Zaparcia u dorosłych: przyczyny, leczenie lekami i środki ludowe, odżywianie, co robić?

Co robić i jak leczyć zaparcia u dorosłych za pomocą leków i środków ludowej?

Zdrowy tryb życia wśród współczesnych mężczyzn i kobiet nie tak dawno temu zajmował honorowe miejsce wśród innych, bardzo licznych priorytetów. W końcu zaczęliśmy zwracać uwagę na to, czy dobrze się odżywiamy, czy poruszamy się wystarczająco, czy śpimy wystarczająco długo. Bierzemy witaminy, suplementy diety i probiotyki, dbamy o nasze ciało, zajmujemy się profilaktyką.

Ale mimo to ciało działa jak "zegar" – rzadkość. Zgodnie ze statystykami medycznymi, co drugi dorosły ma tendencję do zaparcia się lub już cierpi z powodu tej choroby. Co więcej, większość "pacjentów" nie uważa tego za problem i nie zdaje sobie sprawy, że zaparcie jest chorobą, którą należy leczyć.

Defekacja jest naturalnym procesem fizjologicznym, na którym nikt nie skupia uwagi, jeśli przechodzi w normalnym trybie. Nie wywołuj niepokoju i nie pojawia się od czasu do czasu opóźnienia i trudności krzesła. Prawdziwy człowiek zaczyna się martwić, że coś jest nie tak z jego jelitami, kiedy odczuwa ciężkość, słabość, bóle żołądka, a wszelkie próby pójścia do toalety okazują się nieskuteczne.

Objawy zaparcia u dorosłych

Zaparcie to delikatny problem, który najwyraźniej nie jest tematem zwykle omawianym z przyjaciółmi.W większości przypadków ludzie po prostu nie znają tych symptomów, które mówią o początkowej chorobie i nie przywiązują do nich wagi, więc pierwsze oznaki zaparcia często pozostają niezauważone. Jak ustalić, że dorosły ma zaparcia i gdzie jest granica, kiedy fizjologiczna szybkość opróżniania dorosłego zmienia się w patologię?

U zwykłych ludzi zaparcie jest uważane za opóźnienie w krześle przez kilka dni. Jest to prawdą, ale tylko częściowo. Faktem jest, że każdy organizm ma swój "zegar biologiczny", czyli rytm wszystkich zachodzących procesów. Dzięki tym indywidualnym cechom nie ma jednej "przeciętnej" częstotliwości wypróżnień.

Rozładowania kilka razy dziennie i 3 razy w tygodniu można uznać za normę. Ale jednocześnie jest jeden warunek – osoba nie powinna odczuwać żadnego dyskomfortu w jelitach, ani między "dużymi" kampaniami, ani podczas samego procesu.

Drugim kryterium skłonności do zaparć jest trudność w defekacji. Długie siedzenie w toalecie, wysiłek w próbach "wyciśnięcia" mas kałowych, bolesność i pęknięcia okolicy odbytu – są to oznaki, które pozwalają ci ocenić obecność choroby, nawet jeśli stolec pojawia się bez zwłoki. Systematycznie powtarzające się objawy już mówią o przewlekłych zaparciach.Nasilenie choroby charakteryzuje się nasileniem bólu, niestrawnością i obecnością oznak zatrucia.

Powody

Przytłaczająca liczba przypadków zaparć u dorosłych jest konsekwencją nieregularnego i niezrównoważonego odżywiania, "siedzącego" trybu życia. Często opóźnienia w stolcu występują na tle stresu psychologicznego (przyczyny psychogenne) i różnych niewygodnych sytuacji (zaparcia sytuacyjne, z reguły jednorazowe).

Nie należy lekceważyć i obiektywnych czynników dysfunkcji jelit. Należą do nich patologie przewodu żołądkowo-jelitowego oraz choroby innych narządów i układów, które mają wpływ na procesy trawienne w organizmie.

Istnieje wiele medycznych klasyfikacji zaparć, z których jedna opiera się na czynniku przyczynowym:

 1. Zaparcia pokarmowe u dorosłych – charakteryzuje się niewystarczającą lub zagęszczoną masą kałową wynikającą z niedoboru błonnika roślinnego w diecie i odwodnienia. Niezrównoważona dieta pod względem liczby warzyw, owoców i zbóż oraz niskie spożycie płynów prowadzi do takiego problemu. W rezultacie powstaje stolec o stałej konsystencji, zaburzona ruchliwość jelit.
 2. Zaparcia hipokinetyczne niepokoi ludzi, którzy spędzają dużo czasu w warunkach niskiej aktywności ruchowej. Są to głównie przedstawiciele wszelkiego rodzaju siedzących zajęć. To powikłanie często występuje u pacjentów obłożnie chorych.
 3. Zaparcia wewnątrzwydzielniczeJak sama nazwa wskazuje, pojawia się u pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi. Należą do nich niedoczynność gruczołu tarczowego, cukrzyca i niewydolność jajników u kobiet. W takich przypadkach problemy z kałem są jednym z pośrednich objawów chorób endokrynologicznych.
 4. Toksyczne zaparcia u dorosłych – W wyniku nadużywania pewnych substancji lub długotrwałego zatrucia organizmu chemikaliami. Zatem niekontrolowane przyjmowanie leków przeciwskurczowych i uspokajających prowadzi do zmniejszenia ruchliwości mięśni jelitowych i, w konsekwencji, do utrzymującego się zaparcia. Podobny efekt powoduje przewlekłe zatrucie ołowiem, nikotynę, środki odurzające.
 5. Zaparcie odruchowe związane z chorobami różnych części układu pokarmowego, gdy proces trawienia pokarmu i usuwania jego pozostałości jest zaburzony z powodu braku funkcji przewodu pokarmowego (wątroba, woreczek żółciowy, trzustka, sektory jelit itp.).Czasami patologia innych narządów może również wpływać na jelita.
 6. Zaparcia mechaniczne u dorosłych występuje, gdy przeszkoda powstaje na drodze ruchu kałowego. Nie ma potrzeby rozmawiania o wadach wrodzonych w odniesieniu do dorosłych, ponieważ jeśli taki problem istnieje, jest on albo eliminowany w pierwszych latach życia, albo kompensowany, a pacjent żyje od dzieciństwa na podstawie swojej choroby. Występowanie zaparć organicznych u osoby dorosłej należy do poważnych chorób, ponieważ w przypadku niedrożności jelit lekarze najpierw podejrzewają nowotwór i możliwe, że jest on złośliwy. Innymi przyczynami mechanicznych zaparć mogą być polipy, blizny, choroba adhezyjna po zapaleniu i operacje brzucha.
 7. Psychogenny (neurogenne) zaparcia – upośledzona defekacja, która nie ma oczywistych obiektywnych przyczyn i jest wyjaśniona przez patologie układu nerwowego lub problemy psychiczne pacjenta. Ten rodzaj zaparcia traktujemy osobno.

Zaparcia "w głowie": przyczyny psychologiczne

Niektóre z czynników, które powodują proces defekacji u ludzi, leżą w dziedzinie neurologii.Jest to przerwa w integralności włókien nerwowych z powodu urazów, zapalenia i guza mózgu lub rdzenia kręgowego, zniszczenia połączeń neurogennych spowodowanych chorobami nerwowymi i ich lekami.

Mogą wpływać na mechanizm opróżniania jelita w najróżniejszych jego etapach: począwszy od tłumienia perystaltyki, a kończąc na zakłóceniu zwieracza odbytu.

Ale zdarza się, że osoba normalnie je, prowadzi aktywny tryb życia, nie cierpi na poważne choroby, podczas gdy jego jelita stale lub okresowo "zawodzą". Nie ma innego wytłumaczenia, jak szukać przyczyny tych problemów "w głowie".

Jedną z częstych przyczyn zaparć jest świadome powstrzymywanie wypróżnień. Wynika to z trybu życia osoby dorosłej. Najczęściej jest w pracy, w szkole i w innych miejscach, gdzie pójście do toalety może być niemożliwe lub niewłaściwe.

Jeśli osoba dorosła jest nieśmiała lub zrzędliwa z powodu pójścia do toalety w miejscach publicznych, należy coś z tym zrobić, ponieważ przy takim zachowaniu szkodzi tylko jego ciału.Kiedyś "cierpieć w domu" – nie ma nic strasznego, ale systematyczne tłumienie "wielkich" pragnień prędzej czy później prowadzi do poważnego niepowodzenia mechanizmu opróżniania.

Kolejny – sytuacyjny – rodzaj zaparcia, tzw. Zaparcia podróżnika. W tym przypadku osoba po prostu nie może "robić interesów" w warunkach "wędrówki": w pociągu, na stacji kolejowej itp. Ludzie, którzy są podatni na takie zaparcia, często mają podobne problemy, nie tylko w sytuacjach stresowych, na przykład, gdy przebywają w szpitalu, ale także całkiem nieszkodliwi – na imprezie, w daczy, itp.

Wiele osób wyjaśnia to na podstawie nawyku ich "rodzimej" łazienki, w której dana osoba czuje się dobrze i jest chroniona. W nietypowym otoczeniu nie może się zrelaksować, ale ponieważ mechanizm defekacji nie działa. Zauważono, że wielu dorosłych przez lata rozwinęło specyficzne rytuały związane z "siedzeniem w toalecie".

Na przykład, przyzwyczajając się do wizyty w "szafie" z książką w ręku i papierosem w zębach, osoba rozwija odpowiedni odruch w swoim ciele, a po wejściu w inne schorzenia, jelito odmawia pracy.

Ostatnio lekarze w szczególnym typie zaparć zidentyfikowali zaburzenia defekacji związane z zespołem jelita drażliwego.Jest to kompleks objawów charakteryzujący się różnymi wadami funkcjonalnymi jelit, które nie są spowodowane żadnymi obiektywnymi przyczynami. Zwykle tę chorobę przypisuje się stresowi, urazowi psychicznemu i długotrwałemu przeciążeniu nerwowemu. W tym przypadku zaparcie jest jednym z wielu objawów IBS.

Jak określić typ zaparcia u dorosłych?

Objawy i dolegliwości towarzyszące zaparciom u różnych osób mogą być bardzo różne. Zależy to nie tylko od przyczyny, która spowodowała naruszenie fotela, ale także od charakteru naruszenia. Z punktu widzenia mechanizmu utrzymującego stolec zaparcie może być atoniczne lub spastyczne. (Przeczytaj więcej o atonii jelit i jej leczeniu)

Atoniczne zaparcia tworzą się z obniżonym napięciem jelitowym: słaba perystaltyka nie jest w stanie przenosić mas kałowych o normalnej intensywności, powodując ich spowolnienie i zatrzymanie.

Spastyczne zaparcia spowodowane są przez hipertonus jelitowy, gdy jego ściany kurczą się losowo, powodując skurcze w jednym lub drugim. Zatem stolec jest po prostu zaciśnięty przez samo jelito i nie może się dalej poruszać.

Jak samodzielnie określić, jakiego rodzaju zaparcia dręczy pacjenta? Aby to zrobić, wystarczy znać oznaki jednego i drugiego naruszenia – są one znacząco różne, a ich zróżnicowanie nie jest trudne.

Oznaka naruszeniaAtoniaSpazm
Poczucie zaparciaW jamie brzusznej pojawia się uczucie flary, ból jękuSilnemu bólowi brzucha, o wyraźnym spastycznym charakterze, mogą towarzyszyć wzdęcia.
Pojawienie się mas kałowychPierwsza część krzesła jest gęsta, korkowa, wychodzi z wielkim trudem. Po wypisaniu stolec jest obfity, bardziej płynny.Wytrzymałe krzesełko, wyróżniające się w oddzielnych częściach, przypominające odchody owiec
Bolesny procesMomentowi wypróżnienia towarzyszy ból i powoduje duży nacisk na odbyt, więc nie wyklucza się urazów (pęknięć), uszkodzenia błony śluzowej i wydalania krwi.Proces opróżniania jest trudny, ale ból jest mało prawdopodobny

Jak i co leczyć zaparcia u dorosłych?

Jeśli pacjent chce pozbyć się zaparć, nie powinien tego robić sam. Samoleczenie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy przyczyną zaburzeń jest błąd w diecie. Wystarczająco, żeby się zorganizować odpowiedni schemat i zbilansowana dietaa stolec normalizuje się sam.

Jednak można zagwarantować tylko prawdziwą przyczynę zaparcia. badanie przez proktologa oraz, zgodnie ze wskazaniami, innych specjalistów – gastroenterologa, neuropatologa, endokrynologa. W przypadku przewlekłego zaparcia konieczne są środki diagnostyczne, nieprzyjemne, ale konieczne.

Takich jak endoskopowe badanie jelita, fluoroskopia, która oceni stan wewnętrzny jelita, obecność stanu zapalnego, wrzody, guzy. Po wykluczeniu poważnych patologii możesz zacząć szukać innych przyczyn. Leczenie zaparć u osób dorosłych obejmuje leczenie objawowe i eliminację czynników prowokujących.

Czyszczenie jelit za pomocą lewatywy

Objawowe środki zaradcze obejmują środki mające na celu złagodzenie ostrych objawów zatrzymania stolca, to jest złagodzenie skutków defekacji, zmniejszenie bólu, skurcze, obrzęk i inne objawy. Do tych celów najczęściej stosuje się lewatywy i środki przeczyszczające.

Lewatywa zrobić zimną wodę, można z dodatkiem gliceryny lub soli fizjologicznej. Gruszka o dużej objętości jest przeznaczona dla dorosłych.Jeśli to nie wystarczy, będziesz potrzebować kubka Esmarkh, który pozwoli ci dobrze "umyć" jelita. Brak lewatywy może uszkodzić odbyt i rozciągnąć jelita, więc musisz znać zasady wykonywania tej manipulacji:

 1. Strzykawka powinna być zdezynfekowana i naoliwiona, kremowa dla łatwego podawania.
 2. Aby wprowadzić końcówkę do odbytu, musisz delikatnie, łatwo skręcać ruch, na niewielką głębokość.
 3. Płyn zaczyna się powoli, jeśli duża objętość – z zatrzymaniem.
 4. Woda w lewatywach nie powinna być ciepła.
 5. Po wprowadzeniu lewatywy należy przytrzymać zwieracza i próbować powstrzymać chęć wypróżnienia co najmniej kilka minut. Konieczne jest zmiękczenie mas kałowych.

Lewatywa jest dobrze znanym i skutecznym lekiem, ale często nie można go stosować. Zamiast tradycyjnej lewatywy, można kupić mikrowirnik apteczny o nazwie Microlax, łatwy w użyciu i łagodniejszy efekt.

Czopki doodbytnicze pomagają wywołać wypróżnienia. Najpopularniejszymi świecami używanymi do zaparć są gliceryna. Podrażniają jelitowy mechanizm blokujący, powodują czynną perystaltykę, łagodzą kał i smarują odbyt, aby ułatwić opróżnianie.

Lekarstwa na zaparcia dla dorosłych – środki przeczyszczające

Jeśli chodzi o środki przeczyszczające, z powolną ruchliwością, możesz zażyć lek drażniący ścianę jelit i stymulujący jej ruchliwość. Są to leki na bazie senny (Regulax, Senade, Herbion) i bicasodil (Dulcolax, Bisadil, Pyrillax i inne). Leczenie takimi lekami nie powinno trwać dłużej niż 10 dni, ponieważ To może uzależniać.

Środki przeczyszczające oparte na laktulozie mają łagodniejszy wpływ i wyższy poziom bezpieczeństwa. Są to preparaty probiotyczne o powolnym działaniu, które stymulują wzrost flory jelitowej i zwiększają objętość mas kałowych. Należą do nich:

 • Duphalac,
 • Goodluck
 • Poslabin
 • Eksportowane,

Są nawet przepisywane kobietom w ciąży i dzieciom.

Osmotyczne środki przeczyszczające doskonale nadają się do oczyszczania jelit. Są oparte na soli i pomagają utrzymać wodę w jelitach. Narzędzia te obejmują Forlax, Fortrans, siarczan magnezu.

Jeśli opóźnienie w kale jest spastyczne, środki przeczyszczające prawdopodobnie nie pomogą. Pomoc powinna być skierowana na usunięcie skurczów – są to leki przeciwskurczowe (bez shpa, Papaweryna), ciepłe kąpiele, masaż brzucha, środki uspokajające.

Leczenie zaparć w dorosłych środków ludowej

Wraz z preparatami farmaceutycznymi popularne są popularne popularne przepisy na zwalczanie zaparć:

 • zwiększa ruchliwość galaretki jelitowej z czarnego bzu i wywar z trawy, sebum, kruszyny;
 • łagodzi skurcz brzucha i ułatwia wypróżnianie zwykłego waleriana – wlew lub wywar z ziół;
 • pomaga w ustaleniu regularnego środka na stolec na bazie suszonych owoców i miodu (rozgniecione suszone morele, suszone śliwki, rodzynki) z dodatkiem trawy senesowej, pobranej rano na pusty żołądek i 1 st. l;
 • musisz zacząć rano od szklanki zimnej wody – to pobudza ochotę do wypróżnienia;
 • ciało kocha reżim – naucz się iść do toalety w tym samym czasie (najlepiej rano);
 • wykonaj masaż brzucha ruchem okrężnym, zginanie, przysiady, zaostrzenie kolan do żołądka.

Należy zrozumieć, że lewatywa i środki przeczyszczające nie są lekarstwem. Konieczne jest leczenie przyczyny choroby, a to wymaga czasu, cierpliwości i często całkowitej zmiany stylu życia.

Dieta i prawidłowe odżywianie są głównym czynnikiem w leczeniu zaparć u dorosłych.

Bez zmiany natury jedzenia w leczeniu zaparć nie ma sensu. Jeśli nadal jesz nieregularnie, suche ryhomyatku, jest fast food i półprodukty, nigdy nie pozbywamy się problemów z toaletą.

 1. Dorosły nie musi rezygnować ze swoich ulubionych potraw, wystarczy zwiększyć spożycie warzyw, owoców, całych ziaren. Muszą jeść codziennie kilka porcji.
 2. Przy braku błonnika w diecie można dodać otręby – nie są one wchłaniane i nie dodają wartości odżywczej kalorii, ale dobrze stymulują ruchliwość jelit, pomagają tworzyć pożądaną objętość i konsystencję stolca.
 3. Stawka poboru wody dla dorosłych ze skłonnością do zaparć wynosi co najmniej 1,5 – 2 litrów dziennie. Mleko lepiej zastąpić sfermentowane napoje mleczne.
Ruch

Jeśli dana osoba siedzi cały dzień, jego mięśnie nie działają, w tym tracą ton i ściany jelita. Nic dziwnego, że mówią, że ruch jest życiem. Z tendencją do zaparć musisz poświęcić czas na aktywność fizyczną, jeśli nie możesz jej zwiększyć w ciągu dnia.

Odpowiednie są wszelkie ćwiczenia obejmujące mięśnie brzucha, bieganie, pływanie, taniec i każdy inny rodzaj sprawności fizycznej.

Leczenie poważnych chorób

Jeśli podczas badania wykryje się choroby, które negatywnie wpływają na pracę przewodu żołądkowo-jelitowego, konieczne jest podjęcie wszelkich działań w celu ich wyeliminowania. Tutaj nie można podać konkretnych zaleceń – tak jest w przypadku lekarza prowadzącego.

Właściwe leczenie pozbędzie się zaparć na zawsze, chociaż proces ten nie jest szybki.W żadnym wypadku nie można uruchomić choroby i pozostawić ją przypadkowi. W takim przypadku możesz przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje:

 • dysbakterioza, brak witamin, niedokrwistość z powodu słabej absorpcji składników odżywczych w przewodzie pokarmowym;
 • zatrucie organizmu kałem, które wyraża się w osłabieniu, zaburzeniach snu i stanie emocjonalnym, zmniejszonej wydajności, nudnościach i zawrotach głowy;
 • powstawanie kamieni kałowych, niedrożność, zapalenie otrzewnej, wymagające pilnego, często chirurgicznego leczenia;
 • uporczywe zaparcia prowadzą do szczelin odbytu, hemoroidów, utraty pętli jelitowych, wynicowania błony śluzowej.
Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: