Chemioterapia raka jelita grubego: schemat, dieta po zabiegu

Kiedy i jak jest podawana chemioterapia dla raka odbytnicy?

Nowotwory w odbytnicy są obecnie bardzo częstą chorobą. Największa liczba przypadków odnotowano w krajach rozwiniętych gospodarczo. Leczenie chirurgiczne tej choroby jest najprostszą metodą, ale można ją stosować tylko we wczesnych stadiach. Chemioterapia raka odbytnicy z dużym sukcesem stosowana jest w połączeniu z innymi metodami, nawet w końcowych stadiach choroby.

Rak odbytnicy – przyczyny

Pacjenci ze zdiagnozowanym rakiem odbytnicy stanowią około 5% wszystkich osób cierpiących na raka. Najczęstsza choroba w krajach zachodnich ze specjalnym rodzajem żywności. Spożycie wysokokalorycznego pożywienia, które jest mocno przyswajane przez organizm, prowadzi do spowolnienia układu trawiennego.

Substancje, które wyzwalają powstawanie guza, dostają się do organizmu z produktami lub są produkowane w jelicie i pozostają w kontakcie z odbytem przez długi czas. Często towarzyszącymi rakiem jelita grubego są dysbakterioza i problemy z wątrobą. Brak aktywności fizycznej, praca siedząca, częste zaparcia również prowokują do wystąpienia tej choroby.

Objawy i diagnoza

Pierwszym zwiastunem tej choroby jest tworzenie się polipów w odbytnicy. Najczęstsze objawy to:

 • Nieregularne krzesło.
 • Naprzemienna biegunka i zaparcia.
 • Ból podczas kału.
 • Nadmierny śluz, krew i ropa z odbytu. Jest to jedna z późniejszych oznak raka, często mylona z hemoroidami.

Rozpoznanie jest wykonywane przez proktologa podczas badania odbytu. Ponadto stosowane są metody rentgenowskie, ultradźwiękowe i badanie za pomocą proktoskopu. Teraz bardziej dokładna diagnoza często opiera się na metodzie tomografii komputerowej.

Wpływ chemioterapii na organizm

Chemioterapia to kompleks leków stosowanych w walce z rakiem. Ta procedura wpływa na ogólny stan organizmu.

W wyniku chemioterapii komórki nowotworowe ulegają zniszczeniu, zmniejszają się tempo wzrostu guza i przerzuty. W leczeniu raka można stosować tylko chemioterapię lub w połączeniu z radioterapią.

Rodzaje chemioterapii

 1. Metoda nieadiuwantowa (przedoperacyjna) – stosowana do lokalizacji choroby we wczesnym stadium, w celu spowolnienia wzrostu guza.
 2. W okresie pooperacyjnym adiuwant (komplementarny) stosuje się do niszczenia nowo powstałych komórek rakowych i mikroprzerzutów.

Chemioterapia jest przeprowadzana z powodu nieoperacyjnego guza.

Jaka jest chemioterapia raka odbytnicy?

Procedura chemioterapii przeprowadzana jest pod ścisłym nadzorem onkologa. Tylko on oblicza wymaganą dawkę leku i określa miejsce leczenia.

Pierwsza procedura ma miejsce w poradni onkologicznej pod całodobowym nadzorem. Lekarz odpowiedzialny za leczenie kontroluje ogólny stan pacjenta i skład krwi. Liczba sesji chemioterapii zależy od stanu zdrowia pacjenta i stadium raka. W ciele pacjenta leki podaje się dożylnie lub doustnie w postaci tabletek.

Używane narkotyki

W ogromnej gamie nowoczesnych leków przeciwnowotworowych w leczeniu raka jelita grubego skuteczne są 2 grupy leków:

 1. Fluoropirymidyny. Hamować enzymy, które syntezują zasady kwasów nukleinowych pirymidyn. W rezultacie komórki rakowe przestają się namnażać i umierać. Prezentowany w placówkach medycznych 5-futuracyl i kapecytabina.5-fturaracyl był z powodzeniem stosowany w leczeniu onkologii żołądkowo-jelitowej od lat osiemdziesiątych. Może być stosowany w połączeniu z innymi lekami i jako jedyny lek. Pacjentowi wstrzykuje się lek za pomocą kroplówki lub zwykłej strzykawki. Capecitabine lub Xeloda pojawiły się stosunkowo niedawno. Dostępne w formie tabletek. Wpływa tylko na komórki rakowe. Już w komórce syntetyzuje się 5-futuracyl i zabija raka w komórkach. Może być również stosowany w połączeniu z innymi lekami.
 2. Fundusze, które obejmują platynę. Leki te mają szkodliwy wpływ na nowotwór, mają szeroki efekt, łączą zniszczoną helisę DNA. Do leczenia raka jelita grubego stosuje się najnowszej generacji cytostatyk – oksaliplatynę.

Leczenie raka jelita grubego na różnych etapach

Etap 1

W pierwszym stadium raka jelita grubego choroba jest leczona wyłącznie interwencją chirurgiczną. Stopień chirurgii zależy od wielkości guza i stopnia uszkodzenia tkanki.

2 i 3 etapy

Na drugim i trzecim etapie chemioterapeuci w Federacji Rosyjskiej zalecają stosowanie radioterapii lub chemioradioterapii w leczeniu raka przed operacją.Zastosowanie tych metod w okresie przedoperacyjnym zmniejsza liczbę przypadków powrotu choroby i liczbę zgonów. Operację wykonuje się 1,5 miesiąca po zakończeniu chemioterapii.

Jeśli pacjent był operowany bez wcześniejszej chemioterapii, a jednocześnie stwierdzono duży obszar zmiany z przerzutami do węzłów chłonnych, zalecono sesję chemioterapii radioterapeutycznej trwającą 6 miesięcy. Kompleks przepisuje 4-6 cykli leczenia fluoropirymidynami z dalszą terapią adiuwantową.

W przypadku guzów głębokich w odbytnicy i pomyślnie przeprowadzonych interwencji chirurgicznych z pozytywnymi rokowaniami, możliwe jest odrzucenie leczenia uzupełniającego chemioradioterapii. Głównymi lekami przeciwnowotworowymi w leczeniu 2 i 3 stadiów raka jelita grubego są fluoropirymidyny, stosowane dożylnie, w postaci kropelek lub w postaci tabletek.

Etap 4

W stadium 4 raka odbytnicy pacjent rozwija przerzuty. Teraz lekarze nie traktują tego jako wyroku śmierci. Metoda terapii na tym etapie zależy od lokalizacji wtórnych ognisk choroby.Jeśli przerzuty są małe i są odizolowane od siebie, metoda chirurgicznego usuwania jest całkiem skuteczna. Jeśli występuje wiele zmian chorobowych lub są one połączone, co zapobiega operacji, stosuj chemioterapię. Przebieg leczenia trwa około 6 miesięcy z obowiązkową obserwacją zmian w guzie po 4 zabiegach.

Czy potrzebuję szkolenia?

Działania przygotowawcze nie są podejmowane w sprawie mianowania chemioterapii na raka odbytnicy. Przygotowanie pacjenta jest wymagane tylko przed operacją i obejmuje specjalną dietę – jedzenie bez płyty.

Tylko lekarz na kilka dni przed planowaną operacją może przepisać lewatywy i myć jelita.

Efekty uboczne

Przebieg chemioterapii dla każdego rodzaju onkologii jest tolerowany w różny sposób przez pacjentów. Zdarza się, że sesje chemioterapii nie wpływają niekorzystnie na pacjenta.

Niestety, przypadki, w których leczenie ma szereg skutków ubocznych, często występują również w praktyce medycznej. Chemioterapia w leczeniu raka jelita grubego może mieć następujące działania niepożądane:

 • Ludzkie procesy trawienne są upośledzone.Wynika to ze stężenia ogromnej ilości toksyn i działania cytostatyków na błony śluzowe przez 1-5 dni leczenia lekami. Wyraża się to przez odruch wymiotny, mdłości, biegunkę. Jest leczony za pomocą oczyszczających kropelek i leków przeciwwymiotnych, na przykład, z cerucy.
 • Ogólne osłabienie (astenia) – pojawia się w 2-3 dni leczenia. Prowokuje również odurzenie organizmu. Kontroluje się ją, stosując dietę z wysokobłonnikowymi pokarmami i witaminami. Pacjent powinien mieć dużo odpoczynku i pić kompleksy witaminowe i enterosorbenty.
 • Ucisk tworzenia krwi. Po 3-5 dniach leczenia obniża się poziom hemoglobiny, płytek krwi i leukocytów we krwi. W przypadku takiego problemu pacjentowi przepisuje się leki zawierające żelazo, kwas foliowy, kompleks witamin B i leki pobudzające krew. Poziom białych krwinek jest zwiększony przez kompleksowe podawanie leków, takich jak sedalit i tymalina.

Leczeniu oksaliplatyną mogą towarzyszyć takie nieprzyjemne momenty, jak pojawienie się gęsiej skórki na skórze, trudności w oddychaniu, drętwienie kończyn.Możliwe jest przezwyciężenie takich systemów, obserwując reżim snu i odpoczynku, w tym witaminy i preparaty zawierające glukozę w codziennej diecie.

Przywrócenie ciała po chemioterapii

Przebieg chemioterapii jest bardzo przygnębiającą ludzką odpornością. Po zakończeniu leczenia konieczne jest przywrócenie zdolności do opierania się chorobom. Wymaga to zestawu środków – zdrowego stylu życia, dobrego odżywiania, obowiązkowego spożycia witamin i leków przepisywanych przez lekarza prowadzącego, wysokiej jakości odpoczynku i, oczywiście, pozytywnego nastawienia.

Oczywiście występowanie efektów ubocznych w leczeniu poważnych chorób może pogorszyć relacje pacjenta z członkami rodziny i przyjaciółmi, uniemożliwić życie i pracę. Pod wieloma względami, właściwa postawa i pozytywne nastawienie pacjenta są w stanie dokonać cudu zdrowienia i przywrócić pacjenta do normalnego życia.

Dzisiaj diagnoza onkologiczna nie jest powodem do porzucenia pełnego życia. Statystyki pokazują, że dzięki szybkiemu rozpoznaniu i właściwemu leczeniu (w tym metodom chemioterapii) śmiertelność zmniejsza się w 80% przypadkówrak odbytnicy.

Opinie lekarzy na temat skuteczności chemioterapii w leczeniu raka są zróżnicowane. Na przykład dr Hardin Jones, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim, od 25 lat bada pacjentów chorych na raka. W rezultacie doszedł do wniosku, że leczenie raka za pomocą chemioterapii nie ma określonego efektu, ale raczej zmniejsza oczekiwaną długość życia pacjentów. Tak więc osoby, które odmówiły chemioterapii, żyły średnio 12 lat, a średnia długość życia pacjentów poddawanych chemioterapii wynosiła zaledwie 3 lata.

Lekarze recenzują procedurę

Recenzja №1

Uważam, że chemioterapia raka odbytnicy jest wymagana. Zawsze przepisuj tę procedurę pacjentom po operacji, aby zapobiec prawdopodobieństwu powrotu choroby. Jestem pewien, że chemioterapia odgrywa znaczącą rolę w leczeniu i kontroli raka.

Viktor Semenovich, onkolog, 54 lata – Moskwa

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: