DOMPERIDON (MOTILIUM) - instrukcje użytkowania, cena, recenzje i analogi

Dlaczego przepisano mu domperidon (Motilium) na hemoroidy?

Styl życia ma silny wpływ na zdrowie, złe nawyki są często przyczyną chorób przewodu pokarmowego. Dlatego istnieje potrzeba wysokiej jakości i skutecznych preparatów. Domperydon – Motilium pomaga wyeliminować odbijanie, zgagę, wzdęcia i wiele innych objawów.

Domperydon – Motilium pomaga wyeliminować odbijanie, zgagę, wzdęcia i wiele innych objawów.

Skład i działanie leku

Motilium zawiera domperidon. Ma działanie przeciwwymiotne. Ten lek sprawdził się z objawami hemoroidów, objawiającymi się trudnościami w defekacji, bólu. Dzięki węzłom hemoroidalnym lek ułatwia defekację, co jest trudne ze zmniejszoną ruchliwością jelit.

Formularz zwolnienia

Tabletka do resorpcji lub standardowa tabletka domperydonu zawiera 10 mg. Zawiesina do stosowania doustnego obejmuje 1 mg / 1 ml substancji.

Działanie farmakologiczne

Należy do leków przeciwwymiotnych, pobudzających ruchliwość żołądkowo-jelitową.

Tabletka do resorpcji lub standardowa tabletka domperyonu zawiera 10 mg, zawiesina do podawania doustnego zawiera 1 mg / 1 ml substancji.

Farmakodynamika i farmakokinetyka

Domperydon jest antagonistą receptorów dopaminy, takich jak metoklopramid i wiele leków przeciwpsychotycznych, ma działanie przeciwwymiotne. Ale charakterystyczną cechą domperidonu jest nieznaczna penetracja przez BBB. Dlatego leczenie domperydonem rzadko powoduje efekty pozapiramidowe, szczególnie u dorosłych pacjentów. Jednak domperydon zwiększa wydzielanie prolaktyny w organizmie. Zatrzymanie wymiotów spowodowane jest działaniem gastrokinetycznym i blokowaniem w aktywacyjnej strefie receptorów dopaminy.

Doustnemu stosowaniu leku towarzyszy wydłużenie czasu skurczów antralnych i dwunastnicy, przyspieszone usuwanie z żołądka płynnej, półstałej i stałej masy pokarmowej.

Nie zmienia się wydzielanie żołądkowe pod wpływem domperydonu.

Wskazania do stosowania leku Motyl Domperydon

Lek dla dorosłych stosuje się w celu wyeliminowania nudności i wymiotów występujących podczas niewłaściwego karmienia, procesów zakaźnych, radioterapii, toksyczności, badań radiologicznych i endoskopowych przewodu żołądkowo-jelitowego, czkawki, pooperacyjnych lub innych przyczyn atonii jelitowej i żołądkowej.Ponadto stosuje się go do wzdęcia brzucha, odczuwania pełności w żołądku, bolesnych odczuć w górnym odcinku przewodu pokarmowego, odbijania, zgagi, wzdęć i refluksu żołądkowo-przełykowego, w których zawartość żołądka jest wrzucana do krtani i jamy ustnej.

W leczeniu dzieci, Motilium jest stosowany do częstej regurgitacji, okresowych wymiotów, refluksu żołądkowo-przełykowego i innych dysfunkcji górnego odcinka przewodu pokarmowego.

W leczeniu chorób przewodu żołądkowo-jelitowego Motilium jest często stosowany w połączeniu z lekiem przeciwwydzielniczym i innym lekom i rzadko jest stosowany jako pojedynczy lek.

Dorośli lek Motilium stosuje się w celu wyeliminowania nudności i wymiotów.Motilium stosuje się do wzdęcia brzucha, odczuwania pełności w żołądku, bolesnych odczuć w górnym odcinku przewodu pokarmowego.Zastosowanie domperidonu w hemoroidach przyczynia się do normalizacji stolca, substancja poprawia perystaltykę jelit, ułatwiając w ten sposób defekację.

Z zaostrzeniem hemoroidów

Stosowanie z hemoroidami domperidonu pomaga normalizować stolec. Substancja zwiększa perystaltykę jelit, ułatwiając w ten sposób defekację.

Dowiedz się jaki jest Twój poziom ryzyka powikłań hemoroidów Weź udział w darmowym teście online od doświadczonych proktologów Czas testu nie jest dłuższy niż 2 minuty7
Question94% dokładności
test 10 tysięcy udanych
testowanie

Przeciwwskazania

Motilium nie stosuje osób uczulonych na substancje zawarte w kompozycji leku, obecność perforacji jelita lub żołądka, niedrożność jelita, podwyższone poziomy prolaktyny w prolaktinome ciała, epilepsja, zwiększonego ciśnienia śródgałkowego, piersi lub nowotworu nadnerczy, 1 trymestrze doustnie ketokonazol, w obecności krwawienia z żołądka lub jelit.

Przyjmowany domperidon występuje częściowo w mleku u matek karmiących piersią, dlatego lepiej nie stosować produktu Motilium u takich pacjentów.

W 2015 r. Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej zaproponowało wprowadzenie szeregu zmian w instrukcjach dla tabletek o dawce 10 mg, powlekanych. Zmienionej listy przeciwwskazań do stosowania leku: umiarkowaną i ciężką niewydolnością wątroby, ciąża, karmienie piersią, wieku do 12 lat, o masie ciała poniżej 35 kg, kombinacji leków, które hamują izoenzymu CYP34A i zwiększenia odstępu QT.

Motilium nie może być stosowany w przypadku guzów piersi.

Skutki uboczne Motyl Domperydon

Używaniu tego narzędzia mogą towarzyszyć efekty uboczne:

 • układ pokarmowy: rzadko – zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skurcze jelit, które same mijają z czasem;
 • CNS: rzadko – występowanie pozapiramidalnych działań niepożądanych (skurcze mięśni twarzy, tryzmaty, rytmiczne wypukłości języka, opuszkowy typ mowy, opisthotonus, spazmowe skurcze mięśni, spastyczny śluz, hipertoniczny mięsień), zatrzymują się po wycofaniu leku;
 • odporność: rzadko – przejaw alergii;
 • układ hormonalny: wzrost zawartości ciała w prolaktynie, rzadko – występowanie ginekomastii, mlekotoku i braku miesiączki;
 • skóra: swędzenie, pokrzywka.

W 2015 r. Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej dodało do listy działań niepożądanych: rzadko – pokrzywkę, wstrząs anionowy, wstrząs anafilaktyczny, reakcje drgawkowe, drażliwość i pobudzenie, zwiększoną senność, bóle głowy, dysfunkcje wątroby; Częstość nie jest znana – częstoskurcz komorowy typu "piruetowego", śmiertelny w wyniku pojawiających się dysfunkcji serca.

Zastosowanie Motylowi mogą towarzyszyć działania niepożądane: swędzenie, pokrzywka.

Przedawkowanie

Przedawkowanie powoduje senność, pozapiramidowe działania niepożądane i dezorientację, zwłaszcza w leczeniu dzieci. W przypadku przedawkowania leku należy wziąć węgiel aktywny, leki antycholinergiczne, które są stosowane w leczeniu choroby Parkinsona i blokery receptora histaminowego. Pacjent powinien być monitorowany.

Jak wziąć lek Domperidone Motilium

W przewlekłej niestrawności: dawka dla dorosłych pacjentów to 1 tabletka lub 10 ml zawiesiny 3 razy dziennie 15-30 minut przed posiłkiem i, jeśli to konieczne, przed pójściem spać. Całkowita ilość substancji przyjmowana na dzień nie powinna przekraczać 80 mg (8 tabletek lub 80 ml). Dla dzieci – 25 ml zawiesiny do podawania doustnego na 1 kg masy ciała 3 razy dziennie przed posiłkami i, jeśli to konieczne, przed pójściem spać.

W nagłych wypadkach dzieci starsze niż 1 rok, podana dawka, mogą zostać podwojone. Maksymalna dzienna dawka – 2,4 ml na 1 kg wagi, ale nie można przekroczyć 80 ml.

W przypadku przedawkowania Motilium pojawia się senność.Podczas przyjmowania nadmiernej dawki leku należy wziąć aktywowany węgiel drzewny.W przewlekłej niestrawności: dawka dla dorosłych pacjentów to 1 tabletka.

W przypadku nudności i wymiotów: dla dorosłych – 2 tabletki lub 20 ml zawiesiny 3-4 razy dziennie przed posiłkami i przed snem. Całkowita ilość leku przyjmowana na dzień nie powinna przekraczać 80 mg (8 tabletek lub 80 ml zawiesiny). Dla dzieci: 0,5 ml zawiesiny na 1 kg masy ciała 3-4 razy dziennie przed posiłkami i przed pójściem spać. Maksymalna dopuszczalna dawka na dzień wynosi 2,4 ml na 1 kg wagi, ale nie więcej niż 80 ml.

Interakcja

Holinobloki mogą osłabić działanie Motilium, aż do jego całkowitej nieobecności. Po przyjęciu wodorowęglanu sodu lub cymetydyny absorpcja domperidonu przyjmowana doustnie jest zmniejszona. Leki przeciw wydzielnicze i leki zobojętniające sok żołądkowy, w połączeniu z domperydonem, pogarszają jego wchłanianie.

Środki przeciwgrzybicze z grupy azoli, antybiotyki należące do grupy makrolidów, inhibitory proteazy HIV pogarszają metabolizm domperidonu i zwiększają jego ilość w osoczu krwi. W związku z tym powinny być stosowane w połączeniu z Mocilium ze szczególną ostrożnością.

Leki przeciw wydzielnicze i leki zobojętniające sok żołądkowy, w połączeniu z domperydonem, pogarszają jego wchłanianie.

Odbiór domperydon można łączyć z:

 • digoksyna;
 • paracetamol;
 • neuroleptyków, ponieważ nie zwiększa nasilenia ich działania farmakologicznego;
 • agoniści receptora dopaminy: L-dopa, bromokryptyna, nie wzmacnia ich działań niepożądanych, takich jak zaburzenia trawienia, wymioty; hamuje mdłości, nie wpływając jednak na główne działanie tych leków.

Instrukcje specjalne

Jeśli Motilium stosuje się w połączeniu z lekami zobojętniającymi, środkami przeciw wydzielaniu, lepiej nie brać tego ostatniego jednocześnie z Motilium. W takim przypadku po posiłkach stosuje się środki przeciw wydzielaniu lub środki zobojętniające kwas.

W leczeniu noworodków i pacjentów z patologią wątroby lek stosuje się pod nadzorem lekarza i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

W przypadku ciężkiej postaci niewydolności nerek czas eliminacji domperidonu z organizmu zwiększa się ~ 3,5 razy, ale jego stężenie w osoczu krwi jest niższe niż u osób bez patologii. Nie ma konieczności dostosowywania dawki podawanej jednorazowo, u pacjentów z niewydolnością nerek, ale po ponownym przyjęciu lek należy podawać rzadziej 1-2 razy dziennie.

W przypadku ciężkiej postaci niewydolności nerek czas eliminacji domperidonu z organizmu zwiększa się ~ 3,5 razy.

Czasami, w zależności od stopnia niewystarczalności, istnieje potrzeba użycia mniejszej dawki. Przy długotrwałym leczeniu pacjentów z tą patologią konieczny jest nadzór medyczny.

Używaj w dzieciństwie

W leczeniu dzieci poniżej 5 roku życia i ich masy ciała poniżej 35 kg nie należy stosować tabletek Motilium. W tym wieku odpowiedni lek w postaci zawiesiny.

Podczas ciąży i laktacji

Teraz nie ma wystarczających danych na temat możliwości wystąpienia wad płodu. Jednak stosowanie domperidonu w leczeniu kobiet w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży) jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy potencjalna korzyść z zastosowania produktu dla matki jest większa niż potencjalne ryzyko dla zarodka.

Stężenie tego leku w mleku podczas laktacji wynosi 10-50% stężenia w osoczu krwi i nie wzrasta więcej niż 10 ng / ml. Stosując maksymalne dozwolone dawki domperydonu na dzień, jest on wydzielany do mleka w ilości mniejszej niż 7 μg. Brak danych na temat negatywnego wpływu takiej ilości na organizm niemowlęcia. W związku z tym, jeśli wymagane jest leczenie, karmienie piersią noworodka należy przerwać.

W leczeniu dzieci poniżej 5 roku życia i ich masy ciała poniżej 35 kg nie należy stosować tabletek Motilium, w tym wieku odpowiedni będzie lek w postaci zawiesiny.Domperydon może być stosowany w leczeniu kobiet w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze).Jeśli podanie leku Motilium jest konieczne, należy przerwać karmienie piersią.Analogiem leku mogą być tabletki leku Damelium.

Analogi

 • Tabletki Damelium;
 • Pigułki Domet;
 • Domperydon, substancja – proszek lub tabletka;
 • Tabletki Domperidone Hexal;
 • Tabletki Motilak do resorpcji i tabletki do podawania doustnego;
 • Motinorm w formie syropu lub tabletek;
 • Pobyty w postaci tabletek do żucia lub tabletek do podawania doustnego.

Warunki sprzedaży

Motyl w postaci tabletek do podawania doustnego lub do resorpcji jest uwalniany bez recepty.

Jego postać w postaci zawiesiny do spożycia jest wydawana na receptę.

Cena

Koszt waha się między 384-1011 rubli.

Warunki przechowywania i okres trwałości

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze + 15 … + 30 ° C. Tabletki i zawiesina do podawania doustnego należy przechowywać nie dłużej niż 5 lat, tabletki przeznaczone do resorpcji – nie dłużej niż 2 lata.

Szybko o lekach.Domperidone Motilium Express Instrukcja

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: