Zakrzepica zewnętrznego hemoroidu: objawy, leczenie

Jak leczyć zakrzepicę zewnętrznego hemoroidu?

Jednym z najczęstszych powikłań hemoroidów jest zakrzepica zewnętrznego hemoroidu. A jeśli na początkowych etapach hemoroidy są łatwo leczone, to w zaawansowanych przypadkach, wraz z rozwojem zakrzepicy, wymagane jest poważne i kompetentne podejście do leczenia. Profesjonalną pomoc w takich przypadkach zapewnia proktolog.

Zakrzepica lub tak zwane ostre hemoroidy rozwija się u około 10% dorosłej populacji. W tym samym czasie powstaje skrzeplina w zewnętrznym miejscu hemoroidów, choroba postępuje, dostarczając pacjentowi wielu niedogodności i ciągłego bólu.

Etapy zakrzepicy

Pierwszy stopień. Hemoroidy są małe, mają ścisłą sprężystą konsystencję. Bóle są trwałe, umiarkowane, towarzyszy im swędzenie, pieczenie i dyskomfort. Objawy są pogarszane przez błędy w żywieniu (alkohol, ostre, tłuste potrawy) lub podczas długotrwałego siedzenia.

Drugi stopień. Występuje dość wyraźny obrzęk w okolicy odbytu, zanotowano skurcz zwieracza i silny ból podczas cyfrowego badania doodbytniczego.

Trzeci stopień. Obrzęk i obrzęk całego obwodu odbytu. Podczas oględzin widoczny jest purpurowo-niebieskawy wypukły hemoroidalny wystający z odbytu. Gęste i ścięte węzły w świetle odbytu zawodzą. Jeśli nie są leczone, mogą krwawić obficie. W tym przypadku badanie odbytnicze jest niemożliwe z powodu ostrego bólu i silnego skurczu zwieracza.

Przyczyny i czynniki prowokujące prowadzące do rozwoju zakrzepicy hemoroidalnej

Doświadczeni proktolodzy uważają, że główną przyczyną tego stanu jest dysfunkcja naczyń odbytnicy. Wraz ze wzrostem przepływu krwi tętniczej do jelita i trudnościami z żylnym odpływem, żyły są rozszerzone. Przepełnione i rozszerzone żyły tworzą węzły w miarę upływu czasu. Podczas zaostrzenia choroby węzły te mogą wypaść z odbytu i trombatu.

Ponadto następujące czynniki prowokujące przyczyniają się do rozwoju powikłań hemoroidalnych:

  • Długa praca w pozycji siedzącej i styl życia, w którym osoba porusza się trochę. W takim przypadku dochodzi do zaburzeń krążenia krwi w obszarze miednicy, stagnacji krwi, co staje się przyczyną rozwoju niewydolności żylnej.
  • Długi wysiłek fizyczny.Ciężka, długa praca fizyczna, praca stała lub w elastyczności „standing” prowadzić do stagnacji, ściany naczyń stracić który przyczynia się do hemoroidy.
  • Zaburzenia w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Przy zaparciach masy twardniejące w kale twardnieją, zapobiegają normalnemu wypływowi krwi przez żyły. Ponadto pacjenci z przewlekłym zaparciem są zmuszeni mocno naciskać, co w efekcie jest równoznaczne z unoszeniem ciężarów. W przypadku biegunki odbyt i odbyt mają niekorzystny wpływ, są bardzo podrażnione i stan zapalny.
  • Błędy w żywieniu i nadużywaniu tytoniu i alkoholu. Pod wpływem alkoholu naczynia rozszerzają się, krew gromadzi się i stagnuje w nich. Ostre, słone, tłuste potrawy podrażniają błonę śluzową jelita.
  • Guzy i procesy zapalne w okolicy miednicy. Nowotworowe formacje przyczyniają się do przepływu krwi, z którego odpływu żyły nie radzą sobie, następuje stagnacja. Procesy zapalne prowadzą do skurczu zwieracza, w wyniku czego żyły są ściskane i ranne.
  • Ciąża i poród. W trakcie ciąży, macicy rośnie i zaciśnięcie naczynia krwionośne, przechodząc do odbytnicy i próby porodu przyczyniają się do rozciągania do ściany jelita i rozwoju choroby.

Objawy i objawy zakrzepicy

Zewnętrznej zakrzepicy hemoroidów towarzyszy stały silny ból w odbycie. Może pojawić się nagle i w przeciwieństwie do bólu, który pojawia się podczas szczeliny odbytu, nie jest związany z aktem defekacji. Po opróżnieniu jelit z zaparciami ból może się nasilić.

 

Każde napięcie powodujące przypływ krwi do obszaru miednicy może spowodować pęknięcie naczynia i powstanie zakrzepicy. W tym samym czasie powstała skrzeplina od wewnątrz naciska na ściany naczynia, działając na zakończenia nerwowe i powodując nieznośny ból podczas chodzenia i siedzenia. W związku z tym lekarze zauważają pojawienie się pewnego rodzaju "chodu kaczki" u pacjenta.

Równocześnie z zespołem bólowym obserwuje się bolesny obrzęk w odbycie. Może wystąpić pieczenie i swędzenie w okolicy odbytu, uczucie obcego ciała, krwawienie jest odnotowywane. Siła bolesnych wrażeń nie jest związana z wielkością hemoroidu, a nawet przy małej zakrzepicy może być wyraźna.

Diagnoza choroby

Rozpoznanie zakrzepicy zewnętrznej jest dość proste i przeprowadza się ją na podstawie prostego wizualnego badania okolicy okołodźwięcowej.Na podstawie anamnezy lekarz może dowiedzieć się szczegółów na temat rozwoju hemoroidów i ich zaostrzeń. Podczas badania można wykryć ciężki obrzęk, który może maskować zakrzepicę. W tym samym czasie różni się od rozwijanych węzłów. Sporadycznie, w przypadku zakrzepicy po porodzie, wokół kanału odbytu może wystąpić rozległy obrzęk. Badania palców i proctoskopia w takich przypadkach nie są stosowane z powodu silnego bólu. Zazwyczaj wynik zakrzepicy zewnętrznych hemoroidów jest całkiem korzystny. Węzeł trombowany może ulec martwicy lub sam się wyłamać. Kiedy to zaczyna krwawić, ale stan pacjenta charakteryzuje się szybką ulgą. Bóle ustają, obrzęk stopniowo ustępuje, a obrzęk ustępuje.

Długotrwała zakrzepica zewnętrzna może pozostawić ślady na skórze w postaci prążków hemoroidalnych, które powstają w wyniku rozciągania skóry w odbycie. W przyszłości mogą powodować swędzenie i zakłócać procedury higieniczne, dlatego najlepiej je usuwać w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie zakrzepicy

W przypadku zewnętrznej zakrzepicy hemoroidy, leczenie należy rozpocząć jak najszybciej.Może to być leczenie zachowawcze lub operacja.

W ostrej zakrzepicy konieczna jest hospitalizacja w specjalistycznym oddziale prokreologii. Niezależne próby wyprostowania zakrzepłego miejsca są niedopuszczalne. Może to doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej, spowodować krwawienie i zagrażać życiu.

Pacjentowi zaleca się odpoczynek w łóżku, ciepłe kąpiele siedzące, w których rozpuszcza się nadmanganian potasu, zimne płyny z octanem ołowiu co pół godziny. Przypisz odbiór antykoagulantów i dietę roślin mlecznych, weź olej wazelinowy do środka (łyżka stołowa trzy razy dziennie).

Można przepisać bezpieczne i skuteczne leki przeciwkrzepliwe, takie jak lek Detralex. Wzmacniają naczynia krwionośne i łagodzą stany zapalne. Ponadto dobre efekty lokalne mają wieloskładnikowa maść (heparyna, troxevasin, hepatrombin G). Świece do zakrzepicy zewnętrznego węzła nie pomagają.

Leczenie zachowawcze stosuje się głównie w przypadku niezbyt bolesnej małej zakrzepicy. Po odciążeniu ostrej fazy procesu zapalnego możliwa jest interwencja chirurgiczna.Trombektomię uważa się za najszybszą i najskuteczniejszą metodę interwencji chirurgicznej w przypadku zakrzepicy w miejscu zewnętrznym.

Operacja trombektomii zewnętrznego węzła hemoroidalnego

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji hemoroid zostaje otwarty, a skrzep usunięty. Nacięcie chirurgiczne wykonuje się na 0,5 cm długości i usuwa zakrzepłe skrzepy. Węzeł natychmiast ustępuje, a bóle ustępują, operacja jest krótka, zajmuje tylko kilka minut.

Po tej procedurze pacjent otrzymuje niezbędne zalecenia i wraca do domu tego samego dnia. Niewielka rana pozostaje w miejscu skrzepliny i leczy się w ciągu kilku dni. Często chirurdzy oferują całkowite usunięcie skrzepliny. Ta opcja jest korzystniejsza, ponieważ wyklucza dalsze nawroty choroby i tworzenie obrzęków hemoroidalnych.

W niektórych przypadkach, gdy zaostrzenie występuje na tle zaniedbanych hemoroidów, przeprowadza się radykalną operację zgodnie z pilnymi wskazaniami. Po takiej operacji pacjent jest całkowicie wyleczony z objawów zakrzepicy węzłów.

Obecnie do leczenia zakrzepicy w węzłach zewnętrznych stosuje się nowoczesne i minimalnie inwazyjne metody, takie jak leczenie laserowe, podwiązanie węzłów, koagulacja w podczerwieni i skleroterapia. Rozważ te metody bardziej szczegółowo.

Laserowa trombektomia pokazano, aby usunąć duże zewnętrzne węzły. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Laser działa bezkrwawo i skutecznie, ból znika natychmiast po interwencji, odbyt nie jest zdeformowany i zachowuje swój naturalny wygląd. Natychmiast po usunięciu skrzepów krwi pacjent może powrócić do normalnego życia.

Podwiązanie zewnętrznych hemoroidów. Istota metody polega na zaciskaniu hemoroidów za pomocą pierścieni lateksowych i jest wykonywana dla pacjentów z hemoroidami w stadium 2-3. Podczas operacji chirurg używa specjalnego urządzenia – anoskopu, z którym uzyskuje dostęp do węzłów. Następnie pierścienie lateksowe nakłada się za pomocą ligatora, który zaciska węzeł, pozbawiając go jedzenia. Z biegiem czasu umiera i znika w trakcie defekacji.

Koagulacja w podczerwieni. Zastosuj specjalne urządzenie – koagulator, działający jako mocna wiązka promieni podczerwonych. Energia cieplna spala śluz w pobliżu węzła, tworząc niewielką bliznę.Blizna ta zapobiega przedostawaniu się krwi do hemoroidu, a wkrótce zostanie wyczerpana i zniknie.

Węzły stwardniające

Sesje skleroterapii są zredukowane do faktu, że pacjent jest wstrzykiwany lek do obszaru, w którym hemoroidy są aktywnie dostarczane z krwi. W ten sposób dopływ krwi do węzła jest wyłączony, z biegiem czasu jest znacznie zmniejszony i stwardniał, stan zapalny i obrzęk znikają, a krwawienie ustaje.

Leczenie zakrzepicy zewnętrznego hemoroidu w domu

Istnieje wiele środków ludowej stosowane w leczeniu ostrych hemoroidów. Ale warto pamiętać, że wszystkie z nich nie są wystarczająco skuteczne w przypadku powikłań i można je stosować tylko w początkowej fazie choroby. Wraz z rozwojem zakrzepicy nie można polegać wyłącznie na ziołach i płynach, potrzebne są tu bardziej radykalne metody leczenia. Dlatego przy zaostrzeniach hemoroidów najlepiej pilnie szukać pomocy medycznej.

W nieskomplikowanych przypadkach można zastosować następujące środki ludowe:

Odwar z brzozy. Do gotowania bulionu 100 gr. Liście brzozy zalać 2 litrami wrzącej wody i nalegać.Gotowy bulion służy do kąpieli osiadłych.

Leczenie pijawek. Do leczenia zakupów pijawek farmaceutycznych. Na każde hemoroidy zasadza się jedną pijawkę. Zasysa krew, następnie znika sama, a stan zapalny zmniejsza się i wysycha.

Smoła brzozowa. Uważa się, że jest bardzo skuteczny w łagodzeniu stanów zapalnych. Smoła brzozowa rozmazuje zewnętrzne szyszki lub wstrzykuje tampon do odbytu.

Trawa nerek. Trawa jest warzona jako herbata i pita trzy razy dziennie. Herbata ta pomaga zmniejszyć objawy zapalenia i złagodzić swędzenie.

Aby zmiękczyć stolec i wyeliminować zaparcia, tradycyjna medycyna zaleca jedzenie buraków, marchwi, melonów, winogron, marynowanej kapusty i surowej dyni. Jako środek przeczyszczający i przeciwbólowy zaleca się wywar z jagód agrestu lub napar z nasion kopru włoskiego. Jako właściwości przeciwzapalne i ściągające pomagają wywarze pigwy, kwiatów granatu, liści truskawki lub jeżyny.

Wszystkie te narzędzia mogą być używane w połączeniu z lekami, po konsultacji z lekarzem.W przypadku objawów ostrych hemoroidów nadal lepiej jest nie leczyć się samemu, ale jak najszybciej zwrócić się o pomoc do proktologa. Specjalista wybierze odpowiednią metodę leczenia i pomoże poradzić sobie z chorobą.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: