroidalnych, złagodzić stany zapalne. Jednak przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre surowce są przeciwwskazane dla kobiet w okresie karmienia piersią.

Poniższe metody wyróżniają się wysoką wydajnością:

 • Wanny. Codziennie przed pójściem spać zaleca się wziąć kąpiel z nalewkami kwiatów rumianku, nagietka i ziół dziurawca.
 • Mikrokornery. Pomaga wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, ułatwiać proces wypróżniania. Lewatywy wykonuje się na bazie ciepłego oleju roślinnego (słonecznika lub oliwy), który zbiera się w 50 ml gruszki.
 • Aplikacje błotne. Pomoże wyeliminować stany zapalne, zwiększyć elastyczność naczyń krwionośnych. Aplikacje wykonuje się za pomocą rurek z błotem Tambukan, które podaje się doodbytniczo dwa razy dziennie.

Zobacz także: Z powodu tego, co wygląda na zewnętrzne hemoroidy po porodzie i jak z nim walczyć

Ze środków ludowych są również skuteczne tampony z olejku z rokitnika zwyczajnego. W ramach leczenia hemoroidów zewnętrznych można użyć miodu, oleju rokitnika do smarowania okolicy odbytu.

Gimnastyka lecznicza z hemoroidami

Specjalne ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie dna miednicy, normalizują przepływ krwi w obszarze miednicy:

 1. Wstań, skrzyżuj nogi. Wymagane naprzemiennie odcedź i rozluźnij mięśnie odbytu. Ćwiczenie wykonuje się 20 razy do 5 zestawów dziennie.
 2. Stań, oprzyj się o oparcie krzesła, wykonuj nogi kihi na boku i plecach po 20 razy.
 3. Stojak, nogi rozłożone na szerokość barków, lekko zgięte w kolanach. Przysiady należy wykonywać, pozostając w niższej pozycji przez 3-4 sekundy. Dzień wystarczy 15-20 przysiadów.
 4. Połóż się na plecach, nogi gładko spłaszcz i rozsuń po bokach. Wystarczająco, aby wykonać 20 powtórzeń w ciągu dnia. To ćwiczenie jest przeciwwskazane u kobiet po cięciu cesarskim.

Te ćwiczenia powinny być wykonywane powoli i codziennie. Jeśli podczas treningu wystąpi ból i dyskomfort, lepiej na chwilę zrezygnować z gimnastyki.

Leczenie chirurgiczne

Jak leczyć hemoroidy po porodzie w okresie laktacji,kiedy leczenie zachowawcze nie przyniosło ulgi? W takich przypadkach wskazane jest minimalnie inwazyjne leczenie chirurgiczne. Zastosuj następujące techniki:

 • Podwiązanie hemoroidów za pomocą pierścieni lateksowych.
 • Kriodestrukcja, polegająca na zamrożeniu guzków ciekłym azotem.
 • Zastosowanie leków obliterujących zastrzyki wstrzyknięte do hemoroidów.
 • Koagulacja w podczerwieni. Ma wpływ na patologiczne skupienie promienia podczerwonego. W rezultacie węzeł zgaśnie, powstaje skorupa, która jest wydalana z kałem.

Zapobieganie hemoroidom

Środki zapobiegawcze dla kobiet po porodzie obejmują takie kroki:

 • Eliminacja zaparć, przywrócenie normalnego funkcjonowania jelita poprzez korektę diety.
 • Zrzeczenie się zwykłego papieru toaletowego. Zaleca się pranie lub używanie wilgotnych chusteczek.
 • Wprowadź umiarkowaną aktywność fizyczną, która normalizuje pracę narządów trawiennych, poprawia napięcie mięśni odbytu i eliminuje zastój krwi w narządach miednicy.
 • Unikaj hipotermii, długiego siedzenia lub stania.

Hemoroidy po porodzie to powszechna patologia, która wymaga natychmiastowego leczenia. Skuteczne leczenie choroby jest możliwe tylko dzięki zintegrowanemu podejściu. Jednak przed użyciem jakichkolwiek metod należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje, określi stadium choroby, obecność komplikacji. Tylko specjalista będzie mógł przepisać bezpieczne i skuteczne środki, które wyleczyć będą kobietę, a nie zaszkodzić dziecku.

Wskazówki i porady

Zaleca się przestrzegać 5 prostych zasad w celu zmniejszenia częstości zaostrzeń hemoroidów:

 • Przestań używać papieru toaletowego. Po opróżnieniu jelit można przemyć wodą lub wytrzeć obszar odbytu wilgotnymi chusteczkami.
 • Noś tylko bieliznę z naturalnych tkanin, która nie pozwala na stagnację powietrza.
 • Leczenie hemoroidów polega na zwalczaniu zaparć przy pomocy diety. Dlatego konieczne jest porzucenie stosowania niebezpiecznych produktów: słonych i pikantnych potraw, smażonych i wędzonych potraw, alkoholu.
 • Wzbogać dietę o dużo świeżych warzyw i owoców bogatych w błonnik. Jednak taka dieta może powodować rozwój alergii pokarmowych niemowląt, skazy, wzdęcia, biegunki.
 • Pij dużo płynów.Codziennie należy zużyć do 2 litrów czystej niegazowanej wody.

Podczas karmienia piersią można leczyć hemoroidy. Jednak musisz dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, zrezygnować ze złych nawyków. W większości przypadków wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami pediatry dotyczącymi wyżywienia kobiet w okresie laktacji, aby znormalizować proces wypróżniania.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: