Przepuklina odbytnicza: objawy i leczenie

Czym właściwie jest przepuklina odbytnicy?

Przepuklina odbytu lub odbytnicy to wypadnięcie odbytu, które następuje w wyniku osłabienia mięśni miednicy, prowadząc do naruszenia jego umocowania. Dlatego ta patologia nazywana jest również wypadaniem odbytnicy lub rectocele. W większości przypadków wypadnięcie odbytnicy jest wynikiem częstych zaparć, biegunki, zaniedbanych hemoroidów, urazów odbytu, w tym efektów mechanicznych na obszarze krocza podczas zabiegów chirurgicznych. Z wyraźnym osłabieniem mięśni dna miednicy, przepuklina może nawet wynikać z samego kaszlu lub kichania.

Przyczyny przepukliny

Przepuklina tej lokalizacji pojawia się w wyniku naruszenia integralności struktur dna miednicy. Dno miednicy to szkielet składający się z mięśni i więzadeł, które utrzymują narządy miednicze w prawidłowej pozycji: pęcherz moczowy, u kobiet, macica z przydatkami i pochwą, u mężczyzn, gruczoł prostaty, w odbytnicy. Kiedy te mięśnie i więzadła się rozluźniają, zwane również przeponą miednicy, która pojawia się w wyniku ich rozciągnięcia lub uszkodzenia, organy miednicy, szczególnie odbyt, schodzą i mogą w końcu wypaść.

Jest wiele przyczyn, to jest patologiczne warunki prowadzące do takich zmian w mięśniowo-więzadłowych strukturach przepony miednicy. Na przykład u kobiet w okresie menopauzy zmiany takie spowodowane są niskim poziomem estrogenu, a zatem pogarszają metabolizm tkankowy w narządach miednicy i mięśniowo-więzadłowej osnowie krocza. Często przyczyną jest poród. W niektórych przypadkach osłabienie dna miednicy jest wynikiem interwencji chirurgicznych, które przecinają te struktury dna miednicy lub nerwy, które je unerwiają. Słabość tkanki łącznej może wynikać z czynników genetycznych. I, oczywiście, przepuklinę tej lokalizacji często towarzyszą zaniedbane hemoroidy. Często występuje kombinacja kilku czynników, które powodują jego pojawienie się.

Obraz kliniczny

Głównym objawem tej patologii jest wysunięcie dystalnej odbytnicy poza zwieracz odbytu. Ponadto można zaobserwować objawy, takie jak trudności w wypróżnieniu, co prowadzi do nasilenia zaparć, bólu w kroczu i okolicy miednicy o różnym nasileniu, zazwyczaj o charakterze ciągnącym, a także wydzielania śluzu, płaczu krocza i zgonu.W przypadku infekcji lub zapalenia błony śluzowej obserwuje się objawy ogólnego zatrucia i miejscowe objawy zapalenia, przede wszystkim takie objawy, jak dreszcze i miejscowa hipertermia.


U kobiet czasami występuje przepuklina odbytnicy, która przechodzi z miednicy w pochwę. W takich przypadkach objawy mogą mieć następujące objawy:

Nasi czytelnicy polecają! Aby skutecznie leczyć hemoroidy, nasi czytelnicy doradzają Proctolex. Ten naturalny środek, szybko eliminujący ból i swędzenie, wspomaga gojenie się szczelin odbytu i hemoroidów. Skład leku obejmuje tylko naturalne składniki o maksymalnej skuteczności. Narzędzie nie ma przeciwwskazań, skuteczność i bezpieczeństwo leku potwierdzają badania kliniczne w Instytucie Proktologii. Dowiedz się więcej … "

  • uczucie dodatkowej objętości w okolicy pochwy, uczucie ciężkości i bólu w tym obszarze oraz w podbrzuszu (charakterystyczne jest, że w pozycji poziomej intensywność tych objawów zmniejsza się lub nawet całkowicie zanika);
  • badanie ginekologiczne w świetle pochwy zależy od wysunięcia;
  • występują częste zaostrzenia chorób zapalnych okolicy moczowo-płciowej;
  • możliwe zaburzenia oddawania moczu i ruchy jelit w postaci poczucia niepełnego opróżnienia pęcherza i odbytnicy;
  • dyskomfort i ból podczas stosunku;
  • ból pleców.

Jednak nie wszystkie kobiety mają przepuklinę tego miejsca, zwłaszcza jeśli jest mała, manifestuje się ona klinicznie w stopniu, w jakim kobieta zauważy. Niektórzy pacjenci nie zwracają uwagi na pewien dyskomfort i uczucie posiadania czegoś dodatkowego w pochwie i nie sądzą, że ten występ może być ścianą odbytu. I idą do lekarza tylko z czasem, kiedy patologia zaczyna się rozwijać. Ale jeśli w początkowej fazie, czasami w celu ustabilizowania ściany pochwy i zmiany położenia odbytnicy z powrotem w miednicę, czasem jest wystarczająco dużo gimnastyki terapeutycznej i procedur elektrycznych, wówczas w przypadku poważniejszych zaburzeń konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Diagnostyka

Aby zweryfikować diagnozę, zwykle wystarczy zbadać proktologa, a w niektórych przypadkach ginekologa. Jednak przy określaniu taktyki leczenia i zakresu interwencji chirurgicznej, przepuklina wymaga dokładniejszych badań, aby zobaczyć, które tkanki dna miednicy są uszkodzone i wyjaśnić stopień wypadnięcia odbytnicy.

Jakiś czas temu w tym celu wykonano rezonans magnetyczny, który pozwala nam szczegółowo zobaczyć anatomię wszystkich struktur miednicy i określić stopień ich uszkodzenia. Jednak dzisiaj dla takiej diagnozy stało się możliwe zastosowanie prostszego z technicznego punktu widzenia, takiego jak ultrasonograficzny skan z trójwymiarową rekonstrukcją, który umożliwia przeprowadzenie testów funkcjonalnych podczas procedury diagnostycznej i wykrycie nawet początkowych objawów wypadanie odbytnicy.

Przy ustalaniu dalszych taktyk leczenia konieczne jest również wyjaśnienie stanu sąsiednich narządów i ogólnego stanu pacjenta, dla których stosuje się badania laboratoryjne i badania za pomocą metod instrumentalnych, których wielkość jest w każdym przypadku indywidualna.

Taktyki leczenia

W początkowej fazie przepuklinę, jak już wspomniano powyżej, w niektórych przypadkach można wyleczyć poprzez wzmocnienie mięśnia-więzadła gorset krocza za pomocą fizykoterapii i fizykoterapii.

Jednak w większości przypadków konieczna jest operacja, aby zmienić położenie odbytnicy i wzmocnić przeponę miednicy.

Istnieje wiele różnych sposobów korekcji wypadania odbytnicy po zabiegu chirurgicznym. Operacje wykonywane są zarówno przez dostęp przez krocze i przednią ścianę jamy brzusznej, czasem nawet laparoskopowo, a jeśli przepuklina jest w pochwie, to przez dostęp przezpochwowy. W najbardziej zaawansowanych przypadkach, powikłanych martwicą ściany jelita i zagrażających życiu pacjenta, może być konieczne usunięcie lub usunięcie części jelita z dalszym narzuceniem nienaturalnego odbytu na przedniej ścianie brzusznej.

Wybór operacyjnego dostępu i ilości operacji w każdym przypadku jest indywidualny i zależy od stopnia wypadnięcia odbytnicy, wieku i ogólnego stanu pacjenta, stanu zwieracza odbytu, a także szeregu innych czynników.

Po zmianie położenia przepukliny i wzmocnieniu szkieletu mięśniowo-więzadłowego, w celu uniknięcia nawrotu konieczne jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych mających na celu wzmocnienie struktur mięśniowo-więzadłowych i zapobieganie wzrostowi ciśnienia śródbrzusznego. W szczególności pacjent powinien angażować się w fizykoterapię, aby nie dopuścić do zaparć i skierować konieczne wysiłki na leczenie patologii, która doprowadziła do pojawienia się przepukliny.

Procesy zapalne w tym obszarze, będące również czynnikami, które mogą przyczyniać się do nawrotu patologii, powinny być leczone antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi, a w przypadku powikłań ropnych ich rehabilitacja chirurgiczna powinna być przeprowadzana w odpowiednim czasie.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: