Co zrobić, jeśli dziecko ma zaparcia - Hemoroidy

Co zrobić, jeśli dziecko ma zaparcia

Każda matka martwi się o swoje dziecko, a nawet najmniejsze odchylenia w zachowaniu dziecka, powodują niepokój. Pediatrzy często mają do czynienia z problemami wypróżnień u dzieci w pierwszym roku życia. Jednak musisz wiedzieć, co jest uważane za zaparcie u dzieci.

Zaparcie powinno być nazywane zatkaniem lub utrzymującym się niedostatecznym wydalaniem kału z organizmu. Dzieciak wyraża swoje negatywne emocje w niespokojnym stanie, płacząc, drażliwość. Dość często wiąże się to z naruszeniem przewodu żołądkowo-jelitowego.

Układ trawienny dziecka znajduje się w fazie rozwojowej, więc stolec dziecka zależy od jego odżywienia. Należy pamiętać, że dziecko karmione piersią może defekować do 6 razy dziennie, co odpowiada liczbie karmień. Po czterech miesiącach, enzymatyczna praca narządów zostaje dostrojona, a mleko zaczyna być całkowicie trawione. W związku z tym nastąpiły zmiany w krześle. U normalnych niemowląt stolec jest uważany za dużą ilość raz na kilka dni. W tym przypadku konsystencja odchodów nie powinna być gęsta.Czynność defekacji jest procesem odruchowym, dlatego konieczne jest zbieranie pewnej ilości kału i wytworzenie ciśnienia wyrzutowego w odbytnicy. Jeśli kał gęstnieje w strukturze, czasami przypominając owcze odchody, to już mówi o zaparciach.

Zaparcia często występują u dzieci karmionych butelką, a odżywka dla niemowląt jest gorzej wchłaniana przez organizm dziecka. Opóźnione stolce na więcej niż dwa dni i gęstą konsystencję należy uznać za zaparcie. Norm jest krzesłem w postaci kleiku. Jakakolwiek konsolidacja mas kałowych jest uważana za predyspozycję do zaparcia. Wraz z wprowadzeniem pokarmów uzupełniających stolec dziecka staje się bardziej uformowany, a częstotliwość ruchów jelit 1-2 razy dziennie. Ale jeśli defekacja odbywa się co drugi dzień z normalną konsystencją, jest to również normalne.

Opóźnione ruchy jelit u dzieci można podzielić na dwie grupy: zaparcia organiczne i zaparcia czynnościowe. W przypadku wrodzonej lub nabytej choroby jelit występują organiczne zaparcia. Może to być choroba Hirschsprunga, w której praca jelita jest zakłócona z powodu niewystarczającej liczby włókien nerwowych.Jelito nie otrzymuje impulsu, tony ścian są zaburzone, a jelito rozszerza się, a towarzyszy temu opóźniony stolec.

Dolikhosigma (jelita długie) i megolon (rozszerzone jelita) – te wady wrodzone powodują zaparcia. Przyczyną zaparcia mogą być różne guzy, polipy, zrosty jelitowe. Wszystkie te problemy są rozwiązywane za pomocą chirurgii.

Z naruszeniem funkcji jelit występują funkcjonalne zaparcia.

Przyczynami zaparcia czynnościowego są:

 • Zakłócenia żywieniowe.
 • Niewystarczająca ilość płynu w sztucznym odżywianiu.
 • Przenieś dziecko z jednej mieszanki do drugiej.
 • Jedzenie dziecka przez długi czas jest pokarmem słabo strawnym.
 • Ciężka praca z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego dziecka.
 • Zaburzenia czynności tarczycy.
 • Niedokrwistość, z brakiem żelaza w organizmie, zakłóca dopływ tlenu.
 • Alergie pokarmowe (mleko krowie) mogą prowadzić do procesów zapalnych w jelitach.

Co to jest niebezpieczne zaparcie?

W przypadku zaparć obserwuje się zmniejszenie perystaltyki i opóźnienie w kale, powodujące zmiany w jelitowej florze bakteryjnej.Patogenna flora zaczyna aktywnie się rozwijać, wytwarzając toksyny. Toksyny są stopniowo wchłaniane do krwioobiegu, a ciało dziecka zostaje zatrute. Dzieci z przewlekłym zaparciem, blady, ospały, osłabiony, z reguły takie dzieci mają słaby apetyt. Wraz z tym zaburzana jest absorpcja korzystnych substancji, brak witamin, minerałów i żelaza prowadzi do anemii. Dziecko traci na wadze, śpi źle, staje się kapryśne.

Dziecko ma ból w jamie brzusznej, ponieważ zatrzymanie stolca przyczynia się do procesów zapalnych w jelicie. W młodym wieku zaparcia powodują szczelinę odbytu, utratę błon śluzowych i ich naruszenie. Wszystkie te patologie są bardzo nieprzyjemne dla dziecka. Dlatego dzieci boją się bólu, powstrzymują akt defekacji, pogarszają sytuację, cierpi system nerwowy dziecka.

Co zrobić z zaparciem u dziecka?

Po pierwsze, nie panikuj i nie denerwuj się, stan matki zostaje przeniesiony na dziecko. Aby przetestować środki używane przez nasze babcie, nie ma potrzeby, możesz wyrządzić krzywdę. Kawałek mydła, termometr, który drażni błonę śluzową, należy wyrzucić.W wyniku takich działań można spowodować poparzenie błony śluzowej jelit lub uszkodzenie mechaniczne. Jeśli stale podejmujesz takie działania, możesz wywołać tępy odruch defekacji.

Możesz pomóc swojemu dziecku w domu, zrobić normalną oczyszczającą lewatywę z prostą przegotowaną wodą lub z dodatkiem oleju glicerynowego. Do oczyszczenia jelit można stosować czopki przeczyszczające, a supresory glicerynowe dają bardzo dobry efekt. Doskonała pomoc w zaparciach, Mikrollysters Mikrolaks, stosuje się, które mogą być od urodzenia. Jeśli dziecko ma bardzo częste zaparcia, a stolec jest gęsty od krwi, pojawia się wzdęcie i ból, powinno to ostrzec rodziców. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Zestaw działań, które mogą pomóc dziecku do roku. Staraj się pić wodę, zwykle gotowaną, ponieważ każda ilość płynu może zmiękczyć kał. Nie boli i nie masuje brzucha, ruchem okrężnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli mentalnie podzielisz brzuszek na cztery części, lewy dolny róg, rzut esicy okrężnicy, gdzie kumuluje się stolec.

Nieznacznie, nie mocno naciskając na masaż tego miejsca. Jeśli masaż nie pomaga, możesz zrobić dziecku ciepłą kąpiel i położyć ją na brzuchu. Gimnastyka ma dobry efekt. Przyniesienie nóg do brzucha, to pomoże wydalać gazy w jelitach, a zatem wywołać akt defekacji. Możesz również użyć świec glicerynowych lub rurki oparów.

W leczeniu bardziej poważnych zaparć lekarz wybiera indywidualne leczenie, najczęściej poza pediatrą, innymi specjalistami, gastroenterologiem, neuropatologiem, psychologiem. Głównym zadaniem lekarzy jest osiągnięcie trwałego kału, miękkiej konsystencji, każdego dnia, a najlepiej w tym samym czasie.

W przypadku zaparć zaleca się:

 • Prowadzenie rozmów z rodzicami i dziećmi.
 • Żywienie medyczne.
 • Wystarczający reżim picia.
 • Gimnastyka terapeutyczna i aktywne ruchy.
 • Leczenie farmakologiczne.

Obowiązkiem lekarzy jest prowadzenie rozmów z rodzicami i nauczenie ich prawidłowego zachowania się z dzieckiem, które boi się aktu defekacji.

Moc

W przypadku zaparcia żywienie ma ogromne znaczenie. Istnieje wiele produktów, których stosowanie normalizuje stolec.

Produkty o działaniu przeczyszczającym:

 • To są surowe warzywa.
 • Owoce.
 • Melon i arbuz, w tych produktach dużo płynu.
 • Sea Kale
 • Jagody morela, śliwka, wiśnia.
 • Produkty mleczne kefir, jogurt, ser.
 • Gryka, kasza perłowa, kasza owsiana i kukurydziana.
 • Chleb z otrębami.
 • Olej roślinny.

Jeśli zrównoważysz dietę dziecka, preferując produkty o działaniu przeczyszczającym, możesz osiągnąć niezłe wyniki. Zwykle brak zaparcia wymaga leczenia przez około dwa miesiące. Przewlekłe zaparcia, leczone przez około dwa lata.

Do leczenia zaparcia można stosować tradycyjne metody. To może być wywar z Zhoster, daj dziecku pół szklanki w nocy. Odwar z liści senesu, będzie miał efekt przeczyszczający, trzeba wziąć 1-2 łyżki.

Możesz także ugotować pyszną mieszankę, którą dzieci z przyjemnością przyjmą. Skład tej mieszaniny obejmuje suszone morele, suszone śliwki. Dla niemowląt są syropy przeczyszczające, normalizują skład flory jelitowej bakterii, łagodzą stolec i go usuwają.

Rodzicom należy przypomnieć, że jeśli u dziecka wystąpią zaparcia, może to być spowodowane niedrożnością jelit.Objawami niedrożności jelit jest brak stolca i gazu, wymioty i stan dziecka pogarsza się, w takim przypadku nie należy próbować pomagać w domu. Natychmiast zadzwoń po karetkę, tylko w szpitalu może rozwiązać ten problem.

Trzeba chodzić z dzieckiem tak bardzo, jak to możliwe, oferując mu aktywne ruchy. Przestrzegaj reżimu, aby zrównoważyć żywienie i ćwiczenia fizyczne, a wtedy twoje dzieci będą w porządku.

Co eksperci nazywają zaparciem

Przed rozpoczęciem leczenia w domu należy upewnić się, że dziecko ma zaparcia. Można to ustalić na podstawie częstotliwości fotela i jego struktury według następujących kryteriów:

 1. Dzieci w pierwszych miesiącach życia, które spożywają mleko matki, wypróżniają się średnio 6-10 razy dziennie, a następnie przed początkiem 6 miesięcy, liczba ta zmniejsza się do 3-4 razy dziennie i od 6 do 12 miesięcy – 1-2 razy dziennie. Brak stolca przez 2-3 dni wskazuje na początek zaparcia. Sztuczne dzieci muszą jeszcze częściej opróżniać jelita, ponieważ mieszaniny są zwykle mniej łatwo wchłaniane. Rodzice powinni wydawać alarm, jeśli stolec z takiej miękiszu jest do roku mniej niż 1-2 razy dziennie, niezależnie od wieku.
 2. U dzieci w wieku przedszkolnym i przedszkolnym (7-12 lat) z prawidłową czynnością jelit stolec występuje zwykle 1-2 razy dziennie. Ale jeśli dziecko nie odwiedza toalety przez 2-3 dni, powinieneś pomyśleć o tym, jak oczyścić ciało.
 3. Częstość opróżniania jelit u młodzieży pokrywa się z częstością u dorosłych: masy kału są usuwane z organizmu co 1-2 dni. Zaparcie w tym przypadku jest uważane za brak krzesła przez 3-4 dni.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na to, jak wygląda kał. W okruchach do 6 miesięcy normalny stolec jest bzdurny i dopiero od momentu karmienia uzupełniającego stopniowo zaczynają formować się miękkie kiełbasy i zwiększa się gęstość kału. U starszych dzieci kał ma zwiększoną gęstość, suchsze i większe części odchodzą. Oznaka zaparcia jest uważana za bardzo trudną "kiełbasę" lub tworzenie małych kuleczek "owczych".

Konieczne jest spojrzenie na dobro dziecka. Niemowlęta, które nie mogą opróżnić swoich jelit, zwykle płaczą dużo, jęczą, prostują się do zaczerwienienia lub niebieskich twarzy, odmawiają jedzenia i bardzo się martwią. U starszych dzieci, kaprysy, niechęć do siedzenia na doniczce lub, przeciwnie, zejście z niej, są dodawane do tych objawów.

Funkcje leczenia u niemowląt

Dzieci pierwszego roku życia są w dużej mierze podatne na zaparcia z powodu niedostatecznej dojrzałości przewodu pokarmowego. Jednak, aby złagodzić cierpienie potomstwa, codzienne cierpienie z powodu dyskomfortu i bólu, można uzyskać następujące wskazówki:

 1. Jeśli karmisz piersią, dokładnie przejrzyj swoje menu. Wyklucz wszystkie produkty, które mają właściwości utrwalające: granaty, gruszki, pigwy, kasza manna, ryż, pieczywo, rośliny strączkowe, czarny chleb, produkty piekarnicze z białej mąki, mocna herbata i kawa, kapusta, fasola. Brzuch dziecka można uzyskać, jedząc codziennie pokarmy bogate w naturalne błonniki (różne warzywa w postaci sałatek z olejem roślinnym i owocami, zwłaszcza buraki, figi, suszone morele, pieczone ziemniaki, winogrona i suszone śliwki), rozcieńczone świeżo wyciśnięte świeże buraki i marchew, ryazhenka, itp. Jednak, aby wprowadzić wszystkie powyższe w diecie należy ostrożnie, w małych porcjach, tak aby nie powodować alergii.
 2. Dzieciom karmionym butelką z zaparciami często przepisuje się specjalne fermentowane mieszanki mleczne lub mieszaniny zawierające prebiotyki, probiotyki, laktulozę,oligosacharydy lub egzotyczne ziarna szarańczynu strąkowego. Przed użyciem należy je przygotować ściśle według instrukcji.
 3. Doskonałe wyniki u dzieci cierpiących na zaparcia, masaży i ćwiczeń gimnastycznych. Przed jedzeniem lub po kilku godzinach połóż dziecko na brzuchu tak, aby aktywnie poruszało się i niezależnie wzmacnia ruchliwość jelit. W tym momencie możesz rozciągnąć swoje nogi i ramiona. Następnie obróć dziecko z tyłu i uderz w żołądek, lekko ugniatając go w kółko w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara przez 1-2 minuty. Powtórz procedurę 3-4 razy dziennie, wykonując ćwiczenia gimnastyczne, na przykład, ugnij i rozluźnij nogi dziecka, pociągnij je do brzucha, naśladuj jazdę na rowerze, spróbuj sięgnąć prawego kolana dziecka do lewego łokcia i na odwrót. Przed gimnastyką, daj dziecku łyżkę wody, aby poprawić trawienie (dla dzieci w wieku 3-4 lat, zwiększ jej objętość do 100-200 ml).

Jak leczyć zaparcia u dzieci w wieku 1-3 lat

Rodzice aktywnych osób w tym samym wieku i dociekliwe trzylatki muszą upewnić się, że dziecko je w pełni i regularnie i pije jak najwięcej.Jeśli jest podatny na przewlekłe problemy z wypróżnianiem, nie podawaj mu zup z przetartymi warzywami, puree ziemniaczanym, słodyczami, wyrobami cukierniczymi i maślanymi, gotowanym ryżem lub semoliną w mleku, herbacie, kakao, napojach gazowanych, konserwach, wędzonych mięsach, potrawach pikantnych. Zamiast podjadać, podawaj dziecku surowe i gotowane warzywa (najlepsze sałatki doprawione oliwą z oliwek) i owoce, suszone owoce, soki, zupy, śliwki, chleb pełnoziarnisty, herbatę z dzikiej róży, obrane jabłka, gotowany kurczak, indyki lub ryby morskie.

Ułatwienie usuwania kału z organizmu jest bardzo pomocne w stosowaniu otrębów. Po roku można dodać 1 łyżeczkę do herbaty lub jadalnię (w zależności od wieku) łyżką tego źródła grubego włókna do codziennego jedzenia.

Jeśli zaparcia przejawiają się u dziecka tylko sporadycznie, proponują mu już wypróbowane środki ludowe:

 • mieszanka rodzynek, suszonych moreli i suszonych śliwek;
 • puree lub napar ze śliwek;
 • kieliszek kefiru lub ryazhenka przed pójściem spać;
 • 1: 1 rozcieńczony 1: 1 sok z buraków lub marchwi.

Często można poprawić ruchliwość jelit u młodych pacjentów z tej grupy za pomocą bardzo prostych ćwiczeń. Na przykładOkruchy mogą zbierać małe zabawki z podłogi z pozycji stojącej, po prostu pochylać się do przodu lub próbować wyrzucić je z własnego żołądka, bez pomocy z rękami lub poruszaniem miednicy.

Leczenie zaparć u dzieci w wieku powyżej 3 lat

W tym okresie dziecko często cierpi na neurogenne zaparcia związane z sytuacją nerwową w przedszkolu lub szkole. Nieostrość nauczyciela lub kolegów z klasy może sprawić, że twój syn lub córka po prostu nie będzie w stanie opróżnić swoich jelit poza domem. Oprócz rozmów psychologicznych, w tym przypadku konieczne jest nauczenie przedszkolaka lub ucznia, aby odwiedzili toaletę rano, przed wyjściem z domu lub wieczorem przed pójściem spać.

Śledź, co starsze dziecko spożywa. W tym wieku dzieciom zaleca się picie co najmniej 1-1,5 litra wody mineralnej bez gazu lub kompotu dziennie. Nie pozwól im angażować się w pizze, hamburgery i słodycze sklepowe: lepiej przygotować więcej potraw z warzyw i owoców, zup, barszczu, dajmy fermentowane produkty mleczne (kefir, jogurt lub ryazhenka bez dodatkowych barwników). Przed śniadaniem weźmy 20 g mielonego grochu, który należy umyć podgrzaną przegotowaną wodą.Nieźle się napić i zalać z kiszonej kapusty w ilości 4-5 łyżek dziennie.

W dzieciństwie hipodynamia często staje się przyczyną zaparć, dlatego wskazane jest kontrolowanie, ile czasu dziecko spędza w telewizji lub na komputerze. Musi poruszać się, chodzić i idealnie uprawiać sport. Upewnij się, że każdego ranka Twoje dziecko wykonuje najprostsze ćwiczenia fizyczne:

 • przednie zakręty;
 • ćwiczenia, w których nogi muszą być dokręcone do żołądka;
 • głębokie oddychanie brzucha;
 • skakanie na jednej nodze przez 10 sekund;
 • huśtać lekko zgięte lub wyprostowane nogi;
 • przysiady;
 • bieganie na czworakach;
 • klasyczny "rower".

Często w celu ustalenia pracy jelit pomaga infuzji siemienia lnianego. Aby to zrobić, 1 łyżeczka nasion lnu wlewa się do szklanki świeżo przegotowanej wody, podawanej przez co najmniej 4 godziny, przefiltrowanej i pijanej przez noc.

Leczenie farmakologiczne w przypadku zaparć

W leczeniu zaparć u niemowląt w wieku do 12 miesięcy, głównie lekami zawierającymi laktulozę są Prelax, Lactusan lub Duphalac. Świece z gliceryną lub buscopanem mają dość szybki i delikatny wpływ na organizm.Jeśli problemy z defekacją stały się chroniczne, należy skonsultować się z lekarzem na temat stosowania prebiotyków poprawiających mikroflorę jelitową.

Dzieci od 3 lat często przepisują leki, które łagodzą masy kałowe i przyspieszają ich wydzielanie, takie jak Forlax lub Macrogel.

Enemy i rury odpowietrzające: czy powinno to być zrobione?

Jeśli żaden z powyższych środków nie pomaga, a dziecko nadal cierpi na zaparcia, konieczne jest zastosowanie radykalnych środków. Obejmują one zastosowanie rur wentylacyjnych, których koniec wynosi około 1-2 cm (dla dzieci do sześciu miesięcy) lub 4 cm (dla starszych dzieci) jest wstrzykiwany do odbytu i lewatywa.

Rura parowa jest ustawiona w następujący sposób:

 1. Okruchy, które jeszcze nie skończyły 6 miesięcy, leżą na plecach, ich nogi są przyciśnięte do klatki piersiowej i trzymane. Dzieci od sześciu miesięcy rozprzestrzeniają się po lewej stronie, a także trzymają nogi przyciśnięte do klatki piersiowej.
 2. Nasmaruj koniec rurki i odbytu wazeliną, delikatnie włóż ją i pozostaw końcówkę w odbycie na około 10 minut. Jeśli odchody nie odchodzą, delikatnie przekręć, ale nie wkładaj końcówki dalej niż 5 cm, aby uniknąć obrażeń.
 3. Kiedy same gazy i kale zaczną się wydzielać, delikatnie wyjmij rurkę i, na minutę, ponownie przyciśnij nogi dziecka do klatki piersiowej. Pamiętaj, aby umyć okruchy.

Skuteczne u niemowląt są oszczędzające mikroukłady Mikrolaks. Jest to bardzo łatwe i wygodne, ale w niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie regularnej lewatywy. Niemowlęta do roku są robione strzykawką w pozycji leżącej na plecach, gdy nogi dziecka są przyciśnięte do klatki piersiowej. Po wprowadzeniu płynu konieczne jest wyciśnięcie pośladków okruchów i przytrzymanie ich w takiej pozycji przez 1-5 minut, aby stolec wypływał dobrze z jelit. Głębokość włożenia do odbytu wynosi nie więcej niż 2,5 cm.

Zasada ustalania lewatywy dla dzieci w wieku powyżej 12 miesięcy jest podobna do powyższej, ale dla nich używa się kubka Esmarch o objętości 1-2 litrów. Dziecko leży po lewej stronie, przyciągając nogi do klatki piersiowej. Wprowadzając płyn, kubek Esmarkh należy trzymać 50-70 cm powyżej dziecka i wlewać wodę tak wolno, jak to możliwe. Po zakończeniu zabiegu przekonaj go, by położył się na 5-10 minut, po czym stolec powinien wyjść bez większego wysiłku.

Objętość wstrzykiwanego płynu (jego temperatura powinna wynosić 28-35 stopni) zależy od wieku małego pacjenta i różni się w następujący sposób:

 • noworodek – do 30 ml;
 • 1 rok – 180 ml;
 • 2 lata – 250 ml;
 • 6-7 lat – 300-400 ml;
 • 10 lat i więcej – 500 ml.

Środki ludowe na zaparcia

W medycynie ludowej często stosuje się następujące sposoby ułatwienia procesu defekacji:

 1. Napar z rumianku farmaceutycznego. 1 łyżeczka suszone kwiaty rumianku, zalać szklanką świeżo przegotowanej wody i pozostawić na co najmniej kwadrans, po czym pozwolić dziecku wypić 1 łyżeczkę. 4-5 razy dziennie.
 2. Koper z wodą. Jest niezbędny do zaparć w okresie niemowlęcym i przyjmuje się w dawce 1 łyżeczki. 5 lub więcej razy dziennie.
 3. Rosół kminowy. 1 łyżka. l owoce kminku zalać szklanką wrzącej wody, gotować na małym ogniu przez około 10 minut, ochłodzić, odcedzić i podlać dziecko 1-2 łyżeczki. 3-4 razy dziennie.
 4. Ciepła kąpiel z wywaru przygotowana na bazie kolekcji nasion kminku, nasion anyżu, mięty pieprzowej, owoców kopru włoskiego. Wszystkie składniki są pobierane w tej samej ilości, kruszone, dobrze wymieszane. 120 g mieszanki zalać 1-2 litrami wrzącej wody, wstawić do łaźni wodnej na około 15-20 minut, następnie szybko ochłodzić, przecedzić, wycisnąć pozostały placek i wlać go do kąpieli. Temperatura wody powinna wynosić 36-37,5 stopni, a dziecko może pozostać w kąpieli nie dłużej niż 5 minut. Przebieg leczenia obejmuje 5-8 kąpieli.

Chociaż zaparcia w dziecku są dość powszechne, zrozumienie, co zrobić z nimi w domu jest łatwe. Najważniejsze jest normalizacja codziennego menu i przestrzeganie prostych procedur, które pomogą przywrócić dziecku dawną aktywność i wigor.

Przyczyny zaparcia u dzieci

Trudna defekacja lub jej brak przez długi czas mogą mieć inną etiologię. Określając prawdziwy powód, dla którego dziecko ma zaparcia, należy wziąć pod uwagę jego wiek, styl życia, naturę związków rodzinnych. U noworodków i dzieci poniżej 1 roku życia nie można wykluczyć, że zaburzenia defekacji mogą mieć charakter organiczny. Są to wrodzone patologie – wydłużona esicy (jelita grubego) lub brak unerwienia jelita grubego (choroba Hirschsprunga), którym towarzyszą inne objawy:

 • zachowanie lękowe i jęczące;
 • zwiększone wzdęcia;
 • zaburzenia neurologiczne;
 • bóle;
 • zły apetyt.

Kumulacja i niemożność opuszczenia mas kałowych może wynikać z obecności zrostów, guzów, polipów. Są to jednak pojedyncze przypadki, które zdiagnozowano w dzieciństwie niezwykle rzadko i wymagają leczenia chirurgicznego.Niedrożność kleju rozwija się głównie po operacji. Przeważnie zaparcie u dziecka jest funkcjonalne lub psychiczne.

Zaparcie psychiczne u dziecka

Dzieci, które zaczynają przyzwyczajać się do nowych warunków życia, takich jak przedszkole lub szkoła, mogą mieć problemy z wypróżnianiem neurogennego charakteru. Wynika to z faktu, że pozaszkolne przedszkolaki mogą tłumić popęd, znosić, aw międzyczasie kał gromadzi się i gęstnieje, powodując, że akt defekacji jest później bolesny. Aby wiedzieć, jak radzić sobie z zaparciami psychicznymi u dziecka, rodzice muszą dowiedzieć się, co stało się czynnikiem prowokującym. Istnieje kilka opcji tutaj:

 • niewłaściwe nastawienie nauczycieli do prośb dziecka o potrzebie pójścia do toalety. Taki problem często pojawia się w niższych klasach, nauczyciele, biorąc pod uwagę, że dzieci są dorosłymi, nie mogą chodzić do toalety w klasie, a podczas przerwy dziecko może nie mieć czasu na "duże";
 • ośmieszających się rówieśników. Dzieciak może się bać i nieśmiało bzykać w publicznej toalecie, szczególnie w przypadku nieśmiałych i nietowarzyskich dzieci;
 • brak niezbędnych warunków (niewygodna lub źle spłukana toaleta, stoisko bez drzwi, długa kolejka).

Poufne zaparcia neurogenne mogą być wspomagane przez ufną rozmowę z dzieckiem, które da dorosłym jasne wyobrażenie o prawdziwej przyczynie tego, co się dzieje. W zaawansowanych przypadkach racjonalne jest korzystanie z pomocy psychologa. Problemy z defekacją można uniknąć, jeśli w trudnym okresie adaptacyjnym komunikujesz się z dzieckiem bardziej, zachęcasz go, dyskutujesz o napotykanych problemach. Ważne jest, aby przedyskutować z nauczycielem zasady wchodzenia do toalety z wyprzedzeniem i upewnić się, że nie będzie zakazu na pikantne prośby dziecka.

Funkcjonalne zaparcia u dzieci

Spowolnienie ruchu odpadów trawiennych i powstawanie "przeciążenia" u dzieci w różnych kategoriach wiekowych może wystąpić ze względów funkcjonalnych. Należą do nich:

 • niezdrowa dieta z przewagą słodkich i tłustych potraw;
 • niewystarczające przyjmowanie płynów, szczególnie zwykła woda;
 • siedzący tryb życia;
 • naruszenia naturalnej biocenozy jelitowej (częściej po antybiotykoterapii);
 • alergie pokarmowe;
 • niewydolność trzustki i innych narządów przewodu żołądkowo-jelitowego;
 • infekcja robakami;
 • krzywica iw rezultacie spadek napięcia mięśni;
 • anemia;
 • zaburzenia tarczycy;
 • stępienie odruchu opróżniającego spowodowanego chorobami układu nerwowego;
 • leczenie lekami wpływającymi na przewód żołądkowo-jelitowy;
 • częste stosowanie środków przeczyszczających i oczyszczających lewatyw.

Konsolidacja kału może być zjawiskiem jednorazowym. Dzieje się tak, gdy dziecko zjadło coś utrwalającego, zachorowało, miał wysoką temperaturę – równowaga wody i soli została zakłócona. W takich przypadkach konieczne jest dostosowanie diety, picie większej ilości płynu – regularność i konsystencja stolca normalizują się tak szybko, jak to możliwe. Jednorazowe naruszenia nie wymagają specjalnego traktowania.

Przewlekłe zaparcia u dzieci

Z pełną odpowiedzialnością musisz podejść do problemu, jeśli zaparcie dziecka jest stałym zjawiskiem. Nie może obejść się bez badania mającego na celu ustalenie przyczyn opóźnienia i zagęszczenia mas kałowych. Terapia jest dobierana indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek dziecka, etiologię naruszenia, powiązane choroby. Upewnij się, że rodzice powinni wiedzieć, jak pomóc dziecku w zaparciach w domu. Jako jednorazowe środki skuteczne:

 • świeczki z zaparciami dla dzieci z gliceryną, są dopuszczone do użytku przez dzieci od urodzenia;
 • oczyszczanie lewatyw z przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej i kilkoma kroplami gliceryny;
 • lekkie głaskanie masaży brzusznych (dzieci).

Jeśli dziecko ma długotrwałe zaparcia, któremu towarzyszy silny ból, dudnienie, osłabienie, ból głowy, nudności, wymioty, utrata apetytu, gorączka, absolutnie niemożliwe jest wykonanie lewatywy. W takich przypadkach konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem. Pierwsza pomoc jest niebezpieczna, gdy dziecko krwawi z odbytu lub dochodzi do klomatyzacji.

Zaparcia u niemowlęcia

Aż do roku okruchy idą na różne sposoby. Pasty stolec po posiłku jest prerogatywą dzieci karmionych piersią. Sztuczne dzieci są mniej podatne na kakao, a konsystencja stolca jest bardziej stabilna. Jeśli dziecko nie opróżnia jelit przez 1-2 dni, możemy założyć, że ma zaparcie. Takie obawy potwierdzają obawy: ból, wzdęcia, dudnienie, utrata apetytu. Kiedy dziecko ma zaparcie, stolec jest twardy, czasem udekorowany groszkiem i ma zgniły zapach. Akt defekacji dla dziecka jest bolesny: może płakać, jęczeć, prostować, stukać w jego nogi. Przyczyny tego warunku mogą być następujące:

 • brak przestrzegania diety matki karmiącej;
 • ostra zamiana mleka kobiecego mieszaniną;
 • brak mleka;
 • słabe napięcie mięśni jelit lub jego brak;
 • niewystarczające spożycie płynów (podczas karmienia mieszanką);
 • po wprowadzeniu uzupełniającej żywności u dziecka, zaparcia stają się częstym problemem w przypadku nieprawidłowego i przedwczesnego zapoznania się z pokarmem dla dorosłych;
 • niedobór laktazy;
 • alergia na białka krowy.

Co zrobić, jeśli dziecko ma zaparcia?

Problemy z opróżnianiem jelit dziecka nie mogą zostać zignorowane, ponieważ nagromadzenie i zatrzymanie masy kałowej niekorzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia dziecka. Dziecko staje się powolne, nieaktywne, zmniejsza apetyt, pojawiają się inne oznaki zatrucia. Jak leczyć zaparcia u dzieci, powiedz pediatra. Terapia jest dobierana indywidualnie, w zależności od etiologii naruszeń, wieku i innych cech pacjenta.

Środki przeczyszczające na zaparcia dla dzieci

Lekarze próbują przepisywać leki w tej kategorii tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, ponieważ takie leki mają imponującą listę skutków ubocznych: uzależnienie, alergie, biegunkę i tym podobne. Najbardziej bezpieczny dla młodych pacjentów jest lekarstwo na zaparcia dla dzieci na bazie laktulozy zwane Duphalac.Lekarze wybierają dawkę indywidualnie i starają się ograniczyć czas leczenia do 2 tygodni.

Oprócz środków przeczyszczających, kompleksowa terapia eliminująca zaparcia często obejmuje:

 1. Leki aktywujące przewód pokarmowy -prokinetyka (domperidon).
 2. Przeciwskurczowe (No-shpa, papaverine).
 3. Choleretic (Hofitol).
 4. Bifido-lactobacilli (Linex, Laktiale, Bifidumbakterin).

Dieta na zaparcia u dzieci

Regularny i bezbolesny ruch jelit jest niemożliwy bez dostosowania diety. Odżywianie w przypadku zaparć u dzieci oznacza całkowite odrzucenie:

 • pieczenie, mleko pełne, kasza ryżowa, makaron, banany i obrane jabłka;
 • produkty, które powodują tworzenie się gazów (kapusta, rośliny strączkowe, pomidory);
 • kopertowanie zup i kaszek;
 • napoje i napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata, czekolada, kakao).

Pamiętaj, aby uwzględnić w menu następujące produkty przeciw zaparciom dla dzieci:

 • zwykłe jogurty, kwaśna śmietana;
 • chleb pełnoziarnisty;
 • warzywa, owoce, zboża z grubymi włóknami;
 • chude mięso, jajka, masło;
 • duża ilość płynu (oczyszczona woda bez gazów i barwników).

Środki ludowe na zaparcia u dzieci

Gorzkie napary i wywary z ziół raczej nie przemówią do dziecka. Istnieją jednak alternatywne środki zaradcze w pudełku z przepisami ludowymi, które pomogą wyeliminować zaparcia u dziecka:

 • pyszne suszone śliwki, suszone morele, woda z rodzynkami – od dawna uważane są za doskonałe środki przeczyszczające;
 • dobre wyniki osiąga się poprzez leczenie zaparć u dzieci za pomocą płatków owsianych;
 • Starsze dzieci mogą zaoferować mieszankę miodu i soku z aloesu – lekko gorzki, ale skuteczny sposób.

  Zaparcia u noworodków i dzieci w wieku do jednego roku, pełne karmienie piersią:

  Brak stolca u dziecka z pełnym HB może wynosić do 7-10 dni, co jest normalne, jeśli dziecko nie ma temperatury, dobrego apetytu, jest spokojne, pogodne, zabawne, dobrze śpi i ma miękki brzuszek … – to znaczy, że mleko matki jest dobre pochłonięty przez ciało dziecka – leczenie nie jest wymagane, nadal karmić, jak zwykle, ale obserwować jego zachowanie.

  Jeśli dziecko nie ma stolca na HB, a jednocześnie jest zaniepokojony, krzyki podciągają mu nogi do brzucha, pojawiła się temperatura … – ponownie rozważ swoją dietę:
  //www.baby.ru/blogs/post/70717964-32216313/
  , wpływają na przewód pokarmowy dziecka przy pomocy mleka, ponownie: gotowane buraki, suszone śliwki,owsianka, kompot z suszonych owoców, świeży kefir do 3 dni od daty produkcji normalizuje krzesło, kefir o trwałości ponad 3 dni naprawia krzesło, pije go dobrze na rozstrój żołądka, również pije ciepłą ciecz więcej, herbata rumiankowa, proszek Bifidobacterium w saszetkach – rozcieńczony 1 torebka 1 szklanki świeżego kefiru i napoju w nocy lub 1 łyżka. łyżka oliwy z oliwek na 1 szklankę świeżego kefiru, również na noc …

  Jeśli stan się nie unormuje – wezwij pogotowie!


  Opis choroby

  Spis treści:

  • Rozpoznanie zaparć u dzieci
  • Przyczyny zaparcia u dzieci
  • Zaparcia u niemowlęcia
  • Objawy zaparcia u noworodków
  • Zaparcia po karmieniu
  • Zaparcia u dziecka 2 lata
  • Zaparcia u dzieci 3 lata
  • Co jeśli dziecko ma zaparcia?
  • Leczenie zaparć u dzieci
  • Dieta na zaparcia u dzieci

  Zaparcie u dziecka jest zaburzeniem przewodu pokarmowego, które objawia się przez dłuższy czas bez stolca z lub bez chęci wypróżnienia. Czasami subiektywne uczucie niekompletnego ruchu jelit jest oznaką zaparcia.

  Fizjologiczne normy defekacji u dzieci w różnym wieku:

  • Klatki piersiowej (od 1 miesiąca do 1 roku) – do dziesięciu razy dziennie;

  • Yaselny (od 1 do 3 lat) – codziennie;

  • Przedszkole (od 3 do 7 lat) – od trzech do sześciu razy w tygodniu.

  Dane te są warunkowe, w różnych źródłach medycznych podane są normy, które różnią się w bardzo szerokich granicach. Jednak z pewnością udowodniono, że u zdrowego dziecka częstość występowania wypróżnień koreluje z jakością (strawnością) spożywanego pokarmu i obecnością w nim grubego włókna – stymulatorem perystaltyki jelit, a także objętością płynu spożywanego na dzień.

  Zaparcia (zaparcia) w wieku od 0 do 16 lat mają wiele cech związanych ze zmianami fizjologicznymi i psychicznymi rozwijającego się organizmu.

  Fizjologiczne cechy zaparcia u dzieci

  W diagnozie i leczeniu zaparcia są brane pod uwagę

  Like this post? Please share to your friends:

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: