Co to jest irygoskopia: jak się ją przeprowadza, przygotowanie do zabiegu

Irrigoscopy

We współczesnej medycynie stosuje się szeroką gamę metod diagnostycznych, które charakteryzują się informacyjnymi i jakościowymi badaniami jelit. Najbardziej bezbolesną i tradycyjną procedurą jest obecnie irygoskopia. Pacjenci znacznie łatwiej tolerują irygoskopię w porównaniu do kolonoskopii. Ponadto procedura zapewnia organizmowi minimalną ekspozycję na promieniowanie. Rozważmy bardziej szczegółowo: irygoskopię, co to jest?

Treść

 • Czym jest irygoskopia?
 • Czym jest irygoskopia?
 • Jakie choroby ujawnia się w irygoskopii?
 • Kto potrzebuje irygacji?
 • Jak wygląda przygotowanie do ankiety?
 • Jak przygotować się do irygacji w domu?
 • Jak działa irygoskopia?
 • Przeciwwskazania
 • W jaki sposób przekazywane są badania?
 • Co robić po badaniu?
 • Recenzje

Czym jest irygoskopia?

Irrigoscopy odnoszą się do typowych, prostych procedur badania jelit, przy użyciu środka kontrastowego i promieni rentgenowskich. Dziś jest to jedna z najbezpieczniejszych metod, która umożliwia diagnozowanie większości schorzeń wpływających na jelita.Zastosowanie techniki zapewnia lekarzowi wiarygodny i dokładny obraz kliniczny stanu jelita, co wskazuje na obecność lub brak patologii.

Irrigoscopy – badanie rentgenowskie okrężnicy po podaniu preparatu nieprzepuszczającego promieniowania rentgenowskiego

Irrigoscopy pomaga zdiagnozować:

 • wrzodziejące zapalenie okrężnicy;
 • polipowatość;
 • zapalenie uchyłka;
 • Choroba Crohna;
 • nowotwory złośliwe;
 • przetoki i inne.

Jelito składa się z błony śluzowej, błon surowiczych, podśluzówki i mięśni gładkich, wszystkie wymienione tkanki przekazują promieniowanie rentgenowskie. Standardowe zdjęcie rentgenowskie jest niedoinformacyjne, ponieważ w zwykłych obrazach nie będzie możliwe badanie wewnętrznego środowiska chorego. Wstępne wprowadzenie do niej środka kontrastowego pozwala zobaczyć zmiany w najdrobniejszych szczegółach. Zrobić egzamin na inną manipulację jest niemożliwe.

Czym jest irygoskopia?

Bardzo często mylony z irygoskopią i kolonoskopią. Jeśli wszystko jest jasne z pierwszą procedurą, to kwestia kolonoskopii pozostaje otwarta. Kolonoskopia to kolejne badanie jelitowe.Lekarze badają błonę śluzową narządu, a także określają istnienie nowo powstałych ciał obcych, obecność procesu zapalnego i wrzodziejącego.

Irrigoscopy przeprowadza się w celu analizy:

 • zdrowie i jakość zaworów i zaworu Bauhinia;
 • elastyczność jelit, jeśli występują nieprawidłowości, analiza wskazuje stopień rozciągnięcia struktur anatomicznych;
 • lokalizacja i wielkość światła w jelicie grubym;
 • jakość błony śluzowej jelit;
 • funkcjonalne właściwości jelit.

Przeczytaj także przyczyny krwawienia z odbytu?Irrigoscopy pozwala na uwzględnienie cech struktury i reliefu jelita grubego na całej jego długości

Jakie choroby ujawnia się w irygoskopii?

Irrigoscopy przyczynia się do diagnozy wielu patologii:

 • zapalenie okrężnicy o różnej etiologii i genezie;
 • zespół jelita drażliwego;
 • uchyłkowatość;
 • rak jelita grubego;
 • polipy.

Kto potrzebuje irygacji?

Gastroenterolodzy przepisują procedurę diagnostyczną na etapie udokładniania rozpoznania, gdy pojawiają się charakterystyczne objawy dysfunkcji jelit.

Do prezentacji klinicznej zalecana jest irrigoskopia:

 • wypłynęło z odbytu, płyny o silnym zapachu są szczególnie niebezpieczne, wskazują na ropne ognisko, a także zanieczyszczenia krwi. Obecność skrzepów krwi wskazuje na stare wewnętrzne krwawienie, a świeże cząsteczki krwi wskazują na aktywny krwotok w jelicie grubym;
 • ból lub dyskomfort w odbycie;
 • dysfunkcje żołądkowo-jelitowe: długotrwała biegunka lub zaparcie, mogą się nawzajem zastąpić;
 • powiększenie hemoroidalne węzłów.

Metoda ta jest często stosowana, gdy kolonoskopia jest przeciwwskazana pacjentowi lub procedura nie pozwala na wyjaśnienie stanu pacjenta.

Wady znajdują się w błonie śluzowej jelita grubego

Wskazania:

 • zakłada się powstawanie nowotworu złośliwego;
 • istnieje podejrzenie zapalenia jelita grubego;
 • objawy wskazują na patologiczne zaburzenia jelit.

Jak wygląda przygotowanie do ankiety?

Treść informacyjna procedury jest bezpośrednio skorelowana z poprawnością badania, ale lekarz jest odpowiedzialny za ten obszar, który zapewni spełnienie wszystkich wymagań.Wiele rzeczy zależy również od pacjenta – terminowe i prawidłowe przygotowanie, które może wpłynąć na zawartość informacji lub spowodować uzyskanie niewłaściwego obrazu klinicznego.

Jeśli w jelitach występuje grudka, migawka pokaże zniekształcone dane i przedstawi nieprawidłowe odczyty stanu. Interpretacja wyników będzie oparta na wynikowym obrazie, co stwarza ryzyko wyboru nieodpowiedniego schematu leczenia w indywidualnym przypadku.

W celu zapewnienia prawidłowego odbioru informacji o stanie zdrowia ważne jest przeprowadzenie serii procedur przygotowawczych.

Jak przygotować się do irygoskopii:

 1. Zaleca się stosowanie środków przeczyszczających dziennie, co najmniej 6 godzin przed badaniem jelitowym. Oczyszczają ciało z grudek jedzenia i eliminują ryzyko zniekształcenia wyników badania. Najczęściej mianowany "Fortrans" lub "Duphalac".

  Dokładność badania zależy od jakości czyszczenia jelit.

 2. Montaż lewatywy. Procedura ma na celu całkowite oczyszczenie jelit z resztek jedzenia. Lewatywa jest wykonywana z litrem wody destylowanej. Jeśli istnieją wydzieliny z odbytu lub szczeliny odbytu, do płynów dodaje się olejki eteryczne lub na ziołach leczniczych przygotowuje się wywary.Przed użyciem jakichkolwiek popularnych leków lub leków, należy skonsultować się z lekarzem. Procedurę przeprowadza się do momentu powrotu czystej cieczy, bez zanieczyszczeń z kałem.
 3. Dieta Lepiej rozpocząć dietę tak wcześnie, jak to możliwe, ale przynajmniej na 3 dni przed zabiegiem. Zaleca się usunięcie z diety wszelkich pokarmów, które predysponują do biegunki lub zaparć, a także do tworzenia się gazów. W diecie zaleca się skupianie się na bulionach, niezbyt bogatych oraz na gotowanych lub gotowanych na parze daniach. Ważne jest ustanowienie systemu picia tak, aby ilość spożywanej wody dziennie wynosiła co najmniej 2 litry. Kolację lepiej wykluczyć, a na obiad trochę zjeść. W wyznaczonym dniu śniadanie jest zabronione, jeśli procedura jest po południu, woda może pić.

Czytaj także Hemoroidy dla ICD 10

Jak przygotować się do irygacji w domu?

Przygotowanie do zabiegu irygoskopii odbywa się za pomocą jednej z dwóch metod: stosuje się do wyspecjalizowanej kliniki, w której będą one faktycznie poddane badaniu lub samodzielnie w domu. Najczęściej przygotowanie pacjenta do irygoskopii przeprowadza się w domu, ponieważ nie ma to większego problemu.

Jak działa irygoskopia?

Konwencjonalnie cały cykl można podzielić na 6 etapów. Jak działa irygoskopia:

 1. Przygotowanie kontrastu. Specjalista miesza siarczan baru z wodą destylowaną o stężeniu 20%. Ważne jest, aby przygotować mieszaninę nieco wcześniej, aby ogrzać ją do temperatury 35 ° C – jest to komfortowa temperatura dla osoby, w której jelita nie zmienią swojego stanu. Zastosowanie zimnego lub gorącego płynu doprowadzi do zmniejszenia mięśni gładkich jelit i zmniejszenia zawartości informacji w badaniu.

  Przed badaniem wykonać sigmoidoskopię, aby zbadać kanał odbytu i odbyt. W tym celu stosuje się sigmoidoskop specjalny urządzenia.

 2. Przyjęcie odpowiedniej pozycji. Lekarz pomoże zająć pozycję na stole. Specjalna pochylona tabela służy do prawidłowego rozprowadzania cieczy.
 3. Wprowadzenie kontrastu. Do wprowadzenia płynu za pomocą specjalnego urządzenia. Podczas zabiegu środek kontrastowy wstrzykuje się w objętości dwóch litrów, co wystarcza do wypełnienia jelit. Zabieg kończy się dopiero po dotarciu do skrzyżowania jelit.
 4. Robienie zdjęć obszaru brzucha.
 5. Usuwanie rurki używanej do dostarczania kontrastu.
 6. Opróżnianie jelita.

Przeciwwskazania

Tradycyjna medycyna często zaleca badania, w tym ze względu na względne bezpieczeństwo procedury, chociaż ma przeciwwskazania:

 • poważny stan pacjenta. Irrigoscopy nie pasuje do niewydolności serca, arytmii itp .;
 • ciąża;
 • ostre procesy zapalne w jelicie, najczęściej z powodu nawrotu uchyłka lub wrzodziejącego zapalenia okrężnicy;
 • perforacja tkanki jelitowej prowadzi do przenikania płynu do wewnętrznych jam ciała. W tym stanie badania są surowo zabronione.

W jaki sposób przekazywane są badania?

Najczęstszymi pytaniami pacjentów są: jak często występują komplikacje po zabiegu, czy będzie bolało i jak tolerowana jest irygacja. Nie ma powodu do zmartwień. Wszystkie 6 etapów procedury, pacjent pokonuje w ciągu 10-15 minut, podczas badania silnego bólu nie jest obserwowany. Czasami czas trwania badania może wzrosnąć, czas zależy od stanu pacjenta. Różnica w porównaniu z kolonoskopią jest mniej inwazyjna.Brak dużej dawki promieniowania rentgenowskiego odróżnia procedurę od rezonansu magnetycznego.

Czytaj również Czy może być temperatura hemoroidów?

Co robić po badaniu?

W pomocniczych działaniach na rzecz wyleczenia pacjent nie potrzebuje. Podczas badania znieczulenie nie jest stosowane.

Recenzje

Opinie irrigoscopy są w większości pozytywne. W wyjątkowych przypadkach pacjenci skarżą się na zaparcia – jest to normalna reakcja organizmu, która występuje po całkowitym wypróżnieniu. Aby wyeliminować komplikację po prostu za pomocą środków przeczyszczających, są przepisywane w przypadku braku możliwości wypróżnienia przez więcej niż dwa dni.

Valentina:

"Wczoraj zrobiłem irygometrię, w porównaniu z kolonoskopią, niebem i ziemią, nie było bólu, czułem jedyny dyskomfort, gdy lekarz całkowicie wypełnił jelita".

Mary:

"Procedura była dość łatwa, bez bólu, pomimo wieku (45 lat), jednak lekarz obserwował przez długi czas, około 40 minut, prawdopodobnie z powodu podejrzenia polipów w jelicie."

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: