Jak leczyć jelit u dorosłych - Hemoroidy

Jak leczyć dysbioza jelit u dorosłych

Mikroby w jelitach aktywnie uczestniczą w trawieniu pokarmu, ich udział może wpływać na proces. Dysbakterioza to zmiana w składzie aktywności jelitowej drobnoustrojów. Stosunek szkodliwych bakterii i korzystne zmiany, przewód pokarmowy jest zepsuty. Aby zrozumieć, w jaki sposób dysbakterioza jest leczona u osoby dorosłej, konieczne jest zbadanie jej przyczyn, etapów i objawów.

Powody

Nie ma jednoznacznych i dokładnych przyczyn zaburzeń układu pokarmowego. Ale zestaw czynników wpływających na pracę bakterii wpływa na patologię w przyszłości.

 1. Zaburzenia w pracy i choroby przewodu pokarmowego.
 2. Skutki antybiotyków i innych leków.
 3. Hormonalny i niesteroidowy.
 4. Chemioterapia.
 5. Jedzenie tłustych i niezdrowych produktów spożywczych.
 6. Doświadczenia i stres.
 7. Zmiany związane z fizjologią.
 8. Ostre choroby układu oddechowego.
 9. Naruszenie normy na tle ekologicznym, wody pitnej niskiej jakości, zatrucia w powietrzu.
 10. Zatrucie z powodu infekcji jelitowych.
 11. Ciężka praca fizyczna, przeciążenie.

Objawy dysbiozy

Znaki, które są spowodowane przez przewód żołądkowo-jelitowy:

 1. Luźne stolce, zaparcia lub zmiany w tych warunkach.
 2. Zmiany masy kałowej w strukturze – rodzaj grzybów zmienia się w formę zacieru ze zmianą odcienia na jaśniejszą. Aromat w tym przypadku z domieszką kwaśną lub zepsutą.
 3. Uczucie bólu lub bólu, który ustępuje przez krótki czas.
 4. Nudności z wymiotami, smak metalu.
 5. Brak apetytu, nudności z powodu rodzaju jedzenia.
 6. Jelito nie jest w pełni opróżnione.
 7. Zgniły smak, beknięcie.

Typowe objawy to:

 1. Brak snu lub senność.
 2. Utrata siły, letarg.
 3. Tępy i tępy ból głowy.

Dysbioza jelitowa u dorosłych manifestuje się na tle reakcji alergicznych:

 1. Zaczerwienienie na skórze.
 2. Nabłonek i swędzenie śluzu.

Manifestacja z hipowitaminozą:

 1. Skóra i śluz suche.
 2. Tworzą się kawałki.

Objawy, które objawiają się dysbakteriozą, nie każdy może być obserwowany, są to indywidualne objawy dysbakteriozy. Około połowa cierpiących na to zaburzenie nie odczuwa nic poza luźnymi stolcami lub zaparciami.

Naruszenia w przewodzie pokarmowym przechodzą przez kilka etapów:

 1. Flora patogenna w jej stężeniu nieznacznie się zwiększa, obliguje bakterie do zmniejszenia ich ilości.Na tym etapie nie ma żadnych objawów.
 2. Przydatna mikroflora zostaje zredukowana do poziomu krytycznego, flora patogenna rozwija się szybko. Najczęściej manifestują się objawy w postaci naruszenia krzesła, opróżniania i wzdęć.
 3. Patogeny rozmnażają się aktywnie, ściany jelit stają się zaognione.
 4. Ciało zaczyna się wyczerpywać, pojawia się beri-beri, praktycznie nie ma obowiązkowej mikroflory, patogenna dominuje o 80%, z zaawansowanymi warunkowo patogennymi mikroorganizmami.

Ostatni etap dysbiozy jelit, objawy leczenia u dorosłych są pogłębione i wymagają powołania kilku grup leków.

Diagnoza choroby

Wyniki diagnozy dysbiozy jelitowej uzyskuje się z pełnego badania dotyczącego uzyskania potwierdzenia danych badawczych. Badanie kału ujawnia naruszenia w mikrobiocenozie jelitowej, poziom wrażliwości bakterii na leki, wyjaśnia, jak leczyć chorobę prawidłowo i szybko.

Ponadto, diagnoza kału określa:

 • enzymatyczna i kwasotwórcza funkcja jest upośledzona;
 • enzymatyczna funkcja jelitowa jest upośledzona;
 • funkcja enzymatyczna trzustki jest upośledzona;
 • zaburzona czynność wątroby;
 • ewakuacja jelita z żołądka jest przyspieszona;
 • jeśli upośledzona jest absorpcja w dwunastnicy i jelicie cienkim;
 • Przewód pokarmowy jest upośledzony;
 • obecność dysbioza;
 • powstawanie wrzodów, zapalenie okrężnicy.

Leczenie leków

Każdy lek, który przyczynia się do szybkiego i skutecznego rozwiązania problemu zaburzeń trawienia, zaleconego przez specjalistę. Samoleczenie może nie pomóc lub przeszkadzać osobie z pewnymi objawami. Nie każdy zwraca się do specjalisty o pomoc, ponieważ istnieją pigułki, które łagodzą proces, ale mają krótki wpływ. Istnieje wiele metod leczenia, a także wiele środków do poprawy trawienia, możesz tylko dać ogólne pojęcie o każdym z nich.

Probiotyki

Probiotyki są preparatami zawierającymi żywe kultury pomocnicze. Probiotyki to:

 1. Polycomponents – Bifikol, Linex, Bifidum, zdrowa flora objawia się po zażyciu tych leków. Zasadniczo akceptowane są maksymalnie dwa tygodnie.
 2. W połączeniu – wołowina, Acipol. Elementy śladowe i zdrowe organizmy. Przebieg leczenia sięga 10 dni.
 3. Jednoskładnikowy – Laktobakterynę, Bifidumbakterynę, Kolibakterin. W jednym preparacie znajduje się przedstawiciel jednego rodzaju pożytecznych bakterii. Dlatego leczenie jest opóźnione nawet o miesiąc.
 4. Synbiotyki – Laminolact, Bifido-bak, Maltodofilyus. Obejmuje to zdrowe bakterie. Zaleca się przyjmowanie od trzech tygodni.
 5. Antagoniści – Backspin, Enterol, Baktisubtil. Są to najpotężniejsze leki, których bakterie niszczą życiową aktywność patogenów. Lekarze zalecają brać tydzień.

Takie leki tylko stabilizują tempo flory jelitowej, w zaniedbanych formach dysbakteriozy nie wystarczy po prostu brać te leki. Dodatkowo przepisywane są środki antyseptyczne.

Jelitowe środki antyseptyczne

Leki tego typu nie zawierają organizmów żywych, które zwielokrotniają i wyrównują równowagę mikroflory. Środki antyseptyczne mogą zatrzymać rozmnażanie szkodliwych bakterii, dzięki czemu zdrowa mikroflora może odzyskać zdrowie. Najczęstsze środki antyseptyczne:

 1. Trzy pochodne chinolonu w składzie leku – Intrix. Gastrointerolodzy zalecają przyjmowanie leku Intertrix cztery razy dziennie na dwie tabletki, nie dłużej niż na tydzień.
 2. Nitrofuran – Nifuroksazid. Zamierzone lekarstwo dla dorosłych, 200 mg 3 razy dziennie. Przebieg leczenia – od tygodnia.

Objawowe leczenie

Rozpoznanie dysbakteriozy nie zawsze jest możliwe, ponieważ objawy nie są wyraźnie wyrażone, są elastyczne i mogą odnosić się do różnych chorób jelit. Pacjenci mogą narzekać na zwykłe naruszenia opróżniania, zaparcia. Ktoś może doświadczyć reakcji alergicznych, które nie zawsze są możliwe do skojarzenia z chorobami jelit. Dlatego oprócz bezpośredniego leczenia mającego na celu przywrócenie flory zaleca się leczenie objawowe. Leki w tym przypadku są odpowiednie indywidualnie:

 • Jeśli wskazane jest przedłużające się zaparcie spowodowane dysbakteriozją jelitową, środki przeczyszczające o właściwościach spazmolitycznych (takich jak brak shpy lub duspatalina) wybiera się, jeśli zaparcie ma charakter spastyczny, wskazane są tabletki żółciopędne;
 • W przypadku zaobserwowania reakcji alergicznych należy przyjmować leki przeciwhistaminowe – racjonalnie przepisując Zyrtek, Claritin;
 • Biegunka, która trwa dłużej niż trzy dni i nosi ciało, może zostać zahamowana przez środki ściągające, sorbenty i specyficzne leki przeciwbiegunkowe;
 • Przy częstym stresie, nawet po poddaniu się kuracji, obserwuje się nawroty. W tym przypadku środki uspokajające są brane, na przykład, Persen.

Symbiotyki i synbiotyki

Oprócz probiotyków w medycynie znane są inne metody kontroli dysbakteriozy: wykorzystanie symbiotyków i synbiotyków. Istnieje różnica i leki są aktywnie wykorzystywane.

Synbiotyki same w sobie łączą kombinację bakterii, które są zawarte w probiotykach (w tym Bifikol, Bifilin). Synergizm probiotyków i prebiotyków następuje po spożyciu organizmu, wprowadzone mikroorganizmy mają większy efekt – mikroflora jest stymulowana do zdrowego działania. Błonnik i suplementy ziołowe mogą również wywoływać podobny efekt.

Symbiotyki są złożonymi metodami obejmującymi pre- i probiotyki (takie jak Biovestin, Biovestin-lacto, Bifiliz, Euflorin (Euflorin-L i Euflorin-B), Bifiform, Bifido-bak, Laminolact). Hamują negatywne mikroorganizmy i propagują pozytywne.

Włączenie symbiotyków i synbiotyków na etapach rozwoju dysbakteriozy:

 • Leki są przepisywane pacjentom z ciężkimi, źle leczonymi objawami dysbiozy.
 • Równolegle można przyjmować pomocnicze probiotyki, które są spożywane w ograniczonej dawce, zwykle ½ cyklu leczenia. Na początkowych etapach probiotyki są przepisywane co drugi dzień.
 • Przy dogłębnych etapach możliwe jest przyjmowanie prebiotyków, środków immunomodulujących.
 • Ziołolecznictwo jest również możliwe, normalizując i utrzymując stan flory.
 • Kontrolowane wysiewanie odchodów, programowanie, immunogram.
 • Czas równoległego przyjmowania leków ustalany jest indywidualnie. Czas trwania zależy od zaniedbania dysbakteriozy.

Środki ludowe

Jako traktowanie narodowe dozwolone:

 • rośliny antyseptyczne: granat rozcieńczony wodą i sokiem dzikiej róży, truskawkami, malinami;
 • wyciąg z mięty, herbata rumiankowa, wywar z hiperprzestrzeni;
 • mają cierpkie, przeciwzapalne jagody, czeremchę, buraki.

Przed leczeniem dysbiozy jelitowej u dorosłych za pomocą leków ludowych należy poddać badaniu na obecność reakcji alergicznej na jeden z produktów.

Posiłki podczas i po zabiegu

Dysbioza jelitowa wymaga ograniczeń żywieniowych w celu regulacji procesów naturalnych:

 • Kawa i herbata można pić pół godziny po posiłku;
 • Tłuste i pikantne potrawy z dużą ilością przypraw powinny być wyłączone z diety;
 • Ci, którzy lubią pić jedzenie wodą, powinni porzucić ten nawyk – najczęściej jest to sok żołądkowy, który jest rozcieńczany w ten sposób, przetwarzanie pokarmu w żołądku jest opóźnione i skomplikowane.
 • Duże stężenie białek, które stopniowo wzrasta. Tylko mięso powinno być chude, aby nie pogarszać sytuacji;
 • Chleb, zwłaszcza odmiany pszenicy, jest trudny do strawienia, lepiej jest odmówić pieczenia. Lub idź do domowych krakersów, mają mniej szkód;
 • Nikotyna i alkohol podczas leczenia dysbakteriozy są wykluczone. Alkohol, wódka lub brandy w niewielkich ilościach są mniej szkodliwe dla żołądka niż "gazowany" alkohol: szampan, piwo. Nie zaleca się również wody mineralnej z gazem;
 • Surowe warzywa są lepiej trawione i mają bogatszy bukiet witamin niż gotowane;
 • Funkcjonalność ciała wzrasta, jeśli wchodzisz do diety co najmniej raz dziennie kiełki kiełków pszenicy.Możesz użyć oczyszczonego, ale nie dodawać mleka ani wody, nalewać, tylko zwilżyć, aby pszenica nie była tak solidna;
 • Lactobacilli znajdują się w naturalnych fermentowanych produktach mlecznych. Zwłaszcza w kefirze, serwatce. Mogą występować działania niepożądane w postaci płynnego stolca, ale to jelito zaczyna działać lepiej.

Nie ma specjalnej diety dla każdej osoby, przestrzegaj tylko niektórych zasad, unikaj nieumytych owoców, produktów o niskiej jakości i spożywaj jedzenie co trzy godziny w małych porcjach. Ważne jest codzienne spożywanie gorących płynnych pokarmów: zupy, bulionu.

Skuteczność leczenia dysbioza

Po przyjęciu przebiegu leczenia, terapii klinicznej, skuteczność jest widoczna, po tym, jak można wyleczyć dysbakteriozę:

 • Stan ciała zmienia się po dwóch tygodniach leczenia zaawansowanymi stadiami.
 • Wzdęcia znikają.
 • Ból w żołądku zmniejsza się lub znika.
 • Krzesło jest znormalizowane.

Leczenie bakteriologiczne pociąga za sobą zmiany. Po zasianiu badań poprawa następuje po miesiącu intensywnego leczenia.

Skuteczność koprochemiczna i biochemiczna:

 • Flora jodofilowa i skrobia zewnątrzkomórkowa znikają.
 • Fosfataza alkaliczna nie jest wykrywana w kale, a poziom enterokinaz zmniejsza się do normy.

Prebiotyki i probiotyki w leczeniu dysbiozy

Prebiotyki to substancje, które są dostarczane z produktami, które nie są strawne w jamie jelita u dorosłych, ale stanowią pożywkę dla korzystnej mikroflory. Obejmują one laktulozę, inulinę, izomery fruktozy, galaktozy i inne typy oligosacharydów. Są one wystarczająco zawarte w produktach mlecznych i zbożach, w tym pszenicy i kukurydzy, główkach czosnku, cykorii. W sprzedaży farmaceutycznej, gdzie leczone jest naruszenie mikroflory jelitowej, istnieją nowoczesne preparaty, na przykład Duphalac lub suplementy diety, które zawierają również naturalne lub sztuczne oligosacharydy.

Jak leczyć dysbiozę jelit u dorosłych za pomocą probiotyków? Te fundusze są najlepsze z tych, które zawierają żywe kultury bakterii. Te nowoczesne leki to:

 • Jednoskładnikowy. Zawierają jeden rodzaj przedstawicieli korzystnej mikroflory.Leczenie tą metodą dysbiozy u dorosłych trwa półtora miesiąca. Najlepsze leki rozpoznały Bifidumbakterin i Lactobacterin.
 • Polikomponent. Ich skład zawiera kilka rodzajów przedstawicieli korzystnej mikroflory jelitowej. Leczenie tą metodą dysbiozy u dorosłych trwa około 14 dni. Najlepszymi sposobami są Linex, Bifiform i Bifikol.
 • Antagoniści. Leki te są bakteriami, które nie należą do korzystnej mikroflory, ale mają zdolność tłumienia rozwoju patogennych mikroorganizmów. Takie nowoczesne leczenie dysbakteriozy z lekami powinno trwać około 5 dni. Najlepszymi środkami są Enterol, Backspin i Baktisubtil.
 • Połączone. Oprócz zawartości korzystnej lub współistniejącej mikroflory, kompozycja takich leków obejmuje substancje o działaniu immunomodulującym. Leczenie tą metodą trwa około 2 tygodni. Najlepsze leki rozpoznały Acipol i Beefilis.
 • Symbiotyki. Są to nowoczesne leki z kombinacją pożytecznej mikroflory jelita cienkiego i prebiotyku. Przebieg leczenia tą metodą trwa co najmniej 3 tygodnie.Najlepszym środkiem jest Laminolact, Bifidobak.

Warto zauważyć, że probiotyki nie mają zdolności do kolonizacji jelit u dorosłych, ponieważ nie jest to ich zadanie. Mogą konkurować tylko z patogenami, hamując w ten sposób ich rozwój i przywracając utraconą równowagę.

Warto również zauważyć, że jeśli dysbakterioza u dorosłych ma ciężki przebieg, wówczas stosowanie tej metody leczenia jest niewystarczające. W takim przypadku pomocne będą środki przeciwdrobnoustrojowe.

Jelitowe środki antyseptyczne do dysbakteriozy

Ta metoda leczenia dysbiozy jelitowej dostarcza organizmowi substancji, które praktycznie nie są wchłaniane w jamie jelita i mogą hamować wzrost patogennych mikroorganizmów.

Najlepszym sposobem na szybkie leczenie dysbiozy są:

 • Lek Intrix to lek składający się z trzech pochodnych chinolonu. Przebieg leczenia polega na przyjmowaniu kilku kapsułek 3 razy dziennie przez 3 do 5 dni. Zaleca się picie dużej ilości wody.
 • Nifuroxazide jest lekiem z grupy orzechrofuranów.U dorosłych dawkowanie w leczeniu 200 mg 4 razy dziennie przez 7 dni.

Leczenie antybakteryjne dysbioza

Środki przeciwbakteryjne będą przepisywane tylko wtedy, gdy zostanie ustalona postać choroby i przy ścisłym uwzględnieniu wrażliwości jelit:

 • W przypadku dysbakteriozy gronkowcowej stosuje się środki makrolidowe, półsyntetyczną grupę penicylinową i linkomycynę.
 • W przypadku dysbakteriozy białkowej i zmienionych form E. coli stosuje się nitrofurany, sulfamidy i pochodne kwasu nalidyksowego.
 • Gdy forma enterokokowa przepisuje półsyntetyczną grupę penicylin, leki makrolidowe i lewomycetyna.
 • W przypadku pałeczki rzekomowodziałowej stosuje się metodę leczenia za pomocą aminoglikozydów, polimyksyn i karbenicyliny.
 • Amfoterycyna B i Lamisil są stosowane w grzybowej formie grzybów.

Bakteriofagi w leczeniu dysbiozy jelitowej

Ta metoda leczenia dysbakteriozy u osób dorosłych polega na stosowaniu leków zawierających wirusy, które mogą infekować określone typy bakterii.Można je łączyć z terapiami antybakteryjnymi lub stosować jako leczenie alternatywne. Odbiór bakteriofagów może być wyznaczony wewnątrz lub jako lewatywa. Do tej pory dostępne w handlu: gronkowce gronkowcowe, Proteus, Pseudomonas i bakteriofaginy.

Współczesne leczenie dysbiozy

Ponieważ bakterie chorobotwórcze mają zdolność syntetyzowania rozpuszczalnych w wodzie witamin i uczestniczą w procesie wchłaniania korzystnych substancji do jamy jelitowej, dysbakterioza jest pierwszą przyczyną rozwoju hipowitaminozy. Receptura preparatów multiwitaminowych służy jako metoda leczenia hipowitaminozy.

Ponieważ w przypadku dysbakteriozy ochrona immunologiczna jest zawsze upośledzona, immunomodulatory i biostymulatory zapewniają możliwość zmniejszenia liczby przeziębień i szybkiego przywrócenia równowagi mikrobiologicznej jelit.

Dzięki tej metodzie leczenia można przepisać leki:

 • Pochodzenie roślinne – nalewka z trawy cytrynowej, Eleutherococcus i Echinacea.
 • Ekstrakt propolisu.
 • Dibazol. 3 tabletki przed snem przez miesiąc.

Objawowe leczenie dysbiozy

Do prawidłowego leczenia objawów choroby jelitowej, w przypadku biegunki, sorbentów i środków ściągających, stosuje się leki przeciwskurczowe i przeciwbiegunkowe.

W przypadku zaparć osmotyczne środki przeczyszczające, sorbitol lub ksylitol, olej wazelinowy, środki przeczyszczające dla roślin, środki przeciwskurczowe, laktuloza mogą być przepisywane przez specjalistów, którzy leczą mikroflorę jelit u dorosłych. W przypadku spastycznego zaparcia z dysbiozą przepisywane są leki choleretic.

Jeśli wystąpi reakcja alergiczna z dysbakteriozą, jest leczona lekami przeciwhistaminowymi.

Dysbakterioza może powodować stan neurotyczny u dorosłych. Używany do leczenia środków uspokajających.

Prawidłowe odżywianie w leczeniu dysbiozy

Czy muszę przestrzegać diety? Udany wynik leczenia nie może być uzyskany, jeśli żywienie nie zostanie znormalizowane. Dlatego konieczne jest odżywianie się przy pierwszych objawach dysbiozy:

 • Konieczne jest porzucenie odbioru tłustych i pikantnych rodzajów potraw, które utrudniają proces trawienia, mają działanie drażniące na ściany jelita, a także wpływają na wzrost patogennych mikroorganizmów.
 • Dopóki nie osiągnięto całkowitego wyleczenia dysbiozy, warto zapomnieć o stosowaniu napojów alkoholowych.
 • Konieczne jest przyjmowanie nawyku picia herbaty lub wody nie wcześniej niż 30 minut po posiłku, ponieważ pomaga to w rozcieńczeniu soków trawiennych i utrudnia proces trawienia.
 • Musisz gotować tylko metodą gotowaną lub parową.
 • Zawarte w produktach dietetycznych, w tym żywych bifidobakteriach i pałeczkach kwasu mlekowego.
 • Aby pomóc w rozwoju korzystnej mikroflory jelita, należy użyć tyle włókna pochodzenia roślinnego.
 • Nie jedz ciast, mleka, kawy.
 • Starannie wybieraj produkty, muszą być świeże i wysokiej jakości. Nie można jeść żywności w puszkach, barwników i wzmacniaczy smaku.

Warto pomóc swojemu ciału, aby mógł szybko poradzić sobie z procesem trawienia poprzez przyjmowanie leków o aktywności enzymatycznej.

Czy konieczne jest leczenie dysbakteriozy! Jest to konieczne! Dzisiejsze leki zapewniają możliwość szybkiego przywrócenia równowagi mikrobiologicznej w jelitach u dorosłych.A jeśli rozsądne jest stosowanie antybiotyków i stosowanie racjonalnej diety, możesz zapewnić doskonałą profilaktykę tego stanu.

Leczenie dysbioza, w zależności od stopnia nasilenia naruszenia

Stopień nasilenia zaburzeń mikroflory jelit podzielono na 3 grupy w zależności od wieku pacjenta i wyników analizy kału w kierunku dysbakteriozy. Tabela przedstawia charakterystykę tych stopni.

Dzieci poniżej 1 roku
 • 1 stopień dysbioza jelit – Zmniejszenie liczby typowych Escherichia do 106-105 CFU / g lub vice versa, ich wzrost do 109-1010, zmniejszenie liczby pałeczek kwasu mlekowego do 105-104, bifidobakterie do 109-108
 • 2 stopnie – wzrost hemolitycznej Escherichia lub innych oportunistycznych drobnoustrojów do 105-107 , a także możliwe wykrycie oportunistycznych bakterii do 104-105, zmniejszenie liczby pałeczek kwasu mlekowego do 104 i mniej, bifidobakterie do 108 i mniej.
 • 3-stopniowe – wykrywanie warunkowo patogennych bakterii od 106-107 i więcej, jednocześnie redukując pałeczki kwasu mlekowego do 104 i mniej, bifidobakterie do 108 i mniej.
Dzieci powyżej 1 roku życia
 • Stopień 1 – redukcja Escherichi do 106-105 lub podniesienie ich do 109-1010, a także zmniejszenie liczby pałeczek kwasu mlekowego do 106-105 i bifidobakterie do 108-107
 • 2 stopnie dysbakteriozy – wzrost hemolitycznej Escherichia lub warunkowo patogennych mikroorganizmów do 105-107 lub ich skojarzenia do 104-105 zmniejszając liczbę pałeczek kwasu mlekowego do 105 i mniej, bifidobakterie do 107 i mniej.
 • 3 stopnie – związki bakterii oportunistycznych znajdują się w ilości 106-107 i więcej, podczas gdy pałeczki kwasu mlekowego są zmniejszone do 105 i bifidobakterie do 107 i mniej.
Dorośli poniżej 50
 • Stopień 1 – typowy Escherichia lub zredukowany do 106-105 albo wzrosnąć do 109-1010pałeczki kwasu mlekowego są zredukowane do 106– 105, bifidobakterie do 107– 106
 • 2 stopnie – wzrost hemolitycznej Escherichia lub innych oportunistycznych drobnoustrojów do 105– 107 lub ich skojarzenia do 104-105 zmniejszając liczbę pałeczek kwasu mlekowego do 105 , bifidobakterie do 107 i mniej.
 • 3 stopień dysbiozy jelitowej – związki bakterii oportunistycznych 106 – 107 i więcej, liczba pałeczek kwasu mlekowego jest zmniejszona do 105 , bifidobakterie do 107 i mniej.
Dorośli powyżej 50 lat
 • Etap 1 – typowa Escherichia zmniejszona do 106– 105 lub wzrośnie do 109– 1010pałeczki kwasu mlekowego są zredukowane do 105– 104 i bifidobakterie do 107-106
 • Stopień 2 – hemolityczna Escherichia lub inne mikroorganizmy oportunistyczne wzrastają do 105-107 lub ich stowarzyszenia wzrosną do 104– 105Lactobacilli spadają do 104 i mniej, bifidobakterie do 106 i mniej.
 • 3 stopnie – liczba skojarzeń bakterii oportunistycznych wzrasta do 106-107 i więcej, a pałeczki kwasu mlekowego są zredukowane do 104, bifidobakterie do 106 i mniej.

Po wykryciu dysbiozy jelitowej leczenie u dzieci i dorosłych zależy od ciężkości choroby, podstawowe zasady terapii są następujące:

Wykazano 1 stopień dysbiozy:

 • Odżywianie funkcjonalne, terapia witaminowa, enterosorbenty
 • Prebiotyki

Zaleca się 2 stopnie dysbiozy:

 • Odżywianie funkcjonalne, terapia witaminowa, enterosorbenty
 • Probiotyki

Przy 3 stopniach dysbiozy jelit, leczenie następującymi lekami:

 • Odżywianie funkcjonalne, terapia witaminowa, enterosorbenty
 • Terapia antybakteryjna, bakteriofagi, antyseptyki jelitowe
 • Probiotyki

Dieta dla dysbakteriozy – żywienie funkcjonalne

Jak leczyć dysbiozę jelitową? Przy niewielkim stopniu braku równowagi mikroflory jelitowej może wystarczyć wyeliminowanie tych przyczyn za pomocą zrównoważonej diety, biorąc prebiotyki lub probiotyki. W przypadku ciężkiego zaburzenia, wraz ze złożoną terapią przeciwdrobnoustrojową, wskazane jest również odżywianie:

Dieta dla dysbakteriozy powinna być zrównoważona pod względem zawartości tłuszczów, białek i węglowodanów, a także bogatych w mikroelementy i witaminy, ilość płynu pijanego dla osoby dorosłej powinna wynosić nie mniej niż 2 litry dziennie. Ponadto bardzo dobrze jest wypić 1-2 szklanki czystej wody 30-40 minut przed posiłkiem, najlepiej, jeśli jest to ciepła woda mineralna bez gazów.

Bardzo ważne jest przestrzeganie diety, zgodnie z biorytmem ludzkiego organizmu, czyli pożądane jest spożywanie posiłków w tym samym czasie – śniadanie, 2 śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja.

Dzienna dawka osoby z dysbakteriozą powinna zawierać aminokwasy, takie jak glutamina (źródło związków wysokoenergetycznych, azot, puryna), arginina, która ma działanie immunostymulujące i anaboliczne, a także produkty mleczne, wzbogacone o aktywne bifidobakterie i laktobakterie – twarożek, kefir, ser, domowe jogurt, naturalne masło. Przechowywanie masła w naszych supermarketach najczęściej zawiera olej palmowy i inne rafinowane oleje, w tym łój wołowy, który jest bardzo szkodliwy dla trzustki i całego przewodu żołądkowo-jelitowego,dlatego warto kupić sprawdzone lub domowe masło bez wielu dodatków lub całkowicie je porzucić. Błonniki i pektyny muszą być obecne – buraki, marchew, otręby, kapusta, wodorosty.

Nie wszyscy wiedzą, że wiele produktów to naturalne prebiotyki lub probiotyki, a ich działanie antybakteryjne jest słabe, na przykład w przypadku niektórych patogennych mikroorganizmów następujące pożywienie jest destrukcyjne:

 • Na E. coli wpływa słodka papryka, cebula i granat.
 • Na gronkowcach w jelitach – truskawki, maliny, aronia czarna i jarzębina czerwona, berberys.
 • Jabłka, rzodkiewka, morela, czosnek, szałwia, koper, jagody, jarzębina, chrzan mają decydujący wpływ na Klebsiella, Proteus i Pseudomonas sutum.
 • Borówka brusznica i świeża marchew mają niszczący wpływ na grzyby, w szczególności na kandydozę.

Jak dostosować dietę do dysbakteriozy, w zależności od natury patologii jelitowej:

Jeśli kał jest ciemny, obraźliwy

Analiza koprogramu wykazuje reakcję alkaliczną, masa niestrawionych włókien jest niestabilna.W takim przypadku należy ograniczyć spożycie tłuszczów i mięsa, zwiększyć dietę z gotowanych warzyw, zbóż, kwaśnego mleka. Pomocny jest również sok z owoców kisiel lub żurawinowy, kompoty morelowe, suszone morele, świeże morele. Przy takiej dysbakteriozie jelit leczenie ziołowe opiera się na zastosowaniu piołunu, melisy, szałwi i kminku.

Jeśli kał jest żółtawy

Cal żółty, w analizie reakcji kwasowej, dużo skrobi i nie strawionego błonnika jest niestrawnością fermentacyjną. W tym przypadku należy wykluczyć mleko, ograniczyć spożycie węglowodanów i surowych warzyw, więcej produktów białkowych – sera twarogowego, gotowanego mięsa, ryb parowych, jaj. Warzywa można jeść tylko w postaci gotowanej, a fermentowane produkty mleczne i różne zboża pomagają dobrze, takie przyprawy jak liść laurowy, pieprz, goździki hamują procesy fermentacji. Ziołolecznictwo ziołowych herbatek z rumianku i mięty zmniejsza skurcze i działa przeciwzapalnie.

Jeśli chorobie towarzyszy biegunka

Ta dieta z dysbakteriozą polega na gotowaniu i gotowaniu, a jedzenie powinno mieć średnią temperaturę, ani zimną, ani gorącą.Od fitosanów najlepiej stosować skórki granatu, kory dębu, kompot z jagód, czereśni. Przeczytaj więcej o wszystkich lekach na biegunkę w naszym artykule.

Jeśli dysbioza charakteryzuje się uporczywym zaparciem.

Następnie dieta powinna zawierać dużo błonnika, który w maksymalnej ilości zawarty jest w morelach, kapuście, bakłażanie, marchwi, jabłkach, dyni. Kompot z rabarbaru poprawia ruchliwość jelit, podobnie jak czyste otręby, które powinny być zażywane przez 1 godzinę lub art. łyżka 3 p / dzień, idealnie nadaje się do picia sfermentowanego produktu mlecznego – jogurt, kefir, bifilinom.

Zastosowanie prebiotyków do dysbakteriozy

Współczesny przemysł farmakologiczny jest bardzo bogaty w leki, które promują równowagę mikroflory jelitowej. Takie leki obejmują probiotyki i prebiotyki, które obejmują same żywe mikroorganizmy lub ich metaboliczne produkty.

Aby stymulować naturalny wzrost pożytecznych bakterii, gastroenterolodzy przepisują prebiotyki – są to substancje, które dostają się do organizmu wraz z żywnością pochodzenia niemikrobiologicznego, nie są trawione,ale są one przeznaczone do stymulowania rozwoju normalnej mikroflory, ponieważ służą one jako pożywka dla obowiązkowej, korzystnej flory.

Prebiotyki nie tylko przyczyniają się do poprawy aktywności metabolicznej naturalnej mikroflory, ale także hamują namnażanie się patogennych bakterii, organizm ich nie odrzuca. W przeciwieństwie do probiotyków, nie potrzebują specjalnych warunków przechowywania i specjalnego opakowania. Do prebiotyków należą:

 • Nieprzeznaczalnymi disacharydami są laktuloza (Normaze, Duphalac, Goodluck, Prelax, Lactusan), Lactitol (eksportowany), przejściowy prebiotyk przewodu żołądkowo-jelitowego (fruto-oligosacharydy, ekstrakty z karczocha, cytryny i zielonej herbaty), kwasy mlekowe – Hilak forte.
 • Substancje te występują w produktach naturalnych: w zbożach – kukurydzy, cykorii, cebuli i czosnku, a także w produktach mlecznych.

Leczenie dysbiozy jelitowej – preparaty probiotyczne

Probiotyki to leki do skutecznego leczenia dysbiozy jelitowej, które obejmują żywe mikroorganizmy, są stosowane w profilaktyce i leczeniu dysbiozy, ponieważ ich działanie opiera się na regulacji mikroflory jelitowej.Wszystkie probiotyki można podzielić na kilka grup:

Wielokomponentowy

składają się z kilku rodzajów bakterii, bakterii colibacteria, bifidbakterii, pałeczek kwasu mlekowego – to Linex, Bifiform, Bifikol. Średnio leczenie dysbioza takimi lekami wynosi 14 dni.

Monocomponent

składający się z jednego rodzaju bakterii – bifidobakterii, laktobakterii, bakterii colibacterium – Bifidumbacterin, Lactobacterin, Colibacterin. Przebieg leczenia może wynosić od 2 do 4 tygodni.

Połączone

obejmują symbiotyczne społeczności głównych bakterii i szczepów, które są odporne na większość antybiotyków w połączeniu z pożywką i kompleksami immunoglobulin. Leki te przyspieszają proces wzrostu korzystnej mikroflory, w tym Linex, Ryoflora

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: